Van-e hatással a zene a babámra az anyaméhben?

Milyen hatással van a zene a babámra?

Hull a szilva a fáról, most jövök a tanyáról…” – énekelted a fejedben, miközben olvastad? Mi igen! ? A hangok és a zene már egészen aprócska korunk óta szerves részei életünknek. Már édesanyánk hasában is erős impulzus lehet számunkra, ha zenét játszanak le nekünk. Lelki egészségünkre módfelett pozitív hatást gyakorol ez a folyamat. De vajon a baba hallja-e, van-e értelme zenélni neki, lesz-e később hatása az életében a korai zeneiség megismerése? Ilyen és ezekhez hasonló kérdéseket tekintünk át mai cikkünkben!

Hallja a zenét a baba a hasamban?

A válasz egészen egyszerűen: igen, hallja, ahogy az édesanyja szívverését, vagy a hozzá intézett szavakat is. Más rezgésekként érik, mintha közvetlen levegőben terjedne a hang, mégis megéri beszélni hozzá, vagy zenét játszani neki.

Gyorsan vizsgáljuk meg a Wikipédia segítségével, hogy mi is pontosan a hang és hol képes terjedni.

hegedű, kotta, violinkulcs, zene, dallam, hangjegyek
pixabay.com

„A hang a hallószervünk által felfogható, a levegőben mechanikai hullámként terjedő rezgés. Élettani, lélektani értelemben a hangrezgés által a fül és a hallás által érzékelt hangérzet. A hang az emberi beszéd, a beszélt nyelvek, illetve a zene, a zenei hangrendszerek alapeleme. A hang terjedése mindig valamilyen anyagban, közegben történik, vákuumban nem terjed hang. Ez a közeg lehet gáz, folyadék vagy szilárd test.”

Tehát a mama pocakjába épp úgy eljut, mintha a kezünkben tartanánk a gyermeket. Mindössze annyi különbséggel, hogy kissé tompítva.

Milyen zenét játsszak le neki?

Tulajdonképpen bármilyen zenét le lehet, amit anyaként szeretünk, vagy saját ízlésvilágunknak megfelel. Az egyszerűbb hangokat könnyedebben dolgozzák fel, de bármit játszunk is, értékelni fogja. Jómagam mindig is imádtam a klasszikus zenét, de ahogy minden más dolog esetén, zenei stílust tekintve is különbözőek az emberek. Nálam sokszor hangulatfüggő, hogy mit hallgatok, kisbabánkkal a hasunkban is hallgassuk azt, amihez épp kedvünk van.

Érdemes fejhallgatót tenni a hasamra és azon keresztül lejátszani a dalt?

Nem, nem igazán előnyös ez a módszer, mivel a gyermeked egyszerre hallja a szívverésed, a tüdődet ahogyan megtelik levegővel, a hangod rezgéseit, így sokkal célszerűbb halkabban elindítani valami zenét a telefonon, vagy számítógépen.

terhes nő, mama-pocak, bordó ruha, terhesség
pixabay.com

Habár koncertre vagy moziba is nyugodt szívvel el lehet járni néha, a folyamatos hangos zaj kifejezetten nem ajánlott a terhes kismamák számára. Meg kell találni az átmenetet, ha eddig nagyon gyakran jártunk szórakozni zajosabb, hangosabb helyekre, most már ajánlott inkább megfontolni az otthoni film nézést, csendesebb verzióban.

Erre különösen a 18. hét után érdemes odafigyelni az orvosok szerint.

Mint mindig, az a legfontosabb, hogy az édesanya jól érezze magát, csupán néhány fokkal kellemesebb, nyugodtabb körülmények között. Amennyiben ezt sikerül véghez vinni a gyermek is kifejezetten boldog lesz az anyuka hasában.

Ha zenét játszok neki, fogékony lesz zenetanulásra, ha felnő?

