10 szuper diétás szoptatós étel – Fogyj szülés után!

fogyás szoptatás alatt

Köztudott, hogy amit az édesanya megeszik, megiszik, az átkerül az anyatejbe, így a kisbaba szervezetébe is. A megfelelő szoptatós étrend tehát gazdag vitaminokban, ásványi – és egyéb tápanyagokban, ugyanakkor energiát ad, és nem engedi, hogy plusz kilók szaladjanak fel az újdonsült anyukára úgy, hogy a tejtermelést semmiben sem befolyásolja, sőt! Ez egyrészt egészségügyi -, másrészt pszichés okokkal igazolható.

Szülés után titkon mindenki arra vágyik, hogy a terhesség alatt felszedett súlyfelesleg hamar lekerüljön róla. Ám, ha az étrenddel ezt nem támogatod, akkor nem, hogy fogyni nem fogsz, inkább csak hízol. Semmiképp sem szabad koplalni vagy észnélküli diétákba fogni! Segítünk Neked!

Ezek az ételek nem csak Rád, hanem a babádra nézve is egészségesek, sőt, tele vannak olyan fontos vitaminokkal és tápanyagokkal, melyek elengedhetetlenek egy csecsemő fejlődéséhez. Ami a szuper bennük, hogy diétás ételeknek minősülnek, így nem kell aggódnod a felesleges súlygyarapodás miatt. Egyél naponta ötször, legyen a táplálkozásod kiegyensúlyozott – ergo ne csak salátán élj! A szoptatással a várandósság alatt felszedett kilók úgy is hétről hétre fognak rólad leolvadni, pluszokat pedig nem fogsz felszedni, így hamar ismét bombaformába kerülhetsz koplalás és önsanyargatás nélkül is. A következő ételeket – italokat – tehát érdemes beépítened a szoptatós étrendbe.

Szoptatós étrend tippek:

1Zöld leveles zöldségek

A spenót, brokkoli, madársaláta, rukkola, sóska, mángold… stb, nagyon egészségesek, alacsony a kalóriatartalmuk és magas bennük például a C-vitamin, Kalcium, vas és az értékes antioxidánsok.

Szuper alapját képezik egy szoptató édesanya diétájának, miközben semmit se vonnak el a szervezettől, mely fontos lehet a baba egészsége szempontjából. Érdemes nyersen enni őket saláta köretként, de rizottóban vagy épp hústöltelékként is isteniek.

+ kerüld azokat, melyek a „K” betűsök közé tartoznak, hisz a puffasztó hatásuk, a babára is hatással lehetnek.

2Szezonális gyümölcsök

A gyümölcsök gazdag forrásai az antioxidánsoknak, vitaminoknak és az ásványi anyagoknak. A C-vitamin segíti a sebgyógyulást, ezért a császáron és gátmetszésen átesett anyukáknak duplán fontos. Nekik érdemes több citrusfélét enni. Az alma és a banán például növeli az energiaszintet, ami az újdonsült anyukáknak igencsak jól jön.

Bár a gyümölcsökben van cukor – fruktóz -, de a kiegyensúlyozott táplálkozás részeiként, nem kell aggódnod miattuk.

Remek tízórai, uzsonna készíthető belőlük, akár magukban, akár natúr joghurttal keverve.

Tojás

3Tojás

A tojás tökéletes fehérje és D-vitamin forrás. Ezek együttesen segítik a csecsemő csontjainak és izmainak fejlődését. Napi 2-3 tojás fogyasztása nagyban támogatja az egészségedet és igen alacsony a kalóriatartalma is.

4Folyadékok

Annak érdekében, hogy megfelelő maradjon a tejtermelés és az energiaszintet se csökkenjen, fontos, hogy szervezeted jól hidratált legyen. Igyál sok vizet – akár citrommal, uborkával ízesítve -, 100%-os gyümölcs- és zöldségleveket, tejet, és egyél leveseket.

A magas koffeintartalmú italokat, mint a kávé és a tea érdemes kerülni, vagy fogyasztásukat minimálisra csökkenteni, hiszen vízhajtó hatásuk miatt növelik a dehidratáltságot.

 

5Jótékony gabonafélék

A teljes kiőrlésű gabonafélék – a zabpehely, barna rizs, árpa… stb. -, dúskálnak az esszenciális tápanyagokban, mint a fehérjék, vitaminok, vas és egyéb ásványi anyagok. Ők biztosítják az energiát és az állóképesség; nem mellékesen elősegítik a csecsemő növekedését és fejlődését is.

6Alacsony zsírtartalmú tejtermékek

A szoptatós étrendnek – és nem csupán a diétás változatának – elengedhetetlen elemei a bőséges mennyiségű, alacsony zsírtartalmú tejtermékek, mint a tej, joghurt, sajtok… stb. Gazdag B- és D-vitamin, valamint Kalcium források. Ez utóbbi pedig elengedhetetlen a baba csontszerkezet fejlődésének.

Természetesen, amennyiben érzékeny vagy a tejfehérjére vagy a tejcukorra, úgy aszerint válogass a „normál tej-pótló” termékek közül.

7Sovány húsok

Ide tartozik a hal és csirke, melyek létfontosságú tápanyagokat tartalmaznak. Ilyenek például az esszenciális zsírsavak, melyeket a szervezet nem képes előállítani – mint az omega-3 és omega-6 zsírsavak. Tehát nem csak számodra, hanem fejlődő babád számára is fontosak – többek közt elősegítik az idegrendszer érését.

Az elkészítésükkor tarts szem előtt, hogy diétásak legyenek; a normál, napraforgó olajban kisütött rántott szelet hízlal, míg a sütőben, vagy grillen elkészített hal és csirke nem. Számtalan módon variálhatóak zöldségekkel, mártásokkal, sajttal, tejföllel…

A köretnek érdemes salátát, vagy teljes kiőrlésű gabonafélét, például barna rizst választani.

8Fokhagyma

A fokhagyma nem csak kiváló ízt az az ételeknek, de emellett remek immunerősítő is. Sőt, a tejelválasztásban is nagy szerepe van.

9Sárgarépa

Magas szénhidrát és kálium tartalmának köszönhetően növeli a szoptató édesanya állóképességét. Emellett magas a béta-karotin és antioxidáns tartalma is.

10Hüvelyesek

A hüvelyesek gazdag fehérje és a vas források, így különösen fontosak, ha az édesanya vegetáriánus.

Figyelni kell azonban, hogy a puffasztó hatásúakat érdemes egy ideig kerülni.

fotó: pexels.com, freepik.com

 

 

szoptatási tanácsadó

HISZEK abban, hogy kétgyerekes Anyának, Nőnek, Társnak, Barátnak, igenis lehet egyszerre lenni, akár napi 5 óra alvással is. TUDOM, hogy mi Nők, miért aggódunk, mitől félünk, vagy épp olvadunk el, mi az, ami kimozdít a hétköznapokból, és mivel nézünk farkasszemet nap, mint nap. CÉLOM, hogy a szavaimból összeálló cikkek informáljanak, szórakoztassanak, okozzanak meglepetést, MEGMOZGASSANAK!
Előző cikkReflexológia alkalmazása gyermekkorban
Következő cikkD-vitamin – Várandósan sem mindegy, melyiket választod!