
Már túlélted a hajnali szoptatásokat és etetéseket, a dac korszakot, kis-iskolai aggodalmakat. Igazi túlélő vagy! Akkor miért is kellene aggódni a tinédzserkor miatt?
Csak gondolj bele, a tinédzserkor az az intervallum a gyermek életében, amikor minden intenzívnek érződik. Intenzívebb növekedés, erősödő érzelmek, a gyermek keresi, hogy hol is helyezkedik el a világban vagy az önnön életében. Minden másnak hat hirtelen. Akkor miért ne lenne reális és jogos az a sok-sok zűrzavar, felfordulás, hangulatingadozás, ami a serdülőkorral jár? Bizonyára belátod te is, hogy ez így van rendjén. Azt viszont a legkevésbé sem lehet tagadni, hogy ez mind gyermek, mind szülő számára embert próbáló időszak.
Mi a végkimenetele a tinédzserkornak? Mi a célja ennek az időszaknak?
Néhány felnőtt negatívabban vélekedhet ezekről az évekről, holott sok tinédzser nagy átlagban csupán energikusabb, idealistává válik, érdeklődést mutat a tisztességes és a helyes dolgok iránt. Tulajdonképpen a tinédzserkor segíti hozzá a gyermeket arra, hogy különálló egyénné, intelligens felnőtté cseperedjen.

A tinédzserkori időszak megértéséről…
Mikor kezdődik a serdülőkor? Tehetjük fel a kérdést magunkban. Mindenkinél más – van, akinél korábban, van, akinél később, gyorsabban és lassabban fejlődő egyének is lehetnek. Egy szó, mint száz, a serdülőkor időintervalluma nagyon széles skálán mozoghat.
Fontos azonban megkülönböztetni a pubertást és a serdülőkort. Legtöbben a pubertást a felnőttkori nemi jellemzők változásának és fejlődésének gondolják: növekvő mell, menstruációs időszak, szeméremszőr és arcszőrzet megjelenése a testen. Ezek minden bizonnyal a pubertás és a közelgő felnőttkor leglátványosabb jelei, de azok a gyerekek, akik fizikai változásokat mutatnak (kb. 8 és 14 év közöttiek), sok olyan változáson is áteshetnek, amelyek kívülről nem könnyen láthatók. Ezek már serdülőkori változások.
Sok gyerek a szülők körüli viselkedés drámai változásával ‘jelenti be’ a serdülőkor kezdetét vagy ad bizonyosságot annak kezdetéről. Elkezdenek elkülönülni, eltávolodni anyától és apától, és függetlenebbé válnak. Ugyanakkor az ebben a korban élő gyerekek egyre inkább tudatában vannak annak, hogy mások, különösen társaik, hogyan látják őket, és kétségbeesetten próbálnak beilleszkedni az őket körülvevő szociális társadalomba. Társaik gyakran sokkal fontosabbá válnak, mint a szüleik, különösen, ha döntések meghozataláról van szó.

Ilyenkor a tinédzser koruk kezdetén lévő gyerekek gyakori esetben változtatják a külsejüket, igyekeznek minél több dolgot kipróbálni stílusukat illetően, hogy közelebb kerüljenek ahhoz az emberhez és személyiséghez, akikké majd felnőttként válnak. Ez a folyamatos identitáskeresés sok konfliktust szülhet szülő és gyermeke között. Tekintve a korábban említett gondolatot, miszerint ilyenkor a szülő akarata másodlagossá vagy elutasítottá válik egy időre sok esetben. Sokkal inkább a barátok véleménye számít, akik logikusan elgondolva általában szintén tinédzserek, tehát ők is lázadnak az önnön szüleik döntései ellen.
Gamer székek, fotelek nagy választékban, árakkal | Pepita.hu
A makacs és az önfejű kifejezések talán új értelmet nyernek…
A serdülőkor egyik általános már-már sztereotípia jellemzője (nem mellesleg sok esetben teljesen jogosan) a lázadás, a vadság, amivel a tinédzser gyermek ellenáll édesanyjának vagy édesapjának. Ámde ez nincs kőbe vésve. Való igaz, hogy ilyenkor a a gyermekek egy része az érzelmi hullámvölgyek hatására makaccsá válik, nem hallgat a szülő szavára, de ez így önmagában nem reprezentatív és nem mondható el a legtöbb tizenévesről (mindenesetre nem állandósult jelleggel).
Egy tizenéves elsődleges célja a függetlenség kiharcolása/elérése. Ehhez a tininek el kell távolodnia bizonyos mértékben a szüleitől – különösen attól a szülőtől, akihez addig a legközelebb állt. Ezért érezheti úgy ilyenkor az anya vagy apa, hogy a gyermek már nem ragaszkodik annyira, nem akar a közelében lenni, nem olyan a kapcsolat, mint régen.
BÚTOROK, LAKBERENDEZÉS: nagy választék | Pepita.hu
A tizenéves időszak elérésével a gyermek elkezd elvontabban és racionálisabban gondolkodni. Kialakítja a saját erkölcseit. A szülő ilyenkor azt tapasztalhatja, hogy az a gyermek, aki korábban hajlandó volt megfelelni minden elvárásnak, kérésnek, javaslatnak… most hirtelen erősen ellenáll és a saját útját járja. A tinédzserkori lázadás ennek tudható be többek között.
Mit tehetünk szülőként?
Társasjátékok gyerekeknek nagy választékban | Pepita.hu

Nagyon fontos, hogy megvizsgáljuk a kapcsolatot a gyermekkel. Át kell gondolni, hogy mennyi teret engedünk neki, hogy hagyjuk-e őt kibontakozni megfelelő mértékben? Meghallgatjuk-e az ő álláspontját vagy csak önnön erkölcseinket igyekszünk ráerőszakolni (ha a legnagyobb jó szándékkal is).
Cikkünk második részében végignézünk néhány hasznos tippet ahhoz, hogy hogyan lehet túlélni a tinédzserkort, mire érdemes figyelni, hogyan kezeljünk néhány szituációt.