
Elérkeztünk a babavárás ötödik hónapjának jellegzetességeihez. Az ötödik hónapban a pocak növekedése még szokatlan lehet, ezért okozhat némi kellemetlenséget. A csecsemő mozgásának intenzitása egyre inkább érezhető lesz. Napközben valószínűsíthetően mozgékonyabbnak érezhetjük, de arra is nagy esély van, hogy pihenésünk alatt mocorog majd a legtöbbet.
Fizikai változások a terhesség ötödik hónapjában
A fizikai tünetek ebben a hónapban a következők lehetnek:
- fáradtság
- székrekedés
- gyomorégés
- puffadás
- orrdugulás vagy orrvérzés
- ínyvérzés
- fokozott étvágy
- duzzadt boka
- fájó lábak
- visszér
- fehér hüvelyi ürítés
- striák
- légszomj
- hátfájás
- a bőr pigmentjeinek változása
- szórakozottság

Mivel a szervezetünknek még mindig „két embert kell ellátnia” oxigénnel, így a pulzusszámunk magasabb lesz, hogy minél több vér juthasson el a kicsi testébe. Súlygyarapodást figyelhetünk meg, amely főleg has és fenék tájon lesz látható. Érdemes minél egészségesebben étkezni, hogy mind tápanyagban, mind vitaminban megkapjátok mindketten a megfelelő mennyiséget.
A köldök elkezdhet kitüremkedni, mivel a méh továbbra is felfelé nyomódik. Elképzelhető tünet gyanánt a légzési nehézség, hiszen a tüdőt és hasunkat egyaránt nyomja ez a felfelé irányuló mozgás.
Megeshet, hogy ilyenkor az autóban lévő biztonsági öv használata is kényelmetlenné válik, de semmiképpen ne ülj autóba enélkül. Inkább próbáld meg rögzíteni az övet a has alatt, a medence és a comb felső részén.
*** Gyerekülések széles választéka ***
A mellkas kiszélesedik, és a mell továbbra is nagyobb lesz. A mellbimbói lágyabbak lesznek és apró dudorok alakulhatnak ki a mellbimbók körül. Ezek a dudorok faggyúmirigyek, amelyek zsíros kenőanyagot választanak el.
Valószínűleg búcsút mondhatsz az éjszakai nyugodt alvásnak, a baba mozgása és a gyakori vizelési inger miatt, ezért biztosan fáradtabb leszel, mint szoktál, amennyiben viszont túlzott fáradtságot észlelsz, keresd fel orvosod, mivel ez vérszegénység jele lehet.
A lábad és a bokád duzzadásnak indulhat, mert a test több folyadékot tart fel, mint a normál helyzetben tenné, ami a nap végére hajlamosan összegyűlik a lábadban. Viselj kényelmes cipőt, és feltétlenül tájékoztasd orvosod minden duzzanatról, ha fejfájással, látási változásokkal vagy hasi fájdalommal jár, mivel ez a terhesség okozta magas vérnyomás jele lehet.
A hormonok miatt látásod lehet, hogy kevésbé élessé válik és bizonyos eddig jól funkcionáló kontaklencsék viselése is kényelmetlen lehet. Viszont nyugodj meg, látásod a szülés után normalizálódni fog, addig pedig javallott új szemüveg/kontaklencse után nézni.
Orvosi látogatása a terhesség ötödik hónapjában
A hónap orvosi látogatása hasonló lesz az előző hónapokhoz. Az alábbi dolgokat fogják ellenőrizni:
- súly
- vérnyomás
- vizelet
- magzati szívverés
- a méh mérete és alakja
- a méh tetejének magassága
- boka vagy láb duzzanat, különösen, ha fejfájással, látási változásokkal vagy hasi fájdalommal jár, amelyek a terhesség okozta hipertónia jelei lehetnek
Egyes, kockáztatott terhességű nők esetén kordocentezisnek nevezett tesztet lehet felajánlani a kromoszóma rendellenességek diagnózisának megerősítéséhez vagy a magzati jólét követéséhez, ha konkrét probléma merül fel. Ebben a vizsgálatban egy üreges tűt vezetnek be az anya hasfalán a köldökvénába, a placenta közelében , és a csecsemő véréből mintát vesznek. Ezt a tesztet csak a terhesség 18. hetét követően végzik el annak biztosítása érdekében, hogy az erek elég nagyok legyenek a vér kivételéhez.
Érzelmi változások és depresszió a terhesség második trimeszterében
Itt általában teljesen természetes aggodalmak merülhetnek fel, az új helyzet végett, az anyaságra való alkalmasság miatt, vagy a testkép változása miatt. De semmi ok az aggodalomra ezek a változások szülés után visszaállnak a régi helyzetre.
A depresszió a második trimeszterben sokkal ritkábban fordul elő, mint a terhesség alatt. Például egy nő depressziós lehet, ha korábban már második trimeszterében elvesztette a terhességét. A folyamatban lévő családi problémák hozzájárulhatnak a depresszióhoz. Próbáljátok a felmerülő problémáitokat nyugodt körülmények között megvitatni. A támogató pszichoterápia szintén segíthet abban az esetben, ha különösen nehéz helyzet alakulna ki.
felhasznált forrás: https://www.aboutkidshealth.ca