A gyermekek agya a zenetanulás terén hasonlóan működik, mint amikor beszélni tanulnak. Beszéd esetén minél többet hallják az adott szavakat, annál hamarabb sajátítják el a kommunikáció fortélyait. De mi a helyzet a zenével?

csillag, felhő, éjszaka, alvás, hold
pixabay.com

Egy New York Times által közzétett cikkben, egyes kutatások azt vizsgálták, hogy azok a babák, akiknek születésük előtt játszottak le dalokat, felismerik-e születésük után is őket.

24 terhes nőt vizsgáltak ezáltal, két csoportban. Az egyik csoport számára hetente 5 alkalommal játszották le nekik a „Ragyogj, ragyogj kis csillag” nevezetű altatót, így a meg nem született gyerekek átlagosan 170 alkalommal hallhatták, mielőtt napvilágot láttak. Míg a másik csoport nem hallhatta ezt a dalt.

Majd miután megszülettek a babák 4 hónapos korukig ismét lejátszották, ezúttal mindkét csoport részére a dalt. Két verzióban, az egyik teljesen ugyan az volt, mint korábban is hallhatták, a másikban helyenként még a dallamon is változtattak.

A kutatás eredménye az lett, hogy a babák, akik többször is hallották a dalt, olyan reakciót mutattak, amely engedett következtetni arra, hogy felismerték a dallamot. Míg a másik csoportban teljesen általános reagálásokat láthattak.

zenész, hangszer, férfi, cowboy kalap, faház, fekete, farmer
pixabay.com

Mégis a végeredmény azt mutatta, hogy habár nyugtatóan hatnak a zenei darabok az anyaméhben is, egyáltalán nem tudták összekapcsolni a későbbi zenetanulási készség kialakulásával. Tehát a kicsinek nagyon jót tesz majd, ha jó muzsikát hall, de nem ennek eredményeképp lesz belőle zenész vagy énekes. Biztosan ebben is vannak kiugró esetek, amikor mégiscsak a korai ismerkedés ezzel a művészettel eredményezi, hogy érdekelt lesz felnőttként zenetanulás terén. Mégsem ad semmiféle garanciát.

De amikor a karmester beint: a magányos hangszerek hirtelen egymásra találnak, egymásba szeretnek – és megszólal a Zene. Élet születik. Ilyenkor érzed, milyen óriási tettet hajtott végre a zeneszerző és az összes muzsikus: egy élő világot hoztak ki a hangok zűrzavarából. – Müller Péter

Összességében, kedves Olvasó! Hallgass zenét, táncolj, tornázz, nevess, énekelj, mozogj. Tegyél, amit csak jónak látsz, még akkor is, ha ennek nem lesz oktató jellege gyermeked számára, mert minden, amit te magad élvezel, rá is pozitív, kiemelkedően boldog hatást gyakorol majd!

A feldolgozott anyag: https://www.healthline.com és https://www.parents.com oldalak segítségével történt megfogalmazásra.

hirdetés
Ha van kimeríthetetlen téma és témán belüli kérdéskör ezen a csodálatos bolygón, úgy vélem ezek pontosan a gyereknevelés és a család témakörei. Minden nap hoz némi változást, mindig jönnek újabb és újabb fordulatok a világban, mindig lesznek időszerű kutatások, melyekről igenis érdemes írni. Önnön gyermekkori tapasztalatokat, személyes gondolatokat, szakmai cikkek fordításait öntöm szavakba. Az írás az életem fő mozgatórugója. Legyen szó cikkekről vagy versekről, izgalmasnak és gyönyörűnek találom az alkotás ezen módját. Az információáramlás könnyeden zajlik modern világunkban, ezért nagy lehetőség számomra, hogy egy ilyen nagyszerű közösséggel oszthatom meg mondandómat, mint amilyenek Ti vagytok!
Előző cikkNyáron születik a baba? – 6 érdekes tény, amely után te is nyári babát szeretnél majd
Következő cikkAz igazság a testvér sztereotípiákról – 2.rész

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .