A megfelelő jutalmazási rendszer kialakítása

A megfelelő jutalmazási rendszer kialakítása

Egy hatékony jutalmazási rendszer kidolgozása a gyermek számára ösztönzőleg hat a jó viselkedés, illetve a szófogadás iránt. Kortól függően (óvodás, kisiskolás, korai serdülő) más-más módszerek a leghatékonyabbak, melyekkel célt érhettek – no meg jó néhány dührohamot spórolhattok meg. A legtöbb szülő, aki kipróbálta, esküszik a jutalmazási rendszer hatékonyságára, ám nagyon fontos, hogy az megfelelően legyen kialakítva, és az adott gyermekre szabva. Alább egy rövid áttekintést nyújtunk a lehetséges stratégiákról, és a közülük történő választásról.

Jutalmazási rendszer ovisoknak

Kisgyermekeknél a matricás jutalomtábla használata lehet igen előnyös, és a használata is igen egyszerű: ha a gyermek elért egy kitűzött célt, vagy illedelmes volt, jól viselkedett egy szituációban, ragassz egy matricát a táblára, és vezess be jutalmakat bizonyos mennyiségű matricát összegyűjtése után. Az interneten rengeteg sablon létezik az ilyen táblákra amiket ki tudsz nyomtatni, de persze készíthetsz egyet saját kezűleg is. Emellett nyilván nem muszáj matricákkal bajlódnod ha nem szeretnél, dobálhattok aprókat is egy befőttesüvegbe, vagy mágneseket ragaszthattok a hűtőre. A lényeg minden esetben az, hogy látható legyen a gyermek számára az eddig elért „eredménye”, ez ugyanis ösztönzőleg hat majd arra, hogy további jutalompontokat gyűjtsön. Néhány tipp a jutalomdiagram használatához kisgyermekek és óvodások esetén:

Azonnal ragaszd fel a matricát. Nagyon fontos, hogy a jutalom azonnali legyen, máskülönben elfelejtődhet, vagy épp a gyermek fogja elfelejteni, ha csak napok múlva „íródik jóvá” a matrica, hogy miért is kapta.

>> GYEREKCIPŐK SZÉLES VÁLASZTÉKA <<

Egyszerre csak egy dologra koncentráljatok. A módszer akkor a leghatékonyabb, ha mindig egy adott viselkedésforma elsajátítására használjátok, például a felöltözés, wc használat, a „kérlek” és a „köszönöm” használata, a nem nyafogás, stb. Ha pedig úgy ítéled meg, hogy az aktuális viselkedésminta már nem okoz problémát a gyermeknek, áttérhettek a következő megtanulására és jutalmazására.

Dicsérj gyakran. A kisgyermekek szeretnek örömet okozni a szüleiknek, így a szóbeli dicséretek már önmagukban is motivációs tényezőkké válnak. Emellett emlékeztesd őket időnként a jutalomtáblára, például „Ne felejtsd el, hogy ha ügyesen felöltözöl, kapsz egy új matricát!”.

Sapka, Fiú, Mosoly, Fiús, Érzelmek, Gyermek, Kis Gyerek
pixabay

Ne bonyolítsd a dolgokat. Kisgyermekek esetében fölösleges olyan magyarázatokkal előállnod, hogy azért jutalmazod, mert illedelmes volt, és az illem nagyon fontos a hétköznapokban és a társas kapcsolatokban. Sokkal egyszerűbb, ha csak azt mondod, hogy a „kérlek” és a „köszönöm” szavakat ügyesen használta, később úgyis meg fogja tudni és tanulni, hogy miért olyan fontosak ezek a kifejezések.

A jutalmazás nem vesztegetés. Nagyon figyelj oda, hogy ne essetek át a ló másik oldalára, vagyis a gyermek ne azért viselkedjen jól, mert jutalmat vár érte. A cél az kell legyen, hogy amíg elsajátít bizonyos normákat, jutalmat kap értük, de végül enélkül is így kell majd viselkednie.

Jutalmazási rendszer iskoláskorúaknak

>> JÁTÉKOK MINDEN MENNYISÉGBEN <<

Ebben az életkorban matricák helyett inkább a piros pontok gyűjtése a célravezető, ám ez önmagában még kevés lesz a motivációhoz, ezért nagyobb ösztönző erőt kell találnotok. Jó taktika, ha a gyermek eldöntheti, hogy mire „gyűjt”, mire akarja beváltani a pontjait, persze az árat ti határozzátok meg, például húsz pont érhet egy későbbi lefekvést, extra számítógép vagy tabletezési időt, netán kisebb összegű pénzt, amit aztán szintén összegyűjthet, és vehet magának valamit amit szeretne. Íme néhány tipp a pontrendszer kialakítására és használatára vonatkozóan:

Adj többletpontokat. Ennyi idősen már nem feltétlenül a különböző viselkedésminták elsajátítása a fő cél, a gyermek több mindenre tud figyelni a hétköznapokban, így most már egyszerre több dologért is adhatsz neki pontokat, a beágyazástól kezdve a konyhában való segítségen át a kutyasétáltatásig.

Akár törölheted is a pontokat. Fontold meg a lehetőséget, hogy rossz viselkedés esetén akár meg is vonhatsz egy-egy pontot, de ilyenkor mindig komolyan indokold meg a gyermekednek az okát.

Építsd be az időt a rendszerbe. Főleg, ha a gyermeked hajlamos a halogatásra. Például kikötheted, hogy legkésőbb reggel 10-ig meg kell csinálnia az ágyát ahhoz, hogy jutalompontot kapjon érte, vagy, hogy az aznap rábízott teendőket végezze el még vacsora előtt.

Vond be őt a tervezésbe. Sokkal nagyobb lesz a motivációs erő, ha olyan jutalmakat helyezel (helyeztek) kilátásba, amit ő akar igazán. Beszéljétek meg, hogy mi az amire nagyon vágyik, és szabd meg, hogy ehhez hány pontot kell összegyűjtenie.

>> SZÁMÍTÓGÉPEK ÉS KIEGÉSZÍTŐK <<

Tartsd be amit ígértél. A jutalmazási rendszer csak addig működőképes, amíg állod a szavad, és ha elérte a pontokat, akkor meg is kapja érte amit megbeszéltetek. Ha ez nem történik meg, egészen egyszerűen nem lesz motivált arra, hogy gyűjtse a pontokat, de ami még rosszabb, hogy csalódásként fog élni benne, hogy nem kapta meg tőled amit ígértél neki.

VIA

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .