Werner Katalin IBCLC laktációs szaktanácsadó, dúla

Werner Katalin

Téma: a szoptatás kezdete, aluszékony baba, szopási-szoptatási szokások változásai, hozzátáplálás, betegség alatti szoptatás, várandósság alatti szoptatás, gyógyszerszedés

Elérhetőség: 06 20/9440-225

Kérdezni a KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL! mezőben tudsz és a választ is itt találod majd meg. Kérlek, tekerj egy kicsit lefelé.

Huszonkét éve kezdtem a szoptatásról testközeli tapasztalatokat szerezni, és közel öt év telt el az életemből, ami során szoptattam valamelyik gyermekemet. Ezek az élmények, és az akkor kapott hatékony segítség sokat számít, amikor szoptató édesanyákat támogatok. Megszereztem a nemzetközi laktációs szaktanácsadói vizsgát. 2006 óta folytatok laktációs szaktanácsadói gyakorlatot. Nyolc éve vezetek szoptatás támogató baba-mama csoportokat.

Dúlaként jelen lehettem már sok kisbaba megszületésénél, és mindig lenyűgözött az újszülöttek világra jövetel utáni ébersége, érzékenysége és érdeklődése a körülöttük lévő személyek, de leginkább az anya arca, teste, emlői felé. A szoptatás természetes folytatódása annak a szoros testközeli kapcsolatnak, ami a méhen belüli életben kezdődött a baba és az anya között.

Vannak olyan édesanyák és babák, akiknek a szoptatás a kezdetektől könnyen megy, míg másoknak nehézségekkel kell megküzdeniük. Leginkább az első hetekben adódik sok kérdés, aggódás és probléma, amin felülkerekedve a mellből való táplálás végül jó élmény lehet. Megtisztelő számomra, ha segíthetek abban, hogy a szoptatás könnyebben menjen.

A segítség kérés lehetőségei:

Itt a fórumon

Ezek többségében konkrét kérdések lehetnek, amik a baba érkezése előtti időtől a szoptatási időszak végéig merülnek fel: a szoptatás kezdete, aluszékony baba, szopási-szoptatási szokások változásai, hozzátáplálás, betegség alatti szoptatás, várandósság alatti szoptatás, gyógyszerszedés kérdései. Olyan kérdések megválaszolását teszi lehetővé, ami nem igényel személyes találkozást. Sürgős esetben a telefonos konzultáció is lehetséges.

Személyes konzultáció
(a kórház szülészeti, gyermekágyas osztályán vagy a család otthonában)

A szülés körüli időszakban

Személyre szabott segítséget ad, akár a baba megszületésének pillanatától a szoptatással kapcsolatos kérdésekben.

  • Hogyan helyezzük a babát mellre?
  • Milyen szoptatási pozíciót válasszunk?
  • Hogyan értékeljük a baba jelzéseit?
  • Mire számíthatunk a baba gyarapodása szempontjából?
  • Honnan tudom, hogy eleget evett?
  • Honnan tudhatom, hogy elég-e az anyatej?
  • Hogyan táplálkozzam szoptató anyaként?
  • Fájdalmas a szoptatás, mit tehetek?

A szoptatási időszakban bármikor, ha:

  • nem elég az anyatej.
  • túl sok az anyatej.
  • aluszékony baba szoptatása.
  • Koraszülött kisbaba szoptatása.
  • Örökbefogadott kisbaba szoptatása.
  • Beteg, fejlődési rendellenességgel született kisbaba szoptatása/táplálása.
  • Fájdalmas szoptatás, szoptatás vagy fejés utáni fájdalom a mellben.
  • Mellgyulladás. A mellbimbó kisebesedése.
  • Szopási sztrájk.
  • Sokat sír a csecsemő.

Szeretettel várom kérdéseiteket a fórumon!

Kérdezni a KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL! mezőben tudsz és a választ is itt találod majd meg. Kérlek, tekerj egy kicsit lefelé.

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

hirdetés
Nemzetközi laktációs szaktanácsadói vizsgát szereztem, 2006 óta folytatok laktációs szaktanácsadói gyakorlatot. Vezetek szoptatás támogató baba-mama csoportokat és dúla is vagyok.Témáim: a szoptatás kezdete, aluszékony baba, szopási-szoptatási szokások változásai, hozzátáplálás, betegség alatti szoptatás, várandósság alatti szoptatás, gyógyszerszedés.
Előző cikkSzoptatási ambulancia nyílik a Bethesda Kórházban
Következő cikkDown-szindrómás kislány a modellvilág új sztárja

927 EDDIGI KÉRDÉSEK

  1. Kedves Melinda!
    Köszönöm a türelmedet! Az nagyon jó, hogy ilyen sokszor mellre kerül a kisbabád! Ha egy baba jó közérzetű, egészségesnek látszik, hossza, fej és mell körfogata egyenletesen fejlődik, és a súlygyarapodása eléri a havi fél kilogrammot, akkor ez már elégséges lehet. Ha az anya túlsúlyos és a BMI nagyobb mint 26, akkor gyakrabban előfordul a szükségesnél alacsonyabb tejtermelés. A túlsúly nem mindig túlevés következménye, hanem sokszor hormonális kiegyensúlyozatlanság áll a háttérben, esetleg pajzsmirigy működési zavarra, vagy PCOS-re is lehet gondolni. És persze még sok kérdés van ilyenkor: Hányszor szopik 24 óra alatt a baba? Mi jelzi, hogy ideje van a szoptatásnak? Szoktad esetleg mérni, hogy mennyi tejet vesz fel?
    Használtok-e bimbóvédőt? Használtok-e nyugtatócumit? Mennyi hozzátáplálást kapott a babád az elmúlt 24 óra alatt? Miből adod a gyümölcsöt, zöldséget? Mennyi pisis-kakis pelenka termelődik 24 órában? A széklet természetesen megváltozik a hozzátáplálás után. A híg, nyálkás székletről konzultálj a gyermekorvossal. A fogzáskor megváltozik a nyál kémhatása, és ettől lazább lehet a baba széklete, kiszáradhat, kipirulhat a bőre a pelenka alatt.
    A Sinlac nem tejalapú táplálék, tehát nem tejpép. Rizs- és szentjánoskenyérmag alapú, szénhidrátot (szacharóz és keményítő), növényi zsiradékot, továbbá élelmi rostanyagokat tartalmaz. Alacsony allergenitású kalóriapótló. Vagy valamibe bekevered a Sinlacot? Visszatérve kérdezem még, hogy milyen érzés a szoptatás? Hogyan alszik el, hol alszik a baba nappal, éjjel? Van-e/ volt-e valamilyen betegséged? A kicsinek? Egészséged változott-e a szülés után? Szedsz-e gyógyszert? Ha igen mit?
    Válaszolva a kérdésedre, szoptass többször! Abból semmi baj nem lehet! Melinda, érdemes lenne IBCLC szoptatási tanácsadóval telefonon beszélni. Hívhatsz engem is, vagy ajánlom az http://www.ibclc.hu oldalon sorakozó szaktanácsadókat. Szeretettel üdvözöllek, Werner Kati

  2. Folyt, cuminal meg nagyobb a hiszti. Várom megtisztelő válaszát. Köszönettel ( elnézést az elején számok helyett szopit akartam írni)

  3. Kedves Katalin! Kisfiam 3 hetes, nappali számokkal nincs problémám, azonban éjszaka annál inkább. 3-4 órát képes a cicimen logni a baba, ha elveszem tőle üvölt, próbáltam hogy éjszaka 1x tápszert adók neki, de ugyanúgy kéri utána a mellemet, nem bírók vele. Minden vágyam az volt hogy szoptathassak és ne kelljen tapszerezni, de jobban örülnék ha tapszeres lenne. Már az éjszaka gondolatától is rosszul vagyok, nem tartom normálisnak a 4 óra cicizest, sem az ő szempontjából sem a magamebol, hogy folyamatosan ingerli a mellbimbomat, ennyi idő már nagyon idegesítő, és foggalmam sincs mit csinaljak. Próbáltam a cumit

    • Szia!
      Én csak anyuka vagyok, de ismerem a helyzetedet! Az én babám is totál cicifüggő volt és órákig lógott rajtam. Csak kézben, cicin, ölben, kendőn, mellkason tudott aludni. Amint a kis popója az ágyhoz ért, már ordított. Sokszor úgy éreztem, hogy gyökeret eresztek a kanapén. Rengeteget aggódtam, hogy ez így nem normális, folyamatosan a netet bújtam (miközben a Manóm rajtam csüngött). Beszéltem szoptatási tanácsadóval is. És mindenki azzal nyugtatott, hogy ez normális. Ne aggódjak, majd idővel másképp lesz. Én persze nem hittem nekik. Az alvásmegvonás gonosz dolgokat művel az ember agyával. Ma már másképp csinálnám, mint anno. Persze utólag az ember okos :D. Kislányom most 11 hónapos, még mindig szeret szopizni, de letudja 15-20 perc alatt, vagy néha még rövidebb alatt. Sokszor átalussza az éjszakát (kivéve amikor fogzik, beteg, ezek sajna mostanában kb váltják egymást, dehát ez van). Nappal is jókat alszik már pár hónapja (1-2 órákat). Persze kellet hozzá idő, hogy mindez így kialakuljon.
      Az én tanácsom, hogy próbálj meg ellazulni, kényelmes szoptatási pózt találni (jó fotel, kanapé, ágy, szopi-párna, párnák). Így szoptatás közben próbálj meg szundikálni, olvasgatni, filmet nézni, zenét hallgatni, netezni. Készits elérhető közelségbe enni, innivalót. Ha van segítséged, akkor használd ki. Szopi közben is meg lehet enni egy háromfogásos ebédet 😀 Ha nincs segítséged, akkor szerezz be kendőt és kösdd magadra a babádat. Ha a férjed, nagyszülő partner benne, akkor ők is magukra köthetik a babát, mehetnek vele sétálni, vagy csak a lakásban beünek vele a fotelba, hintaszékbe és rajtuk, velük alszik a pici, amíg te tusolsz, alszol egy pár órát. Számomra a hétvégék voltak a megváltás, mert akkor a férjem elment a kicsivel (kendőben rákötve) akár 3 órára is sétálni. Én addig magamra húztam a takarót és aludtam. Az én picim 4 hónapos koráig a babakocsit sem szerette (ez is megváltozott aztán egy csapásra és ma jókat durmol benne), így maradt a hordozás.
      Szóval, próbálj meg ne agyalni. Minden rendben van veletek. Hagyd a tápszert, csak a macera van vele, és ha a van tejed, tudsz szoptatni, nem fáj, babád szépen fejlődik, akkor tényleg minden rendben van. Ez egy ilyen intenzív időszak. Ilyenkor rád és a testmelegedre, a tejedre, cicidre van szüksége. Ha nem kell neki a cumi, hát nem kell neki, az enyémnek se kellett, hiszen van jobb is neki, minek vmi plasztikot rágcsálni.
      3 hetesen egyébként van egy fejlődési ugrás, ilyenkor méééég többet szopiznak. Így csinálnak maguknak még több tejet. Ilyen lesz még a 6. hét, a 3. hónap és a 6. hónap körül. Ilyenkor nincs más teendő, mint összebújni, cicizni és közben próbáld élvezni a helyzetet. Tudom, nem könnyű, de próbáld meg pozitívan felfogni és hasznosan tölteni az időt. Pl fényképeket válogatni, tanulni, olvasni stb. Később nem lesz már erre időd, mert szaladni kell a pici után. Én is néha visszasírom a nyugodt szopikat, amikor közben egy csomó mindent el tudtam intézni a neten. Most képtelenség, mert a kiscsaj is látni akarja, hogy mit csinálok 😀
      És ne érezd magad rosszul, ha nem pátoszosan, elfelhősödött szemmel szoptatsz. Napi 20 órában ez nem kivitelezhető!
      Erről senki nem beszél, de az anyák is járnak pisilni 😀 Nem lesz semmi baja a kicsidnek, ha 2 percre lerakod és üvölt, amíg te elmész pisilni. Én nem hittem el eleinte 😀 Fogd fel úgy, hogy amíg hallod, hogy üvölt, addig nem lehet baja. B verzió, hogy a wc ajtaja előtt lerakod egy párnára, plédre és akkor még látod is őt.
      Remélem, tudtam segíteni, még ha nem is vagyok szakértő, csak egy anya, aki hasonló cipőben járt!

      • Kedves Judit! Köszönöm a tanácsot,igyekszem én us úgy gondolkodni, főleg hogy hamar megnonek és vissza nem térő alkalom. Csak annyi felet hall az ember hogy na abból döntse el mi a jó, a gyermekorvos pl azt mondta hogy 1 óránál tovább ne hagyjam. Na hát ezt elképzelhetetlen megoldani mikor rájön. Kis naivan első gyerekes anyakent azt hittem minden úgy lész ahogy az nagykonyvben meg van írva, illetve ahogy a kórházban mondták: 3 órát alszik, eszik, majd újra alszik. Már a kórházban furcsalltam, mert ez ott sem valósult meg. Sokszor úgy éreztem én csinálok valamit nagyon rosszul. De bízom benne hogy azért hamarosan javulni fog a helyzet:) persze most us itt van a cicimen az éjszaka kellős közepénkicsit bealszik aztán újra kipattan a szeme és kezdi újra, mint egy türelem játék hogy mikor alszik el mélyen. Minden jót kívánok nektek illetve magunknak is 🙂

        • Kedves Nikoletta!
          Úgy látszik, ma éjjel többen virrasztunk a szoptatás témája felett:-) Örülök Judit bíztató mondatainak, nagyon sok hasznos gondolatot osztott meg. Megértem az aggodalmát Niki,nemkönnyű egy sokat ébredő kisbabáról éjjel nappal gondoskodni. Elhiszem, hogy fáradt. A szoptatott kisbabák közül sokan éjjel isszák meg a tej nagy részét. Azok a babák, akiket szoptatnak, gyakrabban ébrednek szopni, ez olyasvalami, ami hozzátartozik a szoptatási kapcsolathoz. És az is igaz, hogy a cumiból táplált babák közül is sok kicsi ébred rendszeresen az éjszaka folyamán, tehát egyáltalán nem biztos, hogy úgy több alváshoz jutna az anya. Sőt. A szoptató anyák ugyan gyakrabban ébrednek, összességében azonban több alváshoz jutnak, és nem kell az ennivaló készítéshez felkelniük. Nikoletta, milyen testhelyzetben szoptat? Éjjel nagyon pihentető a fekve szoptatás. Hol alszik a kisbaba? Amikor már mindenki csak alvásra vágyik, érdemes kényelmesen fekve összebújni a babával és engedni, hogy szopva aludjon el. Maradjon a baba karnyújtásnyi távolságon belül, aludjanak együtt. Nappal szundítson a kisfiával, amikor jut egy kis idő rá.A délutáni alvás csodákat tesz!
          Szép álmokat kívánok!
          Üdv, Werner Kati

          • Kedves Katalin! Köszönöm a visszajelzést. A sok pozitiv visszajelzésnek köszönhetően rájöttem, hogy a saját gondolkodásomon kell változtatnom, ami sikerült is. Minden egyes szopizással töltött percet a lehető legboldogobban élem meg, és nagyon remélem, hogy ez még sokáig fog működni.
            Többnyire fotelban szopizunk, szoktuk fekve is, de van mikor kicsit bénázik szegénykém (kifordul a cici a szájából többször is, amivel csak felidegesíti magát) ha fölé hajolok újból megy, de úgy meg nekem kényelmetlen. Szóval elsősorban a fotelt preferálom. Amikor úgy látom, hogy mélyen elaludt akkor a kiságyba fektetem, ami mellettünk van, ha nyűglődik akkor mellettünk alszik. Azonban további kérdésem is lenne. Ön mit gondol a „túletetésről”? Egyéb tanácsadós oldalakon egyszer ezt olvas az ember, egyszer azt. Az egyik azt írja, hogy nem lehet szopizással túletetni a babát, más pedig azt írja, hogy igen, és ekkor híg lesz a széklet. Ezen igencsak elgondolkodtam mivel tényleg sokat szopizunk, második napja hogy észrevettem híg a széklete és ma délután/este kétszer is volt neki, nem olyan mint amilyet írnak, hogy „krémes” állagú a normális (elméletileg), nem bűzős (bár nem is virágillatú :D, világosbarnás) Van valami ebben a túletetésben? Vagy az én táplálkozásomhoz van inkább köze? (az utóbbi két napban ittam őszibarack levet és multivitaminosat) nem szokásom, de most megkívántam. Lehet hogy emiatt vált ennyire folyóssá?
            Emellett pedig sikerült megfáznunk is, furcsa hangokat ad ki, szívjuk az orrát porszívóssal és aqua-maris orrsprayt használunk. látta az orvos, azt mondta nincs nagy baj, remélem hamar elmúlik. Most így hirtelen ennyi jut eszembe, de biztosan fogok még jelentkezni, remélem nem gond 🙂 Most viszont itt az ideje egy kis alvásnak végre 😀 Kellemes éjszakát kívánok. Üdv. Niki

          • Kedves Katalin!Olyan problémával kereslek,hogy nem tudom igazán eléggé jól gyarapszik e a kisfiam.4 és fél hónapos.3300 grammal született.Most 5800.Nov.4-dec.2-ig 400 grammot hízott.dec 2-dec.12-ig csak 100at.Szopizik sokszor éjjel is kb.2 óránként.Igény szerint szoptatok,fejni nem szoktam mert próbáltam de 15 perc után is csak 10-20ml sikerült.Elkeztem adni neki almalét,sülttököt,répát.Zöldes lett a kakija.A gyerekorvos azt mondta nem hízik eléggé ezért írt fel Sinlac tejpépet.Adtam egy párszor már de idegenkedek tőle.Lehet nem is kéne neki semmi,ő ilyen.Az apja nagyon vékony,én mondjuk meg kövér.Lehet az apja génjeit örökölte.Amúgy jó baba,keveset alszik inkább éjszaka nyűgös.A kakija is nyálkás,az is mitől lehet?Megvolt fázva,vagy fogzik azért?Tehát szerinted is pótoljam,vagy szopizzon még többször?Van sok pisis meg kb.napi 4 kakis pelus.(elég híg nyálkás).

          • Kedves Niki!
            Nagyon köszönöm az őszinteségét az érzéseivel kapcsolatban. A szülés utáni érzelmek széles spektrumon mozognak. A csodálatosan érzem magam a babámmal, ez életem legboldogabb időszakától a kiborít ez az anyaság, hogy keveredtem én ide, elegem van érzésekig. Sok első szülő anya életében először tapasztal tartós kialvatlanságot. Nagyon kimerítő lehet egy sokat síró, folyton éhesnek tűnő kisbaba. Vannak babák, akik többször szopnak, mint napi 8-12 alkalom, és lehet, hogy az etetések egymásba érnek, és az előzetesen elképzeltnél több időt és energiát követelnek. Természetes, hogy néha idegességet, haragot, vagy a felelősség nyomasztó érzéseit éli át egy újdonsült anyuka. Szóval helye van a rózsaszín és halványkék mellett időnként a sötétebb színeknek is, és ez nem baj. A túletetésről azt gondolom, hogy nagyon ritka jelenség egy kizárólag szoptató anyukánál és kisbabájánál. A túletetés a baba jelzéseinek félreértelmezéséből következhet, és csak később alakul ki. Én abból indulok ki, hogy egy baba, aki nem éhes, és nem vágyakozik a mell után, az nem fog szopni. Ha egy csecsemő mellrekerülve jóllakott, akkor el fogja engedni a mellet, ezzel befejezve az evést. Az első hónapokban sok időt tölthetnek a mellen a babák, és viszonylag gyorsan gyarapodhatnak. Nem ritka, hogy a havi hízásuk egy kiló körüli, és ha minden más rendben van, akkor emiatt sem kell aggódni. A széklet lehet kenőcsös állagú, és normális az is, ha időnként hígabb. A napi 1től a napi 5-székletig szintén normális a székletek száma. A baba székletürítését némileg befolyásolhatja az anya táplálkozása/ gyógytea/gyógyszer fogyasztása is. Remélem hamar túljutnak a náthán, mert az igen megnehezítheti a szopást. Szeretettel várom a további kérdéseit! üdv, Werner Kati

        • Kedves Nikoletta!
          Azért írtam neked, mert tényleg sok mindenben hasonló volt a mi helyzetünk is, mint a tiétek. Én is éjjel ahelyett, hogy félálomban szoptattam voln, nem törődve az idővel, csak a netet bújtam, hogy hogyan tudnám megjavítani a gyerekem. Így még fáradtabb voltam, mint egyébként lettem volna. Nekem a fekve szoptatás az első 6 hónapban nem ment, vhogy a méretek nem stimmeltek, majd hirtelen meg ment, mint a karikacsapás. Szóval ne keseredj el, ha mindenki a fekve szoptatást javasolja, de te mégse tudsz fekve, mert mindened csak még jobban elgémberedik. És tudom, hogy sokan az együtt alvást ajánlják, de igenis vannak babák, akikkel nem lehet együtt aludni, mert annyira zajérzékenyek. Én együtt akartam aludni a babámmal, de 6 hét szenvedés után anyukám tanácsára a saját szobájában kezdtük el altatni. És láss csodát, működött. Így én azt mondom, hogy egyszerűen ki kell mindent próbálni. Nincsenek kőbe vésett szabályok!
          A gyerekorvos meg az egy órás szoptatási limitjével meg maradjon csöndben. Mert vagy nem szoptatott soha, vagy 10 perc alatt letudós, turbó szopis gyereke volt.
          Mégegyszer minden jót nektek és próbálj meg ellazulni, minden rendben lesz (illetve már van is). És minden változik folyamarosan.

          • Kedves Judit!
            Örültem az előző bejegyzésének, most azonban megkérném, hogy fogadja el, ezen az oldalon nem Ön a tanácsadó. Lehet, hogy gazdag és értékes a személyes tapasztalata, és az édesanyja tanácsa önöknél bevált, azonban ez még nem jogosítja fel, hogy tanácsokat osztogasson megalapozott tudás nélkül. Óvva intem az édesanyákat attól, hogy mindenfélét kipróbáljanak! Mindenkit megillet a tisztelet, aki tudásával, munkájával, igyekezetével édesanyák és kisbabák egészségét szolgálja. Itt nem szokás kritizálni, rosszindulattal és alaptalanul pálcát törni egyetlen gyermekorvos felett sem, még akkor se, ha a javaslatai nem a legutóbbi módszertani ajánlásokat tükrözik. Bizonyos helyzetekben én is szoktam javasolni, hogy a szoptatás ne nyúljon 50-60 percnél tovább. Megértem, hogy szeretné megosztani a tudását, ahhoz azonban, hogy ez az anyukák számára is biztonságos legyen, tanulást javaslok: http://www.szoptatasert.hu/onkentes_szoptatasi_segitok/kepzes
            Szeretettel üdvözlöm, Werner Kati

          • Kedves Kati!
            Igaza van és bocsánat, nem osztogatok többet tanácsokat, csak maximum a saját tapasztalatomat osztom meg. Csak szerettem volna Nikolettet megnyugtatni 🙂
            Üdvözlettel
            Judit

  4. Kedves Katalin,

    Nem tudom el-e meg ez a fórum,egy eves bejegyzéseket lattam. Azert megprobalom,hatha…
    Ot hónapos kisfiam nem szopik, sajnos besargult es aluszekony lett,igy visszakerultunk a kórházba születése utan par nappal. Ott es utana meg egy hétig valamennyit szopizott,de sajnos eleg hamar cumizavaros lett. Hívtam szoptatasi tanácsadót, vele sikerult nagyjabol mellre tenni, de a pótlási módszerek közül nem sok vált be. Sajnos nem sikerult visszatérni a a szoptatashoz. Azota fejek, mert tobben is azt mondtak igy is lehet, fenntartható igy a tejtermeles. Eleinte 700-800 miliket sikerult fejni, ami boven eleg volt. Aztán két es fel hónapos korában egyik napról a másikra lecsökkent 600 körülre es igy tovabb, az ötödik hónapra 300-400 kozottire. Igy mar kap tápszert is a fiam. Azt hittem minden csokkenesnel,hogy vissza tudom növeln,de nem megy. Hatszor fejek, a 7-7 5-5 3-3 perces szaporító fejessel,ejjel is kelek. Amikor csökkent, hétszer fejtem,de most mar a hetszeri fejessel tudom ugyanazt a mennyiseget elerni. Legalabb tel végéig szerettem volna adni a tejem,de ma mar meg kevesebb jott, igy elkeseredtem. Ami változás tortent, hogy folyamatosan csokentettek a pajzsmirigy gyogyszerem adagját,most mar nem szedem. Az orvos szerint ez nem befolyásolhatja a tej mennyiseget. Alulmukodesem volt. Tudna esetleg segiteni, hogy vissza tudjam növelni a tejet? Mivel nem a babam tartotta fent a magasabb mennyisgeknel sem a termelést, emiatt nem ertem az apadast. Sok helyről hallom, hogy a harom-negy honap a határ, onnantól sok szoptató ismerősömnek is elapadt a teje. Ez mitol lehetseges, ha nem valtoztatnak a szoptatás gyakorisagan?
    Elore is koszonom a válaszát.

    • Kedves Andrea!
      Köszönöm a bizalmát! Sajnálom, hogy a szoptatás nem lehetett sikeres. A szülést követő hetekben bőségesen termelődik tej, több is mint amire a babának szüksége van. Később, a tejmennyiség ingadozóvá válhat, befolyásolja az anya hormonális állapota, ami nyomon követhető a peteérés, a menstruáció, a hormonális fogamzásgátló használat, vagy egy újabb terhesség indulása alatt. Andrea, a hypothyreosis állapotában nagyon gondos kezelésre van szüksége, hogy biztosítani tudja a megfelelő tejmennyiséget. Nem tudom történtek-e kontroll vizsgálatok, a gyógyszerének csökkentésekor. Ha alulműködés áll fenn, az többek között csökkenő tejtermeléssel, hangulatromlással, és kimerültséggel jár. Egészséges ( fogamzásgátlót nem szedő) anya esetében is ingadozhat a tejtermelés (diéta, stressz, nem alvás, kevés folyadék, lázas állapot…) azonban amíg az emlőből fejéssel a tejet kiüríti az anya a tejtermelés fennmarad, és a jó fejési gyakorlattal növelhető.
      Szeretettel üdvözlöm, Werner Kati

  5. Kedves Katalin,
    Katalin lánykám 7 hónapos,csak anyatejes.
    Olyan kérdéssel szeretnek fordulni önhöz, hogy Katinak kijöttek hólyagok a száján, szájában is. Kapott ezekre gyógyszert, ecsetelőt. Most az én mellemre is átterjedtek, így nagyon fájdalmas a szoptatás. Gyermekorvos javaslatára most szopi után Betadint és Telvirant kenek rá, amit szoptatás előtt lemosok. Mit lehetne tenni hogy hamarabb elmúljanak, és ne fertőzzük egymást? Kihez lehetne ezzel fordulni, megmutatni? Előre is nagyon köszönöm.
    Üdv, Szilágyi Mária

    • Kedves Mária!
      Megértem az aggodalmát. Nem tudom mikor kezdődtek a panaszok, és hogyan áll a gyógyulás a kis Kati szájában. Ha az ő oldala javul az ecsetelőre, akkor az jót jelent. Ha nem rosszabbodnak a sebek a mellen, akkor legyen egy kicsit türelemmel, hogy kiderüljön segíteni fog-e a gyerekorvos által javasolt gyógyszer. Ha nem javulna, akkor Dr. Harmos Ferenc bőrgyógyász felkeresését javaslom. Egyidejűleg, mindkettőjüket kezelni kell.
      Mielőbbi gyógyulást Kívánok!
      Szeretettel üdvözlöm, Werner Kati

  6. Kedves Kati!

    Kisbabám majdnem 3 hónapos. Eddig jól és szépen szopott, súlya is gyarapodott. Nappal bölcsőtartásban, éjjel az elmúlt 1 hónapban már fekve etettem. 1 hete megjött a menzeszem, előtte 1-2 nappal már feszengett evés közben, de azóta bölcsőtartásban egyáltalán nem hajlandó enni. Kizárólag fekve fogadja el a mellemet.
    Kézben tartva sír, nyűglődik és persze nem eszik. Félálomban azonban így is elfogadja a mellet.
    Hogyan tudnám elérni,hogy újra szívesen fogadja bölcsőtartásban is a „kaját”?

    • Kedves Fruzsi!
      Köszönöm a türelmét! A kérdését kettéválasztanám. Tehát, azt tapasztalja, hogy a menzesz előtti 2 napban nyugtalanabbul szopott a kisbabája. Ez nem ritka jelenség, sok kisbabával előfordul ilyesmi, általában átmeneti kb. 3-4 napnál nem tart tovább a panaszuk. Érdekelne, hogy miért tért vissza már a 3. hónapban a menzesz? Vajon ugyanolyan gyakran szoptat, mint az első hetekben? Használnak nyugtató cumit? Külön szobában altatják a kisbabát? Örülnék, ha megírná, hogyan gyarapodott idáig a baba. Születési súly? Legkisebb súly? 4,8, 12 hetes súly? Jelenlegi súly? Ad-e bármilyen más táplálékot a kicsinek?
      A másik kérdése az, hogy a baba preferálja a fekvő testhelyzetet. Vajon ha mindketten fekszenek, könnyebb összehangolódniuk? Ringassa szopi előtt a karjában a babát. Legyenek bőrkontaktusban naponta több órán át!. Fürödjön a babával! Ezek mind emlékeztetik a babát az aktív szopásra. Fruzsi, a szoptatás több mint táplálás, az anyatej pedig, több mint táplálék!
      Várom válaszát!
      Szeretettel üdvözlöm, Werner Kati

      • Kedves Kati!

        Köszönöm a válaszát.
        A baba igény szerint szopizik (éjjel/nappal 😀 ). Ennek gyakorisága változó (néha óránként-kétóránként, néha 3-4 óránként jelentkezik). Éjszaka kezdetben melletünk aludt kiságyban, de a kényelmem miatt már a nagy ágyban alszik mellettem (éjszaka 2-3x ébred enni).Nyugtató cumit és egyéb cumit (cumisüveget) nem használunk, a hozzá/mellétáplálást még nem kezdtük el.
        Pici súllyal született, időre (2600 gr), de egy hónaposan 3750 volt, 3 hónaposan pedig már 5950 gr.
        Én bevallom jobban szeretem a bölcső tartást, jobban látom a baba reakcióit 😀
        Jobban ki tudunk mozdulni, ha karban tartva is meg tudom etetni.

        • edves Fruzsi! Ragyogóan gyarapodik a kisbabája! Három hónap alatt duplázott, sőt még ezt is meghaladta a súlygyarapodása. Remélem elmúltak a menzeszt megelőző panaszos napok. Szokatlan a menstruáció ilyen korai visszatérése, amikor megvalósul a kizárólagos szoptatás és a baba az édesanyja közelében éjszakázik, és éjjel is többször szopik. Fruzsi, mit tapasztal a szoptatásnál, milyen hangulatúak az etetések? Nyugodtan szopizik-e a kisbaba? Szokta-e félre nyelni a tejet, köhögni, elereszteni a mellbimbót szopás közben? Van-e olyan, hogy nehezen boldogul a gyorsan folyó tejjel? Milyen a baba széklete (napi mennyi? színe? könnyen üríti?) Szokta-e fájlalni a pocakját? A 3-4 hónapos babák idegrendszere lendületesen fejlődik. A gyerekek kevesebbet alszanak már, egyre nagyobb érdeklődéssel fordulnak a környezetük felé, figyelmük kibillenthető. Sokszor az az érzése az anyának, hogy szinte nem ér rá a baba szopni. Nem annyira bevonódó szopizó, mint korábban, ha valami izgalmas történik, arra rögtön kifigyel, ő is benne szeretne lenni a történésekben. Érdemes ilyenkor elvonulni egy kicsit csendesebb helyre a csemetével. A kizárólagos szoptatás során felvett anyatej 6 hónapos korig elegendő a kisbabának. A szoptatás mellé csak a második félévben kínáljon babaételeket. Van-e más feszültséggel járó változás most az életükben? Van náthás, hurutos beteg a családban? Szabad a baba légzése? Hogy viselte az oltásokat? Kapott a nem kötelező oltásokból is a baba?
          Üdv, Werner Kati

          • Kedves Kati!

            Köszönöm, hogy ismét írt. Nagy változás nem történt. A picur még mindig fekve hajlandó szopizni. 😀
            Valóban élénkebb, érdeklődőbb és a régi, komótos, belealvós szopizás átváltott gyorsabb (néha 10 perc alatt végez) evésre.
            Ez alól egyedül az esti (vacsorának megfelelő) étkezés kivétel, akkor szépen belealszik az evésbe.
            Igen, gyakran előfordult, hogy ülő helyzetben etetve az első pár percben köhécselt (gondolom túl gyorsan folyt a tej) – ez fekve szinte soha nem fordul elő.
            Széklete napi 3-4, a hasfájáson túl vagyunk, az első hónapokban időnként szenvedett.
            Oltásokat havonta kapott, a BCG-t az oltóanyag hiány miatt 1 hónaposan, 2 hónaposan a kötelezőeket és 3 hónaposan az ajánlott meningitis + rota ellenit.
            Nem náthás a pici, bár egyszer-egyszer hapicizik, szerencsére a családban sincs beteg. A gyerekorvos szerint a foga is jön 2 hónapos kora óta, ezzel néha kínlódik. (Időnként harap rendesen, rágja az öklét, a ruháját és mindent ami a szájába kerül 😀 )
            Bevallom most már úgy vagyok vele, hogy ha neki fekve jobb, hát legyen. Egyszer-egyszer megpróbálom ülve kezdeni, de amint azt látom, hogy elfordul, feszeng rögtön váltok és fekve etetem. Nem erőltetem, majd csak ismét megjön a kedve 😀

  7. Kedves Katalin!

    Kislányom ma 8 hetes, és az elejétől kezdve nagyon kényelmes szopizó. 2800 grammal született, csak anyatejet kapott eddig. 1-1,5 óra általában egy szoptatás, de előfordul, hogy még hosszabb. A helyzet az, hogy az első 5-10 percben olyan jól szopik, majd mint akit elvágtak. Elkezd szundizni és csak nyammog a cicimen. Büfiztetem, felébred és sírva kéri újra a mellem. Amint rákerül semmi igazi szopizás, és nagyon hamar újra csucsu. Nem tudom mivel tudnám rábírni, hogy addig szopjon intenzíven, amíg jól nem lakik. Gyarapodni gyarapszik rendesen, naponta 20-40 grammokat. Éjjel alszik 9-től 1-2 ig. Napközben 2 óránként éhes. Büfizni is nagyon nehezen büfizik, főleg ha bealszik. Én meg mindig azon aggódok, hogy kevés a tejem. Csak nem értem, miért nem szív intenzíven, amikor már lassabban jön a tej, elpuhul a mellem. Kicsit hasfájós, gyakran feszeng is szopizás közben. Válaszát köszönöm. Éva

    • Kedves Éva!
      Gratulálok a kisbabájához! Lehet, hogy a kislánya 1-2 héttel korábban született? Mekkora a súlya most?
      Vannak ínyenc szopizási stílusú babák, akik lassan és hosszan szopnak. Általában élvezik a mama közelségét, az átöleltséget, a melegben szunyókálást a szopizással összekötve. Érthető mindez a baba részéről, és rendben is van, ha e közben az anya is pihen, lazítani tud, és jól érzi magát. Van, amikor persze több tennivaló vár, és a mellen alvó baba lassítja a haladást. Az aluszékony babát fel lehet ébreszteni, ha szopi közben elszunnyad. Vegye le róla a rugdalózót! Legyen csak pellusban és bodyban szoptatás alatt. Ha nagyobb felületen bőrkontaktusban lehet a csecsemő az anyával, akkor ez aktívabbá teszi őt. Húzza közel a testéhez a kisbabát, érjen a bőréhez a baba csupasz karja, combjai. Váltson pozíciót (és esetleg mellet) 20 perc elteltével. A gyerekek szeretik a gyorsan folyó tejet. Ha a kezdő mell kiürült, a másik mellből újra gyorsan fog folyni a tej. Ügyeljen rá, hogy a baba mélyen vegye be a szájába a mellbimbót. Az a baba, aki csak sekélyen tapad a mellre, lassabban folyó tejhez jut. A gyorsabb tejfolyáshoz mélyen kell behúznia a bimbót. Remélem beválik valami a fentiek közül! Türelmet és kitartást kívánok!
      Szeretettel üdvözlöm,
      Werner Kati

  8. Kedves Katalin!

    Azt szeretnem megkerdezni,hogy hogyan lehet elapasztani a tejet,ha nem gyogyszeresen csinalnam. Sajnos nalam nem ment a szoptatas mar szules utan sem tul jol es a baba is gyorsan bealszik a mellemen,nem tul aktiv. Mivel nem hizott jol eleinte,igy mar tspszert is kap a kisfiam.Elegge magam alatt vagyok a szules ota es ezt valamelyest a szoptatasnak tulajdonitom. Mostanra mar egyre jobban idegenkedek tole. Szeretnem ha a tejem elapadna… meg szoptatom a kicsit de csak rovid ideig(10-15 perc), aztan tapszert kap. Ejjel mikor tobbet alszik a baba,nagyon bedurrannak a melleim,le szoktam fejni,hogy ne feszuljenek annyira. Viszont kesobb reggelre igy ujra bedurrannak. Ez azt jelenti hogy sok a tej? Mit tehetnék hogy fokozatosan elapadjon? Elore is koszonom a segitseget!

    • Kedves Ágnes!
      Megértem a szomorúságát! A soraiból úgy érzem eléggé magára maradt az örömtelen szoptatás élményével. A szoptatás önmagában nem okoz lehangoltságot. A hozzákapcsolódó bizonytalanság, tapasztalatlanság, nem ideális indítás (és/ vagy más okok) képezhetnek legyőzhetetlen akadályokat. A babát minden napon megajándékozza, amikor lehetővé teszi számára, hogy szopjon. Még kevés tej is tartalmaz nagyon értékes összetevőket, immunanyagokat, amik fontosak a kisbabájának. A lefejt tej is óriási ajándék. A teste ráhangolt az anyatejes táplálásra, természetes, hogy termelődik még anyatej. Éjjel, pihenés hatására, hosszabb szünet után érthetően feltelnek az emlők. Ez azt jelenti, hogy megfelelően működik a tejtermelés, és még hetekig (illetve pár hónapon keresztül) tapasztalja majd, hogy van tej az emlőkben. Aki apasztani szeretne, az természetes módszereket is választhat, sőt ezek azok, amik nem terhelik gyógyszerekkel az anya szervezetét. Apasztás esetén valamelyest csökkenteni kell a folyadékfogyasztást pár hétig. Fokozatosan rövidíteni lehet a szoptatás idejét, gátolva ezzel a tejkiürülést. Minél kevesebbszer kerül mellre a csecsemő, és minél kevesebbet szopik, annál kevesebb tej termelődik a mellekben. Amikor nagyon feszül a mell, akkor kevés tej lefejése segíthet megelőzni a kellemetlen túltelítődést. A mellben maradt tej nagy része visszaszívódik. Apasztó hatású a zsályatea (1 csésze forrásban lévő vízhez 1 teás kanál zsálya, lehűlve, 15 perc múlva leszűrve fogyasztandó). Az erős menta tea is apasztó hatású, illetve vannak homeopátiás szerek, és aromaterápiás eljárások is.
      Az elválasztáshoz fiatal babánál lehangoltságot okozhat, ha megvonják tőle a szopás lehetőségét, ezért a közelségből, ölelgetésből, dédelgetésből többre van szüksége, amivel kárpótolja a szopás veszteségét. Az erre a döntésre jutó édesanyák is szomorúak, bánatosak lehetnek, ők is elveszítik, hogy a testűk tápláló forrásként gondoskodni tudott a babájukról. Szívesen beszélek Önnel erről a helyzetről, tiszteletben tartva a döntését.
      Szeretettel üdvözlöm, Werner Kati

      • Kedves Katalin!

        Nagyon köszönöm vàlaszàt és megértését. Egyelőre még vívódom magamban,hogy miként döntsek. Természetesen nem akarok rosszat a babàmnak,de az sem lehet jó neki,ha az anyukàja sokszor rossz hangulatban van…mindenesetre most a napokban jobb a hangulatom és úgy érzem, a babàra is úgy tudok gondolni és úgy tudok vele foglalkozni,ahogyan kell… Talàn még meghagyom a szopizàst egy kis ideig,majd lassan fokozatosan hagyom el,nem pedig drasztikus,gyógyszeres úton. Azt tudom,hogy bizonyos időn belül abba szeretném hagyni, és az idő elnyújtàsàval talàn nem okozok kàrt sem a babànak,sem magamnak.
        Köszönöm vàlaszàt! Lehetséges,hogy még megkeresem Önt kérdéseimmel a későbbiekben.

      • Kedves Katalin!

        Azt szeretném még tudni,hogy ha elkezdem majd inni a zsàlyateàt,amellett még lehet szoptatni csak fokozatosan lehet csökkenteni? Vagy a tea mellett màr abba kell hagyni a szoptatàst,hogy hasson?

        Köszönöm a vàlaszt!

        Üdvözlettel
        Àgnes

        • Kedves Ágnes!

          Sokan gondolják azt, hogy a nem szoptatásból nem származik semmilyen következmény. Mivel nem ismerem a pontos helyzetét és a körülményeket, ezért most információs céllal írok, illetve szerkesztek be a nem szoptatásról és ennek hatásairól két felsorolást:
          Azok a csecsemők, akiket nem szoptatnak, és nem kapnak anyatejet sem, egy sor betegség fokozott kockázatának vannak kitéve.
          Ezek a következők:
          -betegségek : gyomor– bélrendszeri fertőzések, légúti és húgyúti fertőzések
          -ekcéma és más atópiás betegségek
          -alacsonyabb szintű kognitív teljesítmény és később alacsonyabb szintű felnőttkori képzettség
          -cukorbetegség,
          -magasvérnyomás betegség,
          -elhízás gyermekkorban – mind rizikófaktor a későbbi szívbetegségre
          A kockázatnövekedés fertőző az anyatej védőfaktorainak és az optimális tápanyagoknak – például az agyfejlődést és a bélrendszer érését segítő összetevőknek – hiányából fakad.

          A nem szoptatás a csecsemő édesanyjánál is növeli a következő betegségek kockázatát:
          -A petefészekrák kockázata a nem szoptató anyák esetében 26%-kal nagyobb.
          -A rheumatoid arthritis kialakulásának kockázata nagyobb. A kockázat azokhoz viszonyítva, akik 13 hónapnál rövidebb ideig szoptattak 35%-kal nagyobb, 13 hónapnál hosszabb ideig szoptatókhoz képest pedig több mint kétszeres.
          -A szoptatás véd a 2-es típusú cukorbetegség ellen: minden egyes szoptatással töltött év 15%kockázat csökkenést eredményez a szülést követő 15 évben
          -Azoknak a nőknek, akik nem szoptattak, 11%-kal nagyobb esélyük van a szívroham és a stroke előfordulására azonál, akik legalább 12 hónapot szoptattak.
          -A nem-szoptató nőknek 13%-kal több esélyük van a magas vérnyomás betegségre az egy évnél hosszabb ideig szoptatókhoz képest.
          Senkit nem szeretnék rémisztgetni ezekkel a kutatási eredményekkel, hanem az informált döntéshozást szeretném segíteni.Konkrét kérdésére választ adva, a zsálya tea mellett lehet a szoptatást folytatni, ha éppen a fokozatos elválasztás zajlik.
          Szeretettel üdvözlöm, Werner Kati

  9. Kedves Kati!

    16 hónapos a kislányom. Sajnos szoptatni nem sikerült, a kórházban sajnos nem sok segítséget kaptunk,előbb adtak cumisüveget és kritikát mégpedig „hogy gondoltam, hogy tudok majd szoptatni ilyen mellbimbóval” Kétségbe voltam esve úgyhogy elfogadtam a bimbóvédőt … Sajnos a lányom hamar rájött hogy a cumisüvegből,illetve a szondából dől a tej és egyáltalán nem lehetett többet mellre tenni(sikított ha meglátta) 1 éves koráig tudtam fejni (még a fagyasztóba is jutott),aztán a szívgyógyszerem miatt tápszeres lett.
    Mostanában sokat gondolkodtunk a kistestvéren. Engem nagyon megviselt, hogy nem sikerült szoptatni a lányom. Félek, hogy annak ellenére ma már „okosabb” vagyok mit tegyek és mit ne nem sikerülne. Az egyik mellbimbóm lapos, fejéskor valamelyest kiemelkedett, mielőtt ellaposodott . A másik épphogy kiemelkedett fejéskor, és azonnal vissza is lapult.

    Gondolkozom az Avent bimbókiemelő Niplette vásárlásán! Ez segíthetne a problémámon? Van ezzel kapcsolatban tapasztalat? Tudok tenni még valamit?

    Köszönettel: Tünde

    • KedvesTünde!
      Igen, jól látja, hogy a kezdeten sok minden múlik! Ha a gyerekágyas osztályon kap egy édesanya hatékony segítséget a szoptatás tanulásakor, akkor az kihat a folytatásra, ugyan úgy, mint amikor mindez elmarad. Nagy munka lehetett egy évig fejéssel biztosítani a tejet. Őszinte elismerésem az erőfeszítéseiért! A mellbimbók különféle alakúak lehetnek. Látni kicsi, nagy, széles alapú, feltűnően hosszú, lapos vagy néha befelé forduló mellbimbókat. Gyakori a két mell, illetve mellbimbó közötti eltérés is. Az említett bimbókiemelő segíthet, bár létezik jóval egyszerűbb, olcsóbb (40forint) hatékony megoldás is, amikor kiemelhetjük a bimbót egy 20 millis egyszer használatos fecskendő segítségével. Ehhez húzzuk ki egy fecskendő dugattyúját, majd vágjuk le a csúcsát (azt a végét a hová más esetben a tűt szokták rátenni, illetve kicsit többet, a kiszélesedett hengerből is fél centit). Toljuk vissza a dugattyút a másik (levágott) végébe és helyezzük óvatosan a bimbóhoz, majd lassan, 2,5 centiméternyire húzzuk ki a dugattyút. Tünde, mivel minden helyzet más, és minden újabb baba más sajátossággal, fejlettséggel, arc és szájanatómiával érkezik, ezért jó esély van rá, hogy tapasztaltabban, „okosabban” már leküzdhetők a kezdeti nehézségek. Érdemes laktációs szaktanácsadó segítségét kérni a lehető legkorábban (szülés után 1-2napban), amikor úgy érzi, hogy elakadt a szoptatásban.
      Szeretettel üdvözlöm ,
      Werner Kati

  10. Kedves Kati!
    Kislányom 1,5 éves volt három hete, és addig szépen fejlődött, talán még jobban is az átlagnál, 12.9 kg volt. Most négy napja hányós-hasmenéses betegsége van, és már ugyan nem kell hánynia, de még hasmenése van napi kétszer. Most már csak 12,6 kg. Nem akar semmit enni, csak szopizik. Meddig normális ez így?
    Köszönettel: Szilvi

    • Kedves Szilvi!
      Telefonon beszéltünk már, de írom ide is. Hétköznapi betegségek idején nagy áldás lehet, hogy a kisded szopik. A betegség alatt a gyerekek többsége étvágytalan. Van, hogy az innivalót is nehezen fogadják el, viszont az anyatej és a szopás továbbra is vonzó a kis lábadozóknak. Sokszor ez menti meg a gyerekeket a súlyosabb leromlástól, amiben már kórházi folyadékpótlásra szorulnának. A gyakoribb szopástól növekedik a tejtermelés, ami most némileg pótolja az elveszített folyadékot. A súly stagnálása, vagy kisebb fogyás még beleférhet egy hányós- hasmenéses betegség alatt. A legyengült gyereket mindig lássa gyerekorvos! A gyógyulás szakaszában türelmesen kínálgassa a kislányt kímélő ennivalóval. A gyógyuló gyerek kezdetben keveset gyarapodik még, majd felgyógyulva ugrásszerűen megnő az étvágya és gyorsan behozza a lemaradást.
      Kívánok mielőbbi jobbulást!
      Szeretettel üdvözlöm, Werner Kati

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .