A terhesség alatti depresszió felismerése és kezelése

A közhiedelem szerint a várandósság a nők életének egyik legszebb, legboldogabb időszaka, mégis van, aki ennek pont az ellenkezőjét éli át. Minden 10. kismamát érinti a terhesség alatti depresszió, melynek hátterében számos tényező állhat. A betegség megfelelő kezelése fontos, mivel az a magzatot is hátrányosan érintheti.

A terhességi depresszió hátterében különböző tényezők állnak, melyek hatással vannak a kismama érzelmi állapotára. Rossz kedélyállapotot okozhatnak a kellemetlen testi reakciók, mint az émelygés, hányás, fáradékonyság. A magzat tápanyagszükségletével kapcsolatba hozható vitaminhiány (omega-3, folsav, B12, vas, cink, szelén, koleszterin, D vitamin) szintén hangulatváltozásokat, fáradékonyságot, gyengeséget eredményez. Ezek önmagukban még nem vezetnek depresszióhoz, azonban ha olyan környezeti tényezők járulnak hozzájuk, mint a munkahelyi vagy párkapcsolati problémák, anyagi gondok, nem várt terhesség, családi támogatás hiánya, elszigeteltség, állandó stressz, akkor növekszik a depresszió kialakulásának esélye.

terhességi depresszióA várandósság során az életmód is gyökeresen megváltozik. Van, aki törésként éli meg, hogy egy-két hónap elteltével nem tudja viselni korábbi ruháit, vagy haszontalannak érzi magát, amiért nem tudja ellátni korábbi feladatait. A megváltozott életkörülmények szintén felszínre hozhatják a félelmeket és aggodalmakat.

A hazai kutatások azt bizonyítják, hogy elsősorban a szociális helyzet a meghatározó a terhességi depresszió során. Ezen belül is két faktor – a kismamákat érő stressz szituációk mennyisége és a szüléstől való félelem – növeli leginkább a depresszió és a szorongás mértékét. Bodnár Csilla pszichológus szintén a szülés miatti és a baba és az anyuka egészsége miatti félelmet emeli ki, ami szorongáshoz vezethet, ám arra is figyelmeztet, hogy ez nem depresszió. Depressziót inkább a környezeti hatások okozhatnak, mint egy családtag elvesztése, szakítás vagy válás terhesség alatt, és a rossz, bántalmazó, agresszív környezet.

A terhesség alatti depresszió tünetei

Mivel a terhességi depresszió nem külön betegségkategória, ugyanazok a tünetek jellemzik, amelyek általában a depressziót. Az Amerikai Pszichiártiai Társaság kritériumai szerint akkor állapítható meg súlyos depresszió, ha a betegnél a megelőző két hétben a kilenc, diagnosztikus jelentőségű tünet közül legalább öt fennállt. Az öt tünet között szerepelnie kell a következő két tünet egyikének:

  • nyomott hangulat vagy rosszkedv – csaknem mindennap, szinte reggeltől estig;
  • az érdeklődés vagy az örömkészség elvesztése a legtöbb tevékenységgel kapcsolatban – csaknem mindennap, szinte reggeltől estig.

A további hét lehetséges tünet, amelyeknek szinte mindennap elő kell fordulniuk:

  • étvágycsökkenés vagy -növekedés (vagy egy hónapon belül legalább 5%-os testsúlynövekedés vagy -csökkenés diéta nélkül);
  • túl sok alvás vagy álmatlanság;
  • objektív pszichomotoros nyugtalanság vagy gátoltság;
  • erőtlenség, fáradtság;
  • csökkent gondolkodási, döntési vagy koncentrációs képesség;
  • értéktelenség érzése, önvád vagy bűntudat;
  • öngyilkossági kísérlet, terv vagy gondolatok, illetve gyakori, halállal kapcsolatos gondolatok.

(Forrás: Orvostovábbképző Szemle)

terhesség depresszióDr. Somogyi Erzsébet- pszichiáter arra figyelmeztet, hogy a terhességgel járó hormonális változások sok nőnél okoznak hangulati labilitást, túlérzékenységet, és  érthető módon a szorongás is megjelenhet. Természetes, ha a kismama időnként aggódik, hogy egészséges lesz-e a baba, és ő jó anyuka lesz-e. Ezért fontos, hogy a tünetek alapján igyekezzünk eligazodni, mennyire mozog a normál határokon belül vagymennyire kóros az állapot.

– A depressziónak fokozatai vannak. A tünetei terjedhetnek az enyhe nyomott hangulattól egészen a súlyosabb öngyilkossági késztetésekkel járó komor hangulatig – magyarázza Bodnár Csilla. – Ezek a szociális élettől való elfordulás, a kedvetlenség, a céltalanság, az élet értelmének elveszítése, súlyos alacsony önértékelés, a negatív jövőkép, az inaktivitás, az állandó fáradtság és az ürességérzés.

Káros hatások a magzatra

Dr. Somogyi Erzsébet kiemeli, hogy az anyai depresszió árt a babának, mind a terhesség alatt, mind csecsemőkorban. A terhesség alatti depresszió direkt biológiai módon is befolyásolja a magzat fejlődését, míg a születés után ez már nincs jelen, de az anya rossz érzelmi állapota negatív hatású a baba korai fejlődésére.

– A terhességi depresszió során tekinthetjük úgy, mintha az anyuka a krónikus stressz fizikai állapotában lenne, annak minden testi következményével. Ez egy bonyolult képlet, de ha a depressziósoknál gyakran jelentkező alvászavarra, vagy étvágytalanságra gondolunk, máris jobban érzékelhetjük, milyen komplex problémáról van szó. Más oldalról a depressziós anya érzelmileg nem képes ráhangolódni a kisbabájára, nem tud „haladni” abban az érzelmi folyamatban, ami a szülésre, anyaságra készíti fel. Ezért nagyon fontos a terhesség alatti depresszió kezelése, a várandós anyuka és a baba segítése – mondja Dr. Somogyi Erzsébet.

A terhesség alatti depresszió kezelése

– A legfontosabb, hogy ne hallgassuk el! – mondja Bodnár Csilla. – Sok kismama vagy újonnan szült anyuka takargatja a problémáját, mert úgy érzi, hogy a társadalom azt várja tőle, hogy boldog legyen. Nagyon felszabadító érzés tud lenni, ha valaki elfogadja, hogy ez neki túl nagy felelősség, és nyomasztja, hogy mi vár rá. Fél attól, hogy meg tud-e felelni az anyai feladatoknak, attól, hogyan hat majd a kisbaba jelenléte a párkapcsolatára – főként, ha nem tervezett terhességről van szó – vagy attól, hogy nem egészséges gyermeke születik, és el tudja-e fogadni akkor is.

várandósság depresszió– Súlyos depresszió esetén, amikor agresszív késztetések jelenhetnek meg mind a babával szemben, mind az anyánál önmagával szemben, soha ne hagyjuk magára a kismamát. A magány csak fokozhatja a depresszív állapotot és a bizonytalanságot. Ezekben az esetekben pszichiáter bevonása is szükséges. Fontos, hogy semmiképpen ne keltsünk bűntudatot az anyában, mert sokat árthat – tanácsolja Bodnár Csilla. – Sokszor mondanak ilyeneket: „Másnak is született már gyereke, mégsem borult ki tőle!” Ez azonban nem segít. A legjobb hozzáállás: „Míg az anya tartja a gyermekét, a környezet tartja az anyát.”

– Terápiás szempontból elsődleges a pszichoterápia, ami sok támogatást nyújthat, és segíthet feltárni a depresszió mögött húzódó érzelmi okokat. A terápiás munkának fontos része lehet a környezet segítése is, hogy megfelelő módon tudjanak viszonyulni a gondokkal küzdő kismamához – mondja Dr. Somogyi Erzsébet. – A gyógyszeres kezelés nem rizikó nélküli. Kontrollált vizsgálatok nincsenek, mivel etikai okokból az egyébként szokásos szigorú protokollal futó vizsgálatokat várandós anyákkal nem folytathatják le. Azt gondolom, minden kollégám tisztában van ezekkel a veszélyekkel, és ezek tudatában dönt. Az orvoslásban rengetegszer kell mérlegelni a kár és a haszon arányát, és ez itt is így van. Egy öngyilkossági gondolatokkal küzdő, mély depresszióban lévő kismamát bizony nem szabad gyógyszer nélkül hagyni, hiszen ő és a baba is életveszélyes fenyegetettségben lehetnek, és a fent említett biológiai és érzelmi tényezők komoly ártalmat jelentenek a magzat számára.

Ha nincs szó depresszióról, akkor is fontos kezelni minden jelentkező rossz érzést, félelmet. A lelki egészség felborulását okozhatják táplálkozási hiányok, ezért érdemes vitaminokban gazdag étrendet összeállítani, és fokozni kell a C-vitamin és a B-komplex-bevitelt is. Ezekről konzultáljunk orvosunkkal, illetve kikérhetjük a tanácsát, milyen homeopátiás szerek, gyógynövények enyhíthetik tüneteinket anélkül, hogy ártanának a babának.

A szülés és a baba érkezése miatti félelmeket segíthetnek leküzdeni olyan tanfolyamok, ahol megtanítanak rá, hogyan vegyük fel a kapcsolatot a magzattal. Szintén jó hatással lehet a közérzetre a mozgás, és a különböző relaxációs technikák. Ilyen szempontokból ajánlott pl. a kismama jóga.

A negatív gondolatokat, érzéseket, a szorongást tovább erősíti a magány. Fontos, hogy ne zárjuk el magunkat a külvilágtól, hanem keressük és fogadjuk el azok társaságát, akik tudják, milyen problémákkal küzdünk, és szeretettel figyelnek ránk.

Wéber Anikó, fotók: Freedigitalphotos.net

hirdetés

22 EDDIGI KÉRDÉSEK

  1. Sziasztok! 14. hétben vagyok, és egyre boldogtalanabb. Mindenki rózsaszín ködben a terhesség miatt, miközben fokozatosan szűkül össze a világom, aminek a vége, hogy majd a tél közepén tényleg élve eltemethetem magam a négy fal között (az már csak hab a tortán, hogy akik anyagilag függnek tőlem, azok meg mehetnek kb a híd alá…)

    • Szia Mellyssa!

      Próbáld meg ne így felfogni a dolgokat. Én már kezdek pozitív lenni, bár vannak még kérdések, amiket nem tudom még hogyan fogok megoldani.
      Hát az anyagi függés nehézkes kérdés. Elvileg ha van 1 év munkaviszonyod (azt hiszem most így van, de nem vagyok benne biztos), akkor a fizud 70%-át kapod a baba születése után 1 évig, utána viszont nem tudom hogy mennyi lesz, mert onnantól már csökkentett összeget kapsz. Számomra elég átláthatatlan ez a támogatási rendszer.

  2. Sziasztok nemakarlak titeket meg bántani de mások a a életüket adnak csak hogy terhesek legyenek és várnak egy életen át a babara. Tömeg it beszéltek a hujesegeitekrol hogy nemakarlak gyereket minek sexutok vonhatók kolostorba egy kis babanak örülni kel mert o ad értelmét a életnek és a szerelemnek is. ..gondolkogyatok ma picit el magatokon. NemMegkezdték

    • Kedves Tünde! Ezt szerintem mindenki tudja, hogy valaki nagyon vágyik a babára és sajnos nem jön össze neki. Csak vannak olyan élethelyzetek, amikor nem jókor jön a jövevény (pl.: nem olyan a munkahelyed, nincs pénzed, stb).
      Ráadásul szerintem nem csak csak azok lesznek depressziósok, akiknek besikerül a baba.
      Továbbá gondolom te is csak akkor vagy együtt a pároddal, ha csak éppen gyereket terveztek….

  3. Kedves Mindenki
    Én egy aggódó nagymama vagyok
    Lányom mély depresszíóban van 39- hetesen remélem hogy szülés után jobb lesz
    Leponexet szed így a baba lassan mozog bízom benne hogy minden rendben lesz és utána megoldódnak a gondok
    Üdv

  4. Szia, Eni!
    Én is két halvány csíkos pozitív teszttel tudtam meg tavaly ősszel, hogy babát várok. Nálunk is a párom volt az, aki pozitív érzésekkel reagált erre, miközben nekem fogalmam se volt, mi lesz ezután. Ugyanis, mint te, nem vártam a babát, sőt, még csak nem is különösebben szeretem a gyerekeket (én se). És a plusz baj az, hogy még most, 7 hónapos terhesen se tudom, hogy hogyan alakítsuk a jövőt úgy, hogy közben én mindennek érzem magam, csak boldognak nem.
    Persze, a babát szeretném a legkevésbé bántani az érzéseimmel, hiszen ő nem tehet semmiről, de én se tehetek arról, ha nem tudom őt szeretni. Bár mindent meg fogok neki adni, amit csak bírok, de tudom, hogy az én boldogságom is kellene az ő egészségéhez, megfelelő fejlődéshez és az ő boldogságához is! …Ha magamból indulok ki, csak azt tudom neked jósolni, hogy a hétvégéd (otthon) nem lesz se boldogabb se szomorúbb, mint ahogy most érzed magad. Ha az ember lánya elvetetni sem akarja a babát ám azt sem tudja, hogy mi lesz vele később, akkor csak a várakozó stagnálás marad és a remény, hogyha a kicsi megszületik, az megoldja a pozitív érzelmek megérkezésének kérdését is. Mert ha nem, akkor a folytatás millió kötelezettséggel teli boldogtalan állapot lesz, első sorban neked – és nekem -, amit rövid úton a környezet (a baba, a párod és a szülők is) érezni fognak. És csak remélheti az ember, hogy a helyzetet az idő múlása majd megoldja. Mert nekem a megoldásra még mindig nincs ötletem… 😛

    • Ma is csináltam tesztet, a reggelemet ismételten végigzokogtam. Csak reménykedni tudok.
      Mondanak minden szépet, hogy meg lehet oldani, meg fogjuk oldani, de nem látom ezt reálisnak. Nincs félretett pénzem, nem tudom miből veszünk meg bármit is. Páromnak van, de nekem nem kell. Rá is haragszom, nem vagyok rá kíváncsi. Persze ez az egéaz helyzet nem csak ő hibája.
      Sok erőt és kitartást kívánok neked. Lehet ha meg lesz a baba, akkor előtörnek belőled a boldog anyai ösztönök.

      • Ezt ugyan előzőleg nem írtam, de ha az ember lányának akár csak egyetlen teszt is halványan mutatja a két csíkot, akkor az garantált terhesség. Ezt olvastam a két teszten is, amit csináltam, és az orvos is mondta – mivel csak a terhes nő szervezete képes termelni azt az anyagot, ami kihozza a második csíkot. Vagyis, a harmadik teszted se mutathatott mást. 😛
        Ami az anyagiakat illeti: Értem én, hogy a párodra és magadra is haragszol a kialakult helyzet miatt, de a babát tekintve (ha megtartod) neki ugyanúgy joga – és kötelessége is – gondoskodni róla, mint neked. Vagyis, ha neked nincs kereted megoldani a helyzetet, engedned kell, hogy ő megtegye, amit tud. Hiszen ez épp úgy az ő babája is, mint a tiéd.
        – Az anyagiakat tekintve nálunk is tragikus a helyzet, csak mostanra itt már mindkettőnk részéről. De ez egy nem mindennapi és hosszú sztori. Ám a lényeg, hogy bár a baba kb. 2 hónap múlva érkezik, de néhány rugdalózótól eltekintve még semmije nincs. És ahogy elnéztem, horror áron vannak a babakocsik, a kiságyak, a babakellélek és a pelenkáról már ne is beszéljünk. (S ez utóbbiból állítólag naponta vagy 10 db kell.) Szóval egyszerűen fogalmam sincs, mi lesz, miközben még mindig nem érzem, hogy kell ez a baba az életembe. 🙁
        Nálad hogy alakult a hétvége???
        – Ha van kedved, privát is beszélgethetünk:
        [email protected]

  5. Kedves Kolett! Én is sajnos hasonló érzelmekkel küszködök. A héten csináltam 2 tesztet, miután 2 napot késett a mensim. Kaptam 2 halvány pozitív tesztet. Nem vártuk a babát, sőt én nem is nagyon szeretem a gyerekeket, nem is szerettem volna. Párom valamennyire örül neki, bár lehet csak bíztatni szeretne. Sajnos azt is észreveszem magamon, a munkatársaim is megjegyezték, hogy kedvetlen vagyok, nem tudok mosolyogni. Félek, hogy mi lesz velünk. 200 km-re dolgozok az otthonomtól, hétfőn jövök, pénteken megyek haza. Este egyedül vagyok, a munkatársaimnak meg még nem akarom elmondani. Próbálnak a barátnőim támogatni, de egyre jobban elvesztem a reményt. Minden este bőgök. Minden reggelem meg várakozással telik, hátha elmegy. Közben meg szemétnek érzem magam, mert sokan annyira vágynak egy babára, ès hiába próbálkoznak. Remélem nem voltam túl zavaros, de most csak ennyi telik tőlem. Teljesen szét vagyok esve, de próbálom tartani magam. Csak nem tudom hétvégén mi lesz. Mennyire fogok kibukni vajon otthon?

  6. Bica, nagyon sajnálom, hogy így érzel/éreztél. A baba mostanra talán már meg is született, és csak remélem – mindkettőtök miatt -, hogy már a puszta létével „meg tudta szerettetni magát”. ..Igazság szerint ugyanezt remélem magammal szemben is – bár nálam annyira nem drasztikus a helyzet, mint nálad (volt). Én nem gyűlölöm őt… de azt sem érzem, hogy szeretem. Csak azt tudom, hogy jó anyának kell majd lennem, miközben tele vagyok félelemmel miatta és érzelmi ürességgel felé. Tehetetlennek érzem magam a helyzettel szemben, mert leginkább csak üresség van bennem és a kellemetlen akarás, hogy megpróbáljak most és később is megfelelni az elvárásoknak. Egy csodálatos ember van mellettem (a leendő kislányom apja), aki nem érti mi a baj velem. Ám tudom, hiába is mondanám neki, hogy úgy érzem, ez nem az én életem. Így csak várom, hogy az idő majd megoldja a dolgokat. Mert ha nem… nem tudom mi lesz. Ugyanis érzelmileg csak egyre lejjebb csúszok, nem találom a helyem a világban, és az új szerepben sem, ami két hónap múlva vár rám. 🙁 🙁 🙁

  7. Nekem van egy viselkedés zavaros kisfiam, van egy kislányom akivel a terhességbe majdnem belehaltam és nem szerettem vna több gyereket míg októberben kiderült hogy terhes vagyok sajnos súlyos hormonális problémáim is voltak nagyon rosszul is voltam lábra se bírtam állni de a megszakítás mellett döntöttünk így októberben megtörtént a dolog azóta idegösszeroppanást kaptam és csak két dolog segít az orvos akivel beszélhetek és a gyógyszer

  8. A lányom eltitkolta a terhességét, észre kellett volna vennem, hogy látszatjókedve mögött depresszió húzódik. Annyira hinni AKARTAM neki, hogy a nem túl feltűnő jelekről elhittem, hogy csak a jojó-hatás…Most itt fekszik a kanapén és meg se szólal, csak alszik. A 3 hetes unokám örökbe adta….Nem tehetek semmit, orvoshoz nem vihetem, hiszen 23 évesen nem én döntök…Közben a kicsit valószínűleg soha nem láthatom…Mit csináljak? Segítsen valaki!!!!

    • Ha kihívod a mentőt és elmondod mi történt (ha elmondod h félsz hogy ármagának azaz önveszélyes) elvileg kötelesek beszállítani a pszichiátriára,ami nem annyira vészes mint amilyennek hangzik én már megjártam.. Az örökbefogadást bizonyos ideig visszamondható bizonyos feltételek miatt.

  9. Én csak simán gyűlölöm a magzatomat, mert a várt gyerek meghalt, ez meg idetolakszik, elrontja az életem.
    Vártam, hogy meghal, de élni akar.
    :-((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((

    • Megkérdezhetem, ha az előző várandóság várt volt és gondolom tervezett, akkor a jelenlegi miért nem az? Sajnálom, hogy elvesztetted az előző babádat!

Comments are closed.