Allergia megelőzése és kezelése terhesség, szoptatás alatt

allergia1_mogyoro_250.jpg

Egyre beljebb haladunk az allergiaszezonba, egyre több allergizáló növény virágzik, és sajnos az allergiásoknak számolniuk kell a megváltozott időjárási viszonyok okozta kellemetlenségekkel is. A megelőzés és a kezelés lehetőségeiről várandós és szoptató anyáknál dr. Balogh Katalint, a Budai Allergiaközpont allergológus főorvosát kérdeztük.

Támaszkodhatunk a pollennaptárra?

A pollennaptárak sajnos már nem segítenek sokat az aktuális pollenhelyzet megismerésében, ugyanis az időjárás teljesen felrúgta a szabályokat. Nem megszokott dolog, hogy március elején, közepén még komolyan tél van. A mogyorópollen és az éger is most kezdi a szórást, holott ezeknek január-februárban már el kellett volna virágozni. Ennek az lesz a betegeket sújtó következménye, hogy minden fa egyszerre fog kivirágozni, nagyon magas lesz a levegőben a pollenkoncentráció, és a botanikai rokonság következtében fennálló keresztreakciók miatt még erősebb tünetei lesznek a fapollen, és a pázsitfűpollen allergiás betegeknek.

Erre jobb előre felkészülni, beszerezni a megszokott tüneti szereiket, figyelemmel kísérni az aktuális pollenjelentéseket, és időben elkezdeni a kezelést. A tüneti kezelést akkor célszerű kezdeni, amikor az allergizáló pollen eléri a levegőben a közepes koncentrációt. Nem szabad megvárni az erős tünetek jelentkezését, a legjobb, ha még a panaszok jelentkezése előtt elkezdik szedni a bevált gyógyszereket. Aki még nem vizsgáltatta ki magát, ezt minél előbb tegye meg, hiszen így fogja megtudni, milyen pollenekre figyeljen.

Az allergiásoknak tabu a méz?

Mire érdemes figyelniük azoknak, akik a virágzó növényekre allergiások?

Ha magas az allergizáló pollen koncentrációja a levegőben, száraz, napos, szeles idő van, inkább ne szervezzünk szabadtéri elfoglaltságot. Különösen a fizikai megterheléssel járó programokkal kell vigyázni, mert ha nő a légzésszám, sok pollent belélegzünk, és a kellemesnek induló sétából, túrából akár asztmás roham is lehet.

Aki a mogyoróra, mint ételre allergiás, még nem biztos, hogy a most virágzó mogyoró pollenjére is az lesz. A pollen-étel keresztallergia leginkább a nyírfapollen-allergiás betegeknél fordul elő viszonylag gyakran, leggyakrabban az almára, de más csonthéjas gyümölcsökre is. Ez a tünetcsoport az orális allergia szindróma, jellemzője az adott étel elfogyasztása közben viszketés a nyelven, a szájpadon, az ajkakon. Az ajkak, a nyelv meg is duzzadhat. Ha ilyet tapasztal, azt a gyümölcsöt többé ne fogyassza. De ha soha nem észlelt ilyesmit (mint a pollenallergiások 90%-a), nyugodtan ehet bármit.

Nem érdemes próbálkozni különböző „csodadiétákkal”, az egészséges, változatos, kiegyensúlyozott táplálkozás éppúgy megfelel az allergiás betegeknek, mint bárki másnak, aki egészséges életmódra törekszik.

Hogyan csökkenthetők az allergiás tünetek?

Rhinolight-fényterápia

A Rhinolight az orrnyálkahártya speciális összetételű fénnyel történő megvilágítását jelenti. Alkalmazása mindössze néhány percet vesz igénybe és teljesen fájdalommentes. Segítségével tartósan enyhíthető a szénanátha legtöbb tünete: orrfolyás, tüsszögés, orrviszketés, orrdugulás és szájpad viszketés. A kezelést csak szakember végezheti, kizárólag orvosi diagnózis alapján, tehát otthon nem végezhető. A tünetek megjelenésekor két héten át, kúraszerűen alkalmazandó, a kezelések számát a szakorvos javasolja. Alkalmazható a gyógyszeres kezelés kiegészítésére is. A kezelések egyetlen mellékhatása az orrnyálkahártya kiszáradása, mely A-vitamin olajjal megelőzhető. A Rhinolight terápia néhány kezelést követően az esetek 90%-ában tünetmentességet vagy nagyfokú javulást eredményez.
A módszer beválhat minden olyan esetben, amikor a gyógyszeres terápia nem megoldható, például terhesség, szoptatás, és jól kombinálható egyéb alternatív kezelési módszerekkel is. Gyógyszeres kezelés kiegészítésére is alkalmas, ilyenkor gyakran csökkenthető a gyógyszerek adagja, a beteg állapota pedig sokkal gyorsabban javul.

Homeopátia allergia ellen

A homeopátiás szerek a szervezetre hatnak, az immunrendszer túlfokozott reagálását „csillapítják le” arra az anyagra nézve, ami, vagy amik kiváltják a tüneteket. Alkalmazásukat az év bármely szakában el lehet kezdeni. A tünetek alatt a megfelelő tüneti szereket kell szedni a deszenzibilizáló (érzékenység csökkentő) és alkati kezelés mellett. A tünetmentes periódusban heti, illetve kétheti 1 alkalommal kell bevenni a beteg homeopátiás alkati szerét, valamint a deszenzibilizáló homeopátiás gyógyszereket. A tünetek alatt elkezdett homeopátiás terápiával a tünetek csökkenését vagy akár teljes megszűnését is elérhetjük. A kezelés bármilyen életkorban alkalmazható, nincs mellékhatása és ellenjavallata, más kísérő betegségek mellett lehet használni a homeopátiás terápiát, terhesség, szoptatás alatt is alkalmazható. Érdemes allergiában jártas szakembert felkeresni.

Stresszkezelő tréningek, relaxáció

Az allergiás panaszok megjelenésében, fokozódásában döntőek a minket érő környezeti hatások is – különösen a stressz. Ha a stresszhelyzeten magán nem tudunk változtatni, azt kell megfigyelnünk, milyen a stresszre adott egyéni reakciónk. Amennyiben nagyon megterhelő a testi-lelki egészségünk számára, jelentős javulást érhetünk el az allergia terén is, ha megtanuljuk a stresszt másképpen feldolgozni. A kiscsoportos stresszkezelő készségfejlesztő tréning, vagy a relaxációs technikák (például autogén tréning, jóga) elsajátítása ma már bizonyítottan hatékony eszköz az allergiás panaszok csökkentésében is, és kiegészítő gyógyító eljárás lehet a betegség kezelésében. Az egészséges étkezés, a természetes alapanyagokból készült ételek fogyasztása is javulást hozhat, a megfelelő étrend összeállításához kérhetjük dietetikus segítségét is.

Megoldás hosszú távra – specifikus immunterápia

Ez az eljárás nem csak a tünetek csökkentésére alkalmas, de segítségével megszüntethető a szervezet allergénnel szembeni túlzott érzékenysége is. Ma ez az egyetlen olyan ismert kezelés, amely az immunrendszer kórosan fokozott működését fékezi, gyógyszerek nélkül. A terápia során a beteg az allergiát kiváltó allergén tisztított kivonatát kapja, szigorúan meghatározott adagban, injekció, tabletta, vagy cseppek formájában, ami a tüneteket kiváltja. A 3-5 éven át tartó terápiát követően így a szervezet folyamatosan hozzászokik ehhez az anyaghoz, s végül megtanulja panaszok nélkül elviselni azt.

A kezelés – az injekciózást kivéve – a beteg otthonában elvégezhető, s mindössze napi pár másodpercet vesz igénybe. A személyre szabott hatóanyag nyelv alá cseppentését egy nagyobbacska gyermek akár önállóan is végezheti. Fontos, hogy a kezelést már a szezon előtt három-négy hónappal el kell kezdeni, így parlagfű allergiások esetén március végéig, április elejéig, ezáltal már ebben a szezonban is enyhébb tünetekre számíthatnak. A terápiát követően 10-12 éves tünetmentes időszak érhető el. A kezelés jellemzően 5 éves kor felett alkalmazható, várandósság időszakában nem kezdhető el, azonban a már megkezdett terápia terhesség alatt is folytatható.

forrás: www.allergiakozpont.hu

szoptatási tanácsadó

Erről a témáról még a Szoptatás rovatunkban olvashatsz többet!

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .