Werner Katalin IBCLC laktációs szaktanácsadó, dúla

Werner Katalin

Téma: a szoptatás kezdete, aluszékony baba, szopási-szoptatási szokások változásai, hozzátáplálás, betegség alatti szoptatás, várandósság alatti szoptatás, gyógyszerszedés

Elérhetőség: 06 20/9440-225

Kérdezni a KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL! mezőben tudsz és a választ is itt találod majd meg. Kérlek, tekerj egy kicsit lefelé.

Huszonkét éve kezdtem a szoptatásról testközeli tapasztalatokat szerezni, és közel öt év telt el az életemből, ami során szoptattam valamelyik gyermekemet. Ezek az élmények, és az akkor kapott hatékony segítség sokat számít, amikor szoptató édesanyákat támogatok. Megszereztem a nemzetközi laktációs szaktanácsadói vizsgát. 2006 óta folytatok laktációs szaktanácsadói gyakorlatot. Nyolc éve vezetek szoptatás támogató baba-mama csoportokat.

Dúlaként jelen lehettem már sok kisbaba megszületésénél, és mindig lenyűgözött az újszülöttek világra jövetel utáni ébersége, érzékenysége és érdeklődése a körülöttük lévő személyek, de leginkább az anya arca, teste, emlői felé. A szoptatás természetes folytatódása annak a szoros testközeli kapcsolatnak, ami a méhen belüli életben kezdődött a baba és az anya között.

Vannak olyan édesanyák és babák, akiknek a szoptatás a kezdetektől könnyen megy, míg másoknak nehézségekkel kell megküzdeniük. Leginkább az első hetekben adódik sok kérdés, aggódás és probléma, amin felülkerekedve a mellből való táplálás végül jó élmény lehet. Megtisztelő számomra, ha segíthetek abban, hogy a szoptatás könnyebben menjen.

A segítség kérés lehetőségei:

Itt a fórumon

Ezek többségében konkrét kérdések lehetnek, amik a baba érkezése előtti időtől a szoptatási időszak végéig merülnek fel: a szoptatás kezdete, aluszékony baba, szopási-szoptatási szokások változásai, hozzátáplálás, betegség alatti szoptatás, várandósság alatti szoptatás, gyógyszerszedés kérdései. Olyan kérdések megválaszolását teszi lehetővé, ami nem igényel személyes találkozást. Sürgős esetben a telefonos konzultáció is lehetséges.

Személyes konzultáció
(a kórház szülészeti, gyermekágyas osztályán vagy a család otthonában)

A szülés körüli időszakban

Személyre szabott segítséget ad, akár a baba megszületésének pillanatától a szoptatással kapcsolatos kérdésekben.

  • Hogyan helyezzük a babát mellre?
  • Milyen szoptatási pozíciót válasszunk?
  • Hogyan értékeljük a baba jelzéseit?
  • Mire számíthatunk a baba gyarapodása szempontjából?
  • Honnan tudom, hogy eleget evett?
  • Honnan tudhatom, hogy elég-e az anyatej?
  • Hogyan táplálkozzam szoptató anyaként?
  • Fájdalmas a szoptatás, mit tehetek?

A szoptatási időszakban bármikor, ha:

  • nem elég az anyatej.
  • túl sok az anyatej.
  • aluszékony baba szoptatása.
  • Koraszülött kisbaba szoptatása.
  • Örökbefogadott kisbaba szoptatása.
  • Beteg, fejlődési rendellenességgel született kisbaba szoptatása/táplálása.
  • Fájdalmas szoptatás, szoptatás vagy fejés utáni fájdalom a mellben.
  • Mellgyulladás. A mellbimbó kisebesedése.
  • Szopási sztrájk.
  • Sokat sír a csecsemő.

Szeretettel várom kérdéseiteket a fórumon!

Kérdezni a KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL! mezőben tudsz és a választ is itt találod majd meg. Kérlek, tekerj egy kicsit lefelé.

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

hirdetés
Nemzetközi laktációs szaktanácsadói vizsgát szereztem, 2006 óta folytatok laktációs szaktanácsadói gyakorlatot. Vezetek szoptatás támogató baba-mama csoportokat és dúla is vagyok.Témáim: a szoptatás kezdete, aluszékony baba, szopási-szoptatási szokások változásai, hozzátáplálás, betegség alatti szoptatás, várandósság alatti szoptatás, gyógyszerszedés.
Előző cikkSzoptatási ambulancia nyílik a Bethesda Kórházban
Következő cikkDown-szindrómás kislány a modellvilág új sztárja

927 EDDIGI KÉRDÉSEK

  1. Kedves Katalin! 4 hetes kisfiam szoptatom, tej szerencsére van, csak néhány apró problémával küszködök. A bimbóm sebes nagyon, most elkezdtem bepanthen plus-szal kenni, remélem ez hamar segíteni fog. Eddig a Lansinoh krémet használtam, de javulást nem tapasztaltam. Az egyk mellem látszólag sokkal nagyobbnak tűnik mint a másik. Nagyobb problémának tartom, hogy míg egyik mellemből szoptatok a másikból folyik a tej és nem győzöm közben a betétet cserélgetni. Van mód ennek a megszüntetésére? Nagyon zavaró ez a jelenség. Mikor bekapja a bimbót a kisfiam fájdalmas nagyon, de elmúlik haelkezd szopizni. Van vmi gyógyír ezekre a problémákra? Éjszaka tartjuka 2-3 órás evést viszont nappal ha felvan a kicsi óránként kér enni. 10-15 perc szopi, 10-15 perc büfi és 30-40 perc után enni kér. Ez normális? Előre is köszönöm a segítséget!

    • Kedves Kitti!
      Megértem az aggodalmát! A kisebesedett mellbimbó nagyon érzékeny és a szoptatás alatt ez még fokozottabb. Kitti, mindig keresni kell az okát annak, hogy mi okozza a bimbó sérülését. Leggyakrabban a helytelen szoptatási pozíció miatt sérül a bimbó, de előfordul, hogy a baba sajátos szájanatómiája (álla, ajka, nyelve, szájpadja, szájkörüli izmai…) vagy a szopási technikája áll a háttérben. A sebes mellbimbóval kapcsolatos panaszra nem szerencsés levelezésen keresztül megoldást keresni, mert nagy eséllyel félremehet az információ. Jobb személyesen látni az édesanyát, a kisbabát, a mellet, és a szoptatást. Az említett hámosító kenőcs szerintem túl gyors szövet képződést idéz elő, amitől a sebfelszín bepörkösödik, és a nedves környezetben megnyúlva ez újra és újra kirepedhet. A kenőcs összetevői nem a baba szájába valók, ezért ezt minden szoptatás előtt meleg vízzel le kell mosni a bimbóról. Ha feltétlenül kenni akarja, inkább puhító, természetes gyulladáscsökkentőket tartalmazó krémmel kenje, illetve ha szükséges, akkor célzottan valamilyen gyógyszert tartalmazó kenőcsöt kellene választani. Ha nagyon sérült, és tartósan sebes a mellbimbó, akkor ezt orvosnak kell látnia, aki felírja a megfelelő készítményt, és eldönti hogy van-e vele további tennivaló. A másik mellből szoptatás alatt meginduló tej természetes jelenség. A baba szopizása indítja be az anya tejledóreflexét, és ez mindkét mellre hatva áramoltatja a tejet a mamából baba felé (azon a mellen is hat, ami nincs a baba szájában). Megszüntetni nem lehet. Idővel ez enyhülni szokott. A betét, vagy a tejgyűjtő kagyló használata a megoldás. Minden babának van egy nyugtalanabb napszakja, ez 3-4 óra hosszúságú, és sokszor a késő délutáni, koraesti órákra esik. Ilyenkor a babák éberek, gyakran karba, ölbe, mellre kéredzkednek, sűrűn szopnak és panaszkodnak, ha megpróbálják letenni őket. Ezen az időn kívül általában hosszabb 2-3-4órás szüneteket tartanak két szopás között. Ha egy éhes baba 10 perc szopi után elszundít, akkor lehet, hogy nem vett fel még elég tejet, és érdemes lenne felébreszteni és ismét megkínálni. Kitti, érdemes lenne ibclc szoptatási tanácsadóval személyesen felvenni a kapcsolatot http://www.ibclc.hu . Ha felhív, segítek a lakhelye közelében keresni valakit.
      Szeretettel üdvözlöm, Werner Kati

  2. Az lenne a kérdésem, sajnos egy hétig csak egy mellbol tudtam szoptatni, mert a masik kisebesedet kiverzet es fejni se tudtam ez miatt. Előfordulhat hogy elapat a tejem abban a mellben. Vissza tudom fordítani valahogy. Mindenkeppen szeretnem két mellből minel tovabb szoptatni.

    • Kedves Tímea!
      A tej nem tud elapadni. Abban a mellben, amiben a szoptatást szüneteltette erősen lecsökkenhet a tejtermelés. Ezen szerencsére könnyen lehet változtatni. Bátran tegye rá a kisbabát és a gyakori szopás hatására hamarosan növekedni fog ezen az oldalon is a tejtermelés.
      Szeretettel üdvözlöm,
      Werner Kati

  3. Kedves Kati!

    Azt szeretném megkérdezni, hogy a kereslet-kínálat kb mennyi idő alatt áll be? Most 5 hetes a baba, eleinte fejtem a tejet, majd egy hete elkezdtem csökkenteni a fejést, most már eljutottam oda, hogy nem fejek. Viszont éjszaka muszáj vagyok,mert mindkét mellemben feszítést érzek,és félek, hogy be fog gyulladni. Egy tejcsatorna elzáródásom már volt. Pár napja 4-5 órát alszik a gyerek éjszaka, és mikor felkelek hozzá, akkor fáj mindkét mellem, ezért fejek le belőle. De egész nap úgy érzem, hogy folyamatosan tele van mindkettő. Alig hogy befejezte az evést,már érzem is,hogy szinte tele van. Fejni nem akarok,mert nem akarom szaporítani a tejet,valamint már a kezem sem bírta a fejést. Igény szerint szoptatok, és van, hogy akár 1 óra múlva is megéhezik. Váltott mellből szoptatok. Viszont így nem merek elindulni sehova,mert folyton attól tartok, hogy ha nem ürítem a mellem,akkor begyullad.

    Köszönettel:
    Emese

    • Kedves Emese!
      Gratulálok a kisbabához! Ez a helyzet nem lehet túl kellemes. Mióta, miért és kinek a tanácsára kezdett el fejni? Hogyan és hányszor fej? Mi lesz a lefejt tejjel? Mekkora volt a baba születési súlya? Milyen a baba gyarapodása? Mekkora a súlya most? A fejést nem lehet hirtelen abbahagyni, vagy kihagyogatni! Csak fokozatosan lehet csökkenteni a fejt tejmennyiséget, majd ritkítani a fejések számát. Várom válaszát!
      Szeretettel üdvözlöm, Werner Kati

      • Kedves Kati!

        Köszönöm válaszát! A fejést azért kezdtem el,mert a kórházban még nem szopott a gyerek,valamint bekerült fény alá is,így tanácsolták a csecsemősök,hogy fejjek. Mivel eleinte nem sikerült a szoptatás,maradtam a fejésnél,és cumisüvegből ette meg. Aztán olvastam,és mondták is,hogy ki kell rendesen fejni,hogy nehogy begyulladjon. Majd a védőnőm mondta,hogy hagyjam abba a fejést fokozatosan. Ezt így is tettem,fokozatosan csökkentettem. Most már csak akkor fejek,ha nagyon feszül,és ez főleg éjszaka szokott lenni. Bár most rájöttem,hogy eddig meleg vízzel zuhanyoztam a melleimet több percig,amit ugye nem kellett volna. A születési súlya 3 kiló volt,2850-nel jöttünk haza, most 5 és fél hetesen kb 4300-4400 gramm lehet.
        Üdvözlettel: Emese

        • Kedves Emese!
          Nagyszerű, hogy most szoptatott kisbabája van! A kezdeti nehézségek után türelemmel és kitartással eljutottak idáig. Az ilyen siker mindig olyan nagy örömmel tölt el! Nagyon szépen gyarapodik a gyermek. Talán gyors volt a fejés leépítése, mert több időre lett volna szükség, hogy a tejtúltermelés csökkenjen, és kialakuljon a kereslet-kínálat egyensúlya. A meleg zuhany valóban stimuláló. Ha úgy érzi, hogy feltelődött és feszül a mell, és már nem tud szoptatni, csak keveset fejjen, komfortérzésig, tehát ne ürítse ki a mellet. Így közelíthet a bőven elég tejmennyiségig.
          Szeretettel üdvözlöm, Werner Kati

  4. Kedves Katalin!
    5,5 hónapos babám és az lenne a problémánk, hogy a jobb mellem egy sugárban spriccel, és ez szopizás közben zavarja a babám (legalábbis szerintem). Sokszor ledobja magát a ciciről, sír és nem akar visszamenni rá. Ilyenkor legtöbbször áttettem a másik cicire, ott vígan szopizik, semmi baja. Nagyon ritkán itt is előfordult már olyan eset, hogy a spriccelés miatt nem akart szopizni, de elenyésző, v. hamar megoldódott. A jobb mellemnél most már ott járunk, hogy 1-2 perc múlva jelentkezik ez a tünet (a tünet jelentkezésekor kb. 10 percet azért tudott szopizni a kislányom). A bal mellem rendre elviseli a „helyettesítést”, de aggódom, hogy előbb-utóbb ez is a jobb mell sorsára jut. Rendszeres a probléma, minden szopinál jelentkezik, most már több hete. Fejni sem tudok belőle, sem a gépi, sem a kézi fejő nem hozott eredményt. Próbáltam a saját kezemmel, ilyenkor pár cseppet kitudok erőszakolni belőle (max. 5-10ml), de csak akkor, ha sikerül azonnal nekiállnom a fejésnek. Eközben a balból is szoktam próbaként fejni kézzel, dől belőle, annak ellenére is, hogy épp akkor hagyta abba a lányom. Erős a gyanúm, hogy a jobb mellem elapadt (már ha létezik olyan eset, hogy csak az egyik mell apad el, a másik vidáman termel).
    Vagy mi lehet a probléma hátterében és mi lehet a megoldás?

    A másik dolog pedig, ami „kétségbe ejt”, az a szoptatási teák körüli ellentétes információk. Sok helyütt azt olvasom, hogy segít, a védőnő viszont azt mondja, hogy gyógynövényt 1 éves kor alatt nem is lehetne kapnia a babának (anyatejen keresztül sem), mert allergizál. Most akkor lehet, vagy nem? Árt vagy használ? Mennyi a „napi adag”? Eddig – mivel tartottam attól, hogy esetleg ártok a babának – csak néha, alkalomszerűen ittam, amikor épp eszembe jutott, általában reggel, 1-2x este is.
    Kérlek, segíts nekem, mert nagyon szeretnék szoptatni, hogy a kislányomhoz a legtermészetesebb módon jusson el a tápanyag (és önző módon azért is, mert imádom a szoptatással töltött időt – kivéve ezt a spriccelős akadályt) és a szopiért bármit hajlandó vagyok megtenni.
    Köszönöm válaszodat!
    Ibolya

    • ui: próbáltam testhelyzetet változtatni, és úgy kínálni a spriccelő cicivel, hátha akkor máshova spriccel, és talán nem zavarja, de eredménytelenül…
      Próbáltam 1-2 perc szünetet hagyni, és újra próbálkozni, ez is eredménytelennek bizonyult.
      Egyébként jó kedélyű, vidám, eleven baba, a súlygyarapodása a védőnő szerint megfelelő (szül.3340 gr, jelenleg 7,5kg körül – utolsó mérés jan.4.:7125gr), a gyerekorvos szerint is egészséges.
      Először arra gondoltam, hogy ez a spriccelés azért van, mert kiürült a mellem, vagy hogy lassan el fog apadni, de a bal több sugárral is spriccel, fejés közben is (bár kb. 4 hónapos kora óta fejni sem tudok, mert 2 óránként eszik – éjszaka is), mégsem zavarja a babám, illetve mégsem érzem rajta az elapadás jeleit.
      Bocsánat a hosszú levélért.

      • Kedves Ibolya!
        A két mellben eltérő a tejtermelés. A babák általában kedvelik a gyorsan folyó tejet, és van amikor (lehet, hogy éppen ezért) az egyik mellet jobban preferálják, mint a másikat. És előfordul, hogy változik a kedvenc oldal. Kiegyenlíthető valamelyest a tejtermelés, ha a jobb mellel kezdesz, és az éhes baba ebből eszik először. Váltogasd a pozíciókat, amikor a jobb oldalról szoptatsz (hónaljtartás, bölcsőtartás, fekve szoptatás). A kisbaba sokkal hatékonyabban iszik a mellből, mint az kívülről, vagy a fejésnél látható. Ragyogó a babád fejlődése! Biztos lehetsz benne, hog elég tejhez jut. A fejésnél a kéz érintése, a finom masszázs és a jól beállított elektromos mellszívó kombinációja hozza a legjobb eredményt. Esetleg megpróbálhatnád akkor fejni a jobb mellet, amikor látod, hallod, érzed, hogy a másikból gyorsan folyik a tej szopi alatt.
        A tejserkentő teákról. Ibolya, sokféle teának tulajdonítanak tejserkentő hatást. Tudni kell azonban azt, hogy egészséges anya-baba párosnál elsősorban (kb. 95%-ban), azon múlik a tejtermelés, hogy egy kisbabát gyakran mellre tesznek-e vagy sem. Aktívan szopizva kiüríti-e a tejet vagy nem. Ha igen, akkor ez a legerősebb hatás, ami a tejtermelésre befolyást gyakorol, és akkor bőven termelődik tej. Ha kedved van, ismered és szereted a gyógynövényeket, mértékletesen fogyaszthatsz valamilyen gyógyteát.
        A tejserkentő gyógyteák közül néhány:
        •laktoherb tea (4 ánizs, 4 édeskömény, 1 kömény, 1citromfű,4 csipkebogyó ) Napi 2x 3dl vízben egy tea filter forrázása, fogyasztható langyosra hűtve étkezés előtt.
        •kecskeruta fű tea A gyógyfűből 1 teáskanál 2dl vízzel leforrázva, a belőle készített tea kihűlés után fogyasztható, napi 2 csészével, lehetőleg egyenletesen elosztva, étkezés előtt.
        •görögszéna mag tea Teának: 5 g (1 teáskanál) magot 1 éjjelen át áztassuk 250 ml hideg vízben, majd 8-10 percig főzzük. napi 2 csészével, lehetőleg egyenletesen elosztva, étkezés előtt fogyasztható. A magot mézzel meg lehet enni.
        •benedek fű tea A gyógyfűből 1 teáskanál 2dl forró vízzel leforrázva, a belőle készített tea kihűlés után fogyasztható, napi 2 csészével, lehetőleg egyenletesen elosztva, étkezés előtt.
        Sose fogyassz nagy mennyiségű gyógyteát, mert a benne lévő drog a babának hasfájást okozhat. Figyeld meg, mit tapasztalsz a teafogyasztás után, és a babádat is figyeld meg, nem okozol-e a teázással panaszt nála.
        Akinek az ernyősvirágzatúakkal szemben allergiás hajlama van, az az ánizst, az édesköményt, és a köményt ne fogyassza.
        Szeretettel üdvözöllek, Werner Kati

  5. Kedves Katalin! Kislányom 5 hónapos,és nemrég megkezdődött nála a fogzás.Az óta-nem tudom ,hogy valóban ezért e,de-csak mellen hajlandó elaludni. És sokszor felsír,úgy kel fel és fél órákat alszik napközben,úgy gondolom szélgörcsei lehetnek. Lehetséges,hogy a cicin elalvás okozna neki szélgörcsöket? Előre is köszönöm válaszát 🙂

    • Kedves Heléna!
      A babák megtanulnak egyedül is elaludni, sőt, erre már a kezdetektől minden csecsemő képes. Azonban, az elalvás könnyebb a mama meleg testéhez bújva, szopizás közben. A szopó mozgás relaxáló hatású, az anyatej pedig fájdalomcsillapító összetevőket, és visszaalvást segítő anyagokat juttat a babához (éjjel). A cicin elalvás nem okoz szélgörcsöket. A fogzást viszont néha hasfájás és hasmenés kíséri. Jellemző fogzás alatt a fokozott nyálképződés, és megváltozik ilyenkor a nyál kémhatása. Ez változtathat a baba emésztésén, előfordulhat, hogy laza, híg székletet okoz. A székletürítés előtt görcsös fájdalma lehet a kicsiknek, néha hangos bélkorgásokat lehet hallani, amelyek csendesednek székelés után. Erre gondol, amikor panaszkodni hallja a babát?
      Üdv, Werner Kati

      • Kedves Katalin! Először is nagyon szépen köszönöm a válaszát.Igen arra gondolok, és mikor a szelek távoznak a pocakjából,akkor is ugyanez a helyzet. Dehát akkor mindennek a fogzás áll a hátterében. Üdv Heléna

  6. Kedves Kati!

    Harmadik kisbabánk két hetes. Mindkét nagyobb testvérét szoptattam, mindkettőnél volt probléma a melleim kisebesedésével. Most is ezzel küzdök a jobb mellemen, és inkább rosszabbodik, minthogy javulna. Próbálom betartani a LLL honlapján megadott tanácsokat, a sebes mellből ritkábban és rövid ideig szoptatok, kenem is avent kenőccsel, de ahogy elkezdjük a szoptatást a seb újra felreped minden alkalommal, nem gyógyul. Próbáltam változtatni a szoptatási pózon, mikor már elviselhetetlenné kezdett válni a fájdalom, így most hónaljtartásban szoptatok, így kissé kevéssé fájdalmas (eddig normál és fekvő pózban pont a baba nyelvéhez esett a repedés). Azt sajnos nem tudom megtenni, hogy szabadon legyen a mellem, egyrészt mert nem tudom annyira fűteni a lakást, hogy ne fázzak úgy, másrészt mikor szabadon van a mellem rettentően fáj (gondolom okkal), ha hozzáér valami, és mikor a babámat fogom, folyton megérinti a mellemet. Nagyon szeretek szoptatni, de a fájdalom elveszi az örömet, és aggódom is, nem szeretnék csak egy mellből szoptatni, mert sosem volt rengeteg tejem, félek, nem lenne elég a mennyiség. Mit tehetnék még? Hámosító kenőcs nem lenne segítség ebben a helyzetben? Bár nem tudom, hogyan tudnám rendesen lemosni szoptatás előtt, így hogy ennyire érzékeny a seb.

    • Kedves Melinda!
      Elhiszem, hogy nem öröm a sérült mellről szoptatni! Megértem az aggodalmad! Nagyon jó, hogy találtál egy viszonylag elviselhető hónaljtartásos pozíciót a szoptatáshoz. Lehet, hogy nem egyforma a két mellbimbó? Mindig kövesd a szemeddel és a kezeddel a baba mellre kerülését, legyen jól a látóteredben, amikor elveszi a mellbimbót. Lásd, hogy tényleg nagyra nyitotta-e a száját és valóban hátra kerül a bimbó, amikor bekapja. Vigyázz most magadra, hogy ne szerezz újabb sérülést, ha lehet. Ha nagyon problémás a helyzet, szóba jöhet 1-2 alkalomnyi szopi szünet a jobb mellről, de a tej óvatos lefejése innen nem maradhat ki. Látatlanban nehéz eldönteni, hogy van-e más tennivaló a sebbel. Hol helyezkedik el? Mekkora? Mély-e? Pörkös-e a felszíne? Van-e rajta felülfertőződés? Hogy néz ki pontosan? Szükséges-e gyógyszeres kenőcs? Ebből nem tudom eldönteni.Milyen a fájdalom jellege (égő, szúró erzés, más…? Érdekes lenne a babád szája is. És jó lenne a szoptatás magát látni, ez tenné teljessé a képet. Esetleg küldj egy fotót a sebes mellről. Mielőbbi jobbulást kívánok!!
      Szeretettel üdvözöllek,
      Werner Kati

  7. Kedves Katalin!
    Októberben született meg a második kisfiam 4050gr-mal. A kórházban is már igény szerint tettem mellre, minél hamarabb beinduljon a tejcsi. Negyedik napra sikerült is és szopizott szépen,rendesen. De sajnos az elejétől kezdve ingadozik a tej mennyisége. Pár napig érezhetően több van, olyankor kb 10 perc az etetési idő, utána pár nap és estére elfogy. Emiatt mérem hogy mennyit eszik, és a mérleg visszaigazol. Napi 3 liter folyadékot megiszom+leves. Most 3 hónapos, és pár napja megint nagyon megfogyott, annyira hogy Estére 2 mellből 50 ml volt amit szopizni tudott. Kezdek kétségbe esni. A nagyobbik fiam 2,5 éves, őt 21,5 hónapos koráig szoptattam. Nála a 2 hónap után fogyott Kissé meg, amikor már beállt a napi ritmusa. Ő Otthon van velem, épp a dacos korszakban van, így kicsit nehezebb is. Van hogy feszültebb vagyok, olyankor is megfogy a tejcsi, de van hogy nem tudom mi lehet épp az oka. Szeretném a kisfiamat is sokáig szoptatni, de nem tudom mit csináljak! Nagyon kívánom az édességet, mostanában kissé többet is ettem, az okozhatja? Átalussza teljesen az éjszakát. Én keltem reggel enni, különben képes és elalszik sokáig. Nem cumizik, az ujját megtalálta és van hogy azt szopizza. Általában igény szerint etetem, de ha nem kel fel akkor is max 3 óránként? Mit tudnék tenni hogy noveljem a mennyiséget és mitől ingadozik Ennyire a mennyisége? Köszönöm válaszát!

    Üdvözlettel: Éva

    • Kedves Kati.

      3 és fél hetes leány babám rendszertelenül szopizik és kb. mostanra szerezte vissza a születési súlyát. Éhes sírására és ököl majszolására cicire teszem. A napközbeni szopizások után esetenként általában 2-3 órára kidől. Viszont estétől egészen hajnalig majdnem végig cicin van mert követeli, és csak ott nyugszik meg. Ettől függetlenül éjjel gyakran a cicin bealszik, mintha csak az érzést keresné nem a táplálékot…
      Védőnői tanácsra (kevés lehet a tej) Heba tápszerrel pótlunk éjszakánként 2-3 alkalommal kb. 50 ml-t/alkalom. Kérném megtisztelő tanácsod hiszen fogalmunk sincs eleget eszik-e a baba, és sem Noémi (babám) sem én nem alszunk eleget (én kb. 3 órát / nap) Előre is nagyon köszi, Évi.

      • Kedves H.Évi!
        Gratulálok a kislányodhoz! Kezdetben sok baba felcseréli a nappalt az éjszakával. Előbb-utóbb kialakul azonban a helyes ritmus. Segíthetsz megérteni a kisbabának az éjjel és a nappal közti különbséget azzal, ha éjjel sosem kapcsolsz erős lámpát, nem pelenkázod a kicsit (ha nem muszáj), ha csak kevés mozdulattal és szóval gondozod olyankor. Jó, ha nem kell felkelned, csak magadhoz közel húzod a felébredő babát megszoptatni. Ha sejthető, hogy éhes (mert órák óta nem szopott) vedd le róla a takarót, és a felső réteg ruhát, és engedd, hogy a legalább a karjaival, combjával bőrkontaktusba kerülhessen veled. Szundíts napközben a babáddal! Néhány alvással tölthető délutáni óra aranyat ér. A nem elég a tej témához elég sok kérdés tartozik: A kislányod időre született, egészséges? Hüvelyi, vagy műtéti úton született? A kórházban veled volt, vagy a csecsemőosztályon gondozták? Mennyi volt a baba születési súlya? Legkisebb súlya? Jelenlegi súlya?
        Alkalmanként egy vagy két mellből szoptatsz? Mennyi ideig tart egy szoptatás? Szoktál-e fejni? Milyen módon? Hányszor fejsz 24 órában? Mennyi a 24 órában lefejt anyatej összesen? Kap a baba anyatejen és tápszeren kívül bármi mást, akár vizet, teát?
        Mennyi tápszerpótlást kapott az elmúlt 24 óra alatt? 3x50ml tápszer?
        Mennyi pisis-kakis pelenkája termelődik 24 órában?
        Van-e/volt-e valami rendkívüli, vagy panasz a mellel kapcsolatban (várandósság alatt nem változott, nem érezted a tejbelövellést, korábbi műtét, lezajlott mellgyulladás, szoptatással kapcsolatos fájdalom, mellbimbók sérülése, sebesedés…? Használsz-e bimbóvédőt? Használtok-e nyugtatócumit? Használtok-e cumisüveget? Milyen módon (miből) adod a tápszert? Milyen érzés a szoptatás?
        Mennyit van a baba kézben, ölben?
        Hogyan alszik el, hol alszik a kislány? Mit tanácsolt a baba orvosa és a védőnő a szoptatásra és a táplálásra vonatkozóan? Dohányzol-e? Van-e/ volt-e neked valamilyen betegséged? Szedsz-e gyógyszert? Ha igen mit? Lehet, hogy ez sok megírni. Szívesen beszélek veled erről telefonon is akár.
        Szeretettel üdvözöllek,
        Werner Kati

    • Kedves Éva!
      Milyen jó, hogy az első gyermekét közel két évig szoptatta! Valószínűleg megfigyelte a növekedési ugrásokat, és más, tejmennyiséget befolyásoló jelenségeket. A tejtermelés követni szokta a csecsemő igényeit, ha a kicsi, a saját jelzései alapján kerülhet mellre. Időnként a második csemete szoptatása is állíthat új helyzet elé. A három hónapos korú babák, gyakran alszanak éjjel több órán keresztül. (Ez akkor, megnyugtató, ha a baba az anya közelében alszik, és nem cumizik.) Éjjel alvó, és nem evő babánál szünet van a szopiban, és ha nem ürül a mellből 6-7-8-9 órán át a tej, akkor jó eséllyel feltelnek az emlők reggelre. Ettől hullámzóvá válhat a tejtermelés. Reggel sok a tej, és kb. 12 óra múlva csak alig termelődik a mellekben. Ha ritkán üríti ki a melleket a baba, az csökkenti a tejtermelést. Éjjel, három óránként ébreszteni csak a nagyon lassan fejlődő babákat kell. Nem írt, a baba jelenlegi súlyáról. Jó lenne tudni, hogyan gyarapodott idáig. Ha nem is három óránkénti szoptatást javaslok, de szerintem, éjjel, 5-6 óránál több időt most ne hagyjon ki szoptatás nélkül. Nem lehet könnyű két apró gyerek, és az anya igényeit összehangolni. Vannak kimerítő időszakok, főleg egy dackorszakban lévő nagyobbacska mellett. Ha megteheti, kérjen segítő társakat, nagymamát, barátnőt, dúlát maga mellé. Pihenjen többet! És ne felejtse el, hogy ha csökkent a tejmennyiség, akkor ez a folyamat a gyakoribb szoptatással, vagy a fejéssel bármikor megfordítható. Elérhető a bőségesen termelődő tej! Várom válaszát!
      Szeretettel üdvözlöm, Werner Kati

      • Kedves Katalin!

        Köszönöm válaszát! Nagyon szépen fejlődik a súlya közel 8kg. Szerencsére a fejlődésén nem látszik meg, mégis rossz, mert ilyenkor amikor kevesebb a tej, 2 mellből etetem, és így éppenhogy elég, de nem is termelődik úgy hogy a következő etetésre(van hogy 2 órára rá)elég legyen. Nagyon szeretném őt is sokáig szoptatni, úgy szeretném hogy ő akarja már ellökni, mint a nagyobbik fiam is. Megpróbálkozom a szaporító fejéssel, milyen sűrűn alkalmazzam hogy jobban termelődjön? Kb 2 hete még reggelre nagyon sok telítődött, szinte kemény volt a mellem, most 1 hete már reggelre sem telítődik túl. Este 9-10 között van tobbnyireaz utolsó szopizás, majd reggel 6-6:30 között az első. Így elég sok idő kimarad.Próbáltam felkelteni éjszaka, de egyből vissza alszik. Hiaba keltegetem
        A leghatásosabb az volt, amikor letettem az ölembőla hátára, olyankor fölébred, de amint visszateszem mellre már alszik is. Bízom benne, hogy a szaporító fejés segíteni fog.

        Üdvözlettel,
        Éva

        • Kedves Éva!
          Valóban remekül gyarapodik ez a kisbaba. A kicsik, amint megduplázzák a súlyukat a gyarapodásuk lelassul. Ez nem baj, hamarosan beindul a kisfia mozgásfejlődése és nagyobb testtömeget nehezebben lenne képes fordítani, felemelni, mozgatni. Az se szokatlan, ha nem feszül a mell. Az első hetekben még többször feltelődnek az emlők. Később már ez a feltelődés nem olyan kifejezett. Éva, nem látom ezt a helyzetet olyan aggasztónak. Van tej! A késő esti szoptatás lehet, hogy kiváltaná a fejést. A baba mit szól a kevesebb tejhez? Nyugtalanabbnak látja, vagy ő inkább elégedettnek látszik? Szerintem nem aludna békésen, ha nem jutna elég tejhez. Kíváncsi vagyok, hogy fog alakulni.
          Szeretettel üdvözlöm, Werner Kati

  8. Kedves Kati!

    Azzal a problémával fordulok Hozzád, hogy sajnos egészségügyi okok miatt abba kell hagynom az öt hónapos kisfiam szoptatását. Az lenne a kérdésem, hogy hogyan tudnám mihamarabb elapasztani a tejemet, mert sajnos a gyógyszertárakban nem tudtak ez ügyben segítséget adni nekem.

    Köszönöm a válaszodat:

    Betti

    • Kedves Bettina!
      Magánúton már felvettük a kapcsolatot. Ott válaszolok részletesen a kérdésedre.
      Szeretettel üdvözöllek,
      Werner Kati

  9. Kedves Katalin! Újra itt vagyok. 24-én leszünk 1 hónaposak, és az utóbbi pár napban olyan mohón kezdett el enni a kisfiam, hogy megakar fulladni. Hirtelen köhög, nem kap levegőt, hasrafordítom, ütögetem a hátát, és eltelik kb 6-7 másodperc mire újra vesz levegőt, félek, hogy megfullad. Mit csinálhatnék másképp, hogy ezen változtatni tudjak? bölcsőtartásban szopizunk többnyire. Köszönöm. Niki

  10. Én azt szeretném megtudni,hogyan gyorsíthatom meg a tejtermelést szülés után? A kapormagról tudom,hogy nagyon jó tejtermelő hatása van,ihatom-e szülés után azonnal?

    • Kedves Lenke!
      Elsősorban a gyakori, 8-12 alakalommal történő szoptatás, gyorsítja a tejtermelést, amiben a baba aktívan szopizva gyakran kiüríti a melleket. A kapormagról népgyógyászati tapasztalatok, feljegyzések alapján gondolják, hogy tejserkentő hatású. Nincsenek róla tapasztalataim. Nem találkoztam a kapormaggal kapcsolatos vizsgálattal, és nem találtam róla semmilyen figyelmeztetést, hogy kockázatos vagy ártalmas lenne a baba vagy az anya számára. Mértékkel érdemes fogyasztani!
      Boldog Karácsonyt Kívánok! Werner Kati

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .