A testdiszmorfiás zavar és ami mögötte áll

A testdiszmorfiás zavar és ami mögötte áll
pixabay

Mi a testdiszmorfiás zavar (BDD)? A test diszmorfiás rendellenessége arra készteti az embereket, hogy úgy lássák, testük egyes részei csúnyának, amorfnak, nem megfelelőnek tűnnek. Vagy olyat látnak magukon, ami a valóságban cseppet sem igaz.

A testdiszmorfiás zavar betegségében szenvedők

akár órákon át arra koncentrálnak, hogy mi rossz a külsejükön. Mi néz ki rosszul rajtuk? Naponta sokszor azért tesznek dolgokat, hogy ellenőrizzék, javítsák, leplezzék a fejükben kialakult testi hibákat. Továbbá másokat kérdezgetnek folyamatosan a megjelenésükről. Olyan hibákra összpontosítanak, amelyek mások számára fel sem tűnnek vagy jóval kisebbek, mint ők azt gondolják.

Gyakori kérdések az oltásokkal kapcsolatban – 1. rész | Babafalva.hu

Mik a tünetei a testdiszmorfiás zavarnak?

Lány, Zaklatott, Szomorú, Nyomott, Csípő, Nő, Hölgy, testdiszmorfiás zavar
pixabay

Folyamatos fókusz a megjelenésen: A testképzavar különböző fajtáival küzdő emberek nem képesek abbahagyni a külsőn való gondolkodást. Konkrét dolgokra fókuszálnak folyamatos jelleggel. Ilyen például egy pattanás a bőrön, az orruk, a szemük, az ajkak, a fül vagy a kéz alakja vagy megjelenése.

Rendszeres zaklatottság a külső miatt: A testdiszmorfiás zavarban szenvedő betegek folyamatosan aggódnak és stresszelnek a külsejük miatt.

>>> KERTI BÚTOROK NAGY VÁLASZTÉKBAN – OLCSÓN A PEPITÁN

A testkép folyamatos ellenőrzése vagy javítása: Az egyén úgy érezheti, hogy újra és újra ellenőrizni kell a megjelenését. Például a tükörben ellenőrzi, hogy hogy néz ki vagy állandó jelleggel kérdez másokat, hogy ki mit gondol a külsejéről. Naponta sokszor „korrigálnak” a megjelenésükön. Átöltöznek, megigazítják a hajukat, korrigálnak a sminken, stb.

Az egyén próbál észrevehetetlen maradni

Nő, Szomorú, Depresszió, Bőr, Meztelen, Akt, Fejfájás, testdiszmorfiás zavar
pixabay

Néhány BDD-s ember annyira rosszul érzi magát a testében, hogy nem akarja, hogy más lássa őket. Lehet, hogy otthon maradnak, vagy erős sminket, kalapot vagy ruhát használnak testük, külsejük takargatására. Néhányan még a tükörbe nézést is elkerülik, mert annyira megterhelő számukra.

Hamis képet látnak vagy állítanak fel a külsejükről: A BDD-s betegek nem úgy látják testüket, mint amilyen valójában, vagy ahogy mások látják azt. És a hibák, amelyekre összpontosítanak, olyan dolgok, amelyeket mások alig vesznek észre. Biztosak abban, hogy csúnyán néznek ki, pedig ez cseppet sem igaz.

Hogyan diagnosztizálható a test diszmorfiás rendellenessége?

Képzett mentálhigiénés terapeuta képes diagnosztizálni. Kérdéseket tesz majd fel és gondosan meghallgatja a válaszokat, hogy megtudja, van-e a páciensnek testdiszmorfiás zavara vagy más rendellenessége.

Hogyan kezelik a test diszmorfiás betegségét?

Az egyik lehetséges kezelése a betegségnek a kognitív viselkedésterápia (CBT). A CBT egyfajta beszélgetési terápia. Segíthet a diszmorfiás zavarban szenvedő embereknek megtanulni, hogy amit gondolnak, az befolyásolni tudja az érzéseiket. A CBT-vel az emberek megtanulják tudatosan kezelni gondolataikat. Megtanulják kizárni vagy átalakítani azokat a gondolatokat, amelyek miatt rosszul érzik magukat.

Megtanulják, hogy megváltoztathatják látásmódjukat a testük felé. És képesek pozitívabban gondolni rá. Nem keresve benne a hibákat. Lassan és sok támogatással a CBT segítségével az emberek megtanulnak kevesebbet koncentrálni a (sokszor nem létező) hibákra. Megtanulják abbahagyni a megjelenésük ellenőrzését és javítgatását.

>>> A LEGJOBB GAMER SZÉKEK A PEPITÁN

A másik kivitelezhető kezelési mód a gyógyszeres kezelés. A szerotonin jó működését elősegítő gyógyszereket alkalmazzák a BDD kezelésére. Ezeket néha SSRI gyógyszereknek nevezik. Az SSRI gyógyszerek segíthetnek az embereknek kevésbé utálni a kinézetüket. Így ezáltal kevésbé érzik a szorongást is emiatt. Kevesebb szorongással több előrelépést tudnak elérni a CBT területén is. Legtöbbször a CBT terápiát és az gyógyszeres kezelést együtt használják a BDD-ben szenvedő betegek kezelésére.

Mi okozhatja a betegség kialakulását?

Még sok kutatást szükséges véghezvinni BDD pontos okainak felderítéséhez. De a szakértők úgy vélik, hogy ezek a dolgok szerepet játszanak a BDD kialakulásában:

  • Gének: a BDD részben öröklődhet. Amennyiben már volt a családban hasonló megbetegedés, örökölhető.
  • Szerotonin: a szerotonin egy normális és szükséges vegyi anyag, amely megtalálható az agyban. A rossz szerotonin-ellátás segíthet rávezetni vagy megmagyarázni, miért következhet be a betegség.
  • Agyi különbségek: tanulmányok kimutatták, hogy az agy egyes területei másképp néznek ki és másként működnek a BDD-ben szenvedőknél.

Fontos tudni, hogy a testdiszmorfiás zavart nem a szülők nem megfelelő nevelése okozza. És nem is az egyén hibájából alakul ki. Ez egy olyan mentális betegség és állapot, mely kezelést igényel. De soha nem az egyén hibája és nem ember az okozója.

Milyen egy BDD-ben szenvedő egyén?

Nő, Szomorú, Portré, Síró, Kétségbeesett, Nyomott
pixabay

A beteg egyént a betegséggel járó negatív gondolatok és aggodalmak felemésztik és kimerítik energiáit. Ezzel a betegséggel az ember soha nem érzi jól magát a testében, bármit is mondanak mások. Ezen felül a BDD miatt gyakran kihagyja az illető a barátokkal való találkozókat. Sőt… az iskolába járást vagy a munkát, vagy a szokásos tevékenységeket is a háttérbe szoríthatja. Ez magányossá, szomorúvá vagy depressziósnak teheti őket.

Egyesek olyan kezeléseket vagy átalakító műtéteket keresnek, amelyekre nincs is szükségük. És remélik, hogy „kijavíthatják” a hibáikat, melyek csak a fejükben léteznek. De ez nem enyhíti és nem javítja a BDD-t.

Nehéz belátni az ilyen egyéneknek, hogy nem velük van a probléma. Mivel maga a betegség szüli a problémákat. Hiszen maga a betegség az okozója annak, hogy rosszul érzik, rossznak látják külsőleg magukat.

Mit tegyek, ha testdiszmorfiás zavar megbetegedésre gyanakszom?

Ha úgy gondolod, hogy neked is ilyen megbetegedésed van, mindenképp beszélj a szüleiddel, egy terapeutával, orvossal vagy olyan felnőttel, akiben megbízol. Mondd el nekik, hogy mit élsz át. Kérd meg őket, hogy segítsenek terapeutát találni.

>>> KERÉKPÁROK A PEPITÁN

Ezután találkozz a terapeutával, hogy megtudd valóban ilyen betegséged van-e. Jelenj meg minden időponton, amit a terapeuta előír neked. Ne feledd! Időre és erőfeszítésekre lesz szükség, hogy megváltoztathasd a látásmódodat. Legyél őszinte és nyitott az orvosoddal. Mondd el neki, ha depressziósnak érzed magad.

Hagyd, hogy a hozzád közeli emberek támogassanak téged. Segít, ha tudod, hogy nem vagy egyedül. Legyél türelmes. Az idő és a türelem nagy segítség lesz a gyógyulásban. Dolgozz keményen a terápián és ne add fel!

VIA

hirdetés
Ha van kimeríthetetlen téma és témán belüli kérdéskör ezen a csodálatos bolygón, úgy vélem ezek pontosan a gyereknevelés és a család témakörei. Minden nap hoz némi változást, mindig jönnek újabb és újabb fordulatok a világban, mindig lesznek időszerű kutatások, melyekről igenis érdemes írni. Önnön gyermekkori tapasztalatokat, személyes gondolatokat, szakmai cikkek fordításait öntöm szavakba. Az írás az életem fő mozgatórugója. Legyen szó cikkekről vagy versekről, izgalmasnak és gyönyörűnek találom az alkotás ezen módját. Az információáramlás könnyeden zajlik modern világunkban, ezért nagy lehetőség számomra, hogy egy ilyen nagyszerű közösséggel oszthatom meg mondandómat, mint amilyenek Ti vagytok!
Előző cikkSkolik Ágnes tavaszi mesedélután
Következő cikkAz orrvérzés sokszor ijesztőbb, mint az okai

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .