A gyerekem letörte a fogát, mit tegyek?

A gyerekem letörte a fogát, mit tegyek?

Gyermek és tinédzserkorban a fogletörés gyakoribb lehet, mint gondolnánk. Akár játék közbeni figyelmetlenség, beleélés miatti durvaság, vagy különböző esésekből kifolyólag – a lehetőségek száma közel végtelen, hiszen mind tudjuk mennyire találékonyak a gyerekek, főként egy bizonyos életkorban, amikor arról van szó, hogy kárt tegyenek jobb esetben a környezetükben, rosszabb eshetőségként pedig önmagukban. A nagy kérdés pedig, ami minden szülőben megfogalmazódik, ha fogletörésről van szó: vajon mennyire komoly a helyzet, és mit is kell tennünk pontosan?

Azonnali teendők

Az első és legfontosabb, hogy ne ess pánikba. Ha komolyabb baj nem történt, igazából olcsón megúszta a balesetet, és ez valamilyen szintű nyugalomra adhat okot. Mindenekelőtt öblítsd ki a gyerek száját hideg vízzel, és győződj meg róla, hogy minden szilánkdarabot kiköpött. Ha lehetőséged van rá, a letört darabot (amennyiben nagyobb) szedd össze, hogy megmutathasd a fogorvosnak, ha szükséges. És természetes, hogy azonnal rohannál vele a fogorvoshoz, de ez nem biztos, hogy szükséges – először hívd fel, és mondd el neki a baleset részleteit, és küldj neki képet a letört fogról, ő pedig meg fogja mondani, hogy szükséges-e az azonnali beavatkozás.

Milyen kezelést igényel?

Ez attól függ, hogy melyik részt érte a sérülés. A fognak három rétegét különböztetjük meg: legkívül a zománcot, középen a dentint, belül pedig a fogbélt. Ha a zománc sérült, úgy a csiszolás vagy a pótlás egyaránt szóba jövő megoldások lehetnek. Amennyiben a dentinből is tört, az a rész rendkívül érzékeny lesz, ám „könnyen” orvosolható töméssel, ha nem túl nagy a sérülés; ha pedig nagyobb, akkor lehet, hogy új koronára lesz szükség. A legrosszabb verzió, ha az ütés olyan mértékű volt, hogy a fogbélt is elérte – a sérült terület ekkor extrém érzékeny, és azonnali szájsebészeti beavatkozást igényel (gyökérkezelés, majd fogtömés), mert rendkívül könnyen elfertőződhet.

Doctor, Medical, Medicine, Health, Stetoscope
pixabay

Egyéb teendők fogsérüléskor

Nagyon fontos, hogy az egyszer már megsérült fogat kísérjük figyelemmel a továbbiakban. Ha azt tapasztaljuk, hogy elkezd feketedni, rövid időn belül keressünk fel egy fogorvost, ez ugyanis annak a jele, hogy a fog kezd elhalni. Ha pedig megfelelő beavatkozás nélkül hagyjuk ezt bekövetkezni, nagyon nehéz lesz visszaállítani a fogat a „régi fényébe”. A sérült fog figyelése azért is fontos, mert az elhalás, és a kezdődő feketedés akár anélkül is végbemehet (néhány napon belül meglátszódik), hogy külső sérülés történne. Ez olyankor fordul elő, ha az ütés olyan mértékű volt, ami képes volt károsítani a foggyökeret a zománc és a dentinréteg sérülése nélkül is.

A sérült fog figyelése mellett a másik fontos teendő az azonnali fájdalomcsillapítás, lévén bármilyen fogsérülés nagy fájdalmat képes generálni. Használj Ibuprofén vagy Paracetamol tartalmú fájdalomcsillapítókat, illetve jeges borogatást, és néhány napig kíméljétek a sérült fogat a rágós vagy kemény ételektől. Természetesen a gyógyszerek szedése előtt konzultálj a gyermekorvossal! Szerencsére a kisebb balesetekből származó sérülések könnyek kezelhetőek, és a gyermek mosolya hamarosan újra széles lesz. Kisgyerek esetén pedig készülj fel a kérdésre, hogy a letört fogdarabért is hoz-e valamit a fogtündér.

VIA

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .