A gyermekbalesetek nagy része megelőzhető lenne

gyermekbalesetk

Gyermekek tízezrei rajzanak ki az utcákra, játszóterekre és a természetbe a tavasz beköszöntével. Nyáron pedig a strandszezon jelent kockázatot. Magyarországon az egy és 18 éves kor közötti gyermekeknél a legfőbb halálok a baleset okozta sérülés, és a balesetek egyharmada a tavaszi és nyári hónapokban történik. Szakemberek szerint azonban ez a szám szülői odafigyeléssel csökkenthető lenne.

„Tapasztalataink szerint az egy évnél idősebb gyermekek között a közlekedési balesetek során elszenvedett sérülések a legfőbb halálokok: egy év leforgása alatt ugyanis az egy és 18 éves kor közötti gyerekek 40 százaléka veszti életét külső ok miatt” – mondta Dr. Krivácsy Péter, az OMSZ Gyermeksürgősségi Módszertani Csoportvezetője.

„Felmérések bizonyítják azt is, hogy öt év alatt annyi a gyermektraumás halálozás, amennyi egy átlagos általános iskola tanulóinak száma. Tapasztalatunk szerint a gyermekbalesetek harmada tavasszal és a nyári hónapok elején a szabadban töltött játékok során történik” – tette hozzá Dr. Kassai Tamás, a fővárosi Péterfy Sándor Utcai Kórház Gyermek-traumatológiai Osztályának osztályvezető főorvosa.

„Gyakorló gyermek-traumatológusként és gyermek-mentőorvosként azt tapasztalom, hogy a balesetek sok esetben megelőzhetők lennének: ebben a szülők felelőssége elsődleges, ugyanis a gyereket sohasem szabad felügyelet nélkül hagyni –folytatta Dr. Kassai. Hozzátette, hogy ha a szülő betartja az alapvető szabályokat, már sokat tesz azért, hogy elkerülje a szerencsétlenséget. Autózás során például a gyermek korának megfelelő méretű, és helyesen alkalmazott biztonsági gyermekülés életmentő lehet. Kisgyermeket kerékpáron pedig csak gyermekülésben lehet szállítani, valamint a súlyos koponyasérülések elkerülése érdekében bicikliző, vagy görkorcsolyázó gyermeket csak bukósisakban szabad az utcára engedi.

Mit tegyünk a gyermekkel betegség vagy baleset esetén?

Ha azonban mégis felmerül a gyanú, hogy a gyermek megsérült, nem szabad halogatni, mielőbb meg kell mutatni szakembernek. „Épp ezért nagyon fontos, hogy a szülők és pedagógusok ismerjék az alapvető elsősegélynyújtási feladatokat és információkat” – magyarázta Kassai doktor úr.

Elmondása alapján legfőbb tudnivaló, hogy fejsérüléskor eszméletvesztés, tudatzavar, álmosság, fejfájás, szédülés, hányinger, és hányás jelentkezik. Ilyen tünetekkel orvosi vizsgálatra és kórházi ellátásra van szükség. Hasi vagy mellkasi sérülések esetén a belső szervek károsodását csak kórházban lehet kizárni.

Hogyan előzzük meg a nyári fertőzéseket és baleseteket?

Ha egy végtag sérülés után megduzzad, vagy fájdalmas, vagy nem tud minden mozgást kivitelezni, akkor gyermek baleseti ellátására van szükség. A nagy deformitással járó törést – mint amilyen a könyök, vagy combcsonttörés – elszenvedett sérültet pedig csak mentővel megfelelő rögzítés és fájdalomcsillapítás mellett szabad kórházba szállítani.

Végül elmondta: „ha kórházi kezelésre kerül sor, nagyon fontos olyan gyermekbarát eszközökkel és módszerekkel ellátni a fiatal sérülteket, amely a legkisebb fájdalom, heg és kórházi tartózkodás mellett biztosít maximális stabilitást és gyógyulást”.

Forrás: Medipress
hirdetés
A Babafalva.hu - Várandósságtól az első osztályig portál tizenhárom éve segíti, támogatja a várandós, kisbabás és kisgyerekes édesanyákat és szülőket.
Előző cikkPCOS: a teherbeeséshez elengedhetetlen a tesztoszteron
Következő cikkHízás terhesség alatt

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .