Anyatej kontra tápszer – Tények és tévhitek

szoptatás-pepitablog

A kismamák legnagyobb félelmeinek egyike, hogy vajon képesek lesznek-e az újszülött babájukat anyatejjel táplálni és azt a testük elegendő mennyiségben termelni. Rengeteg szakirodalom áll rendelkezésre ezzel kapcsolatban, valamint az ismerős kismamák is szívesen osztják meg a tapasztalataikat, nézeteiket, melyek néha felettébb kétségbeejtőek is tudnak lenni.

Szoptatás anyatejjel? Baba tápszer?

Szeretném leszögezni már az elején, hogy ez a cikk sem a szoptatás, sem a tápszer mellett, sem ellene nem foglal állást, ugyanis minden anyának megvan a döntési joga arról, hogy szoptat, vagy sem!

Manapság sajnos egyre jobban azt tapasztaljuk, hogy a szoptatás mellett és ellen tábor is nagyon szélsőségesen gondolkodik, és a híveik erősen mutogatnak egymás felé.

Ugyanis a helyzet az, hogy a rutinosan szoptatós anyukák nagy része a kezdetekben szívélyesen segítenek neked és hasznos tanácsokkal lát el, hogy ha nehezen megy a szoptatás, de ha végül mégsem megy, akkor szerintük az a te hibád, mert biztos nem próbáltál meg mindent.

A tápszeres anyukáknál néha pedig egészen odáig eljutunk, hogy szinte teljesen mindegy, hogy mit eszik a baba, csak tele legyen a pocakja.

Sajnos pont ezek miatt a társadalmi nyomások miatt sok anyuka egyszerűen nem meri felvállalni és szégyenkezik, kirekesztettnek érzi magát, hogy nem tud, vagy éppen nem akar szoptatni.

Mondhatnám, hogy az igazság valahol középen van!

Természetesen az anyatejnél nincs jobb, mivel a csecsemő anyagcseréjéhez az a legideálisabb, ugyanis a zsírok könnyebben felszívódnak és jobban emészthetőek, valamint erősíti az immunrendszert, védi az újszülöttet a betegségek és az allergia ellen.

Anyatej: a legolcsóbb és legjobb táplálék

Viszont a tápszer ugyancsak nagyon jó szolgálatot tesz, amikor nincs elég anyatej és a babát az éhezés fenyegeti! Manapság remek tápszerek kaphatóak, az életkor igényeinek megfelelően kifejlesztve.

Ezek nem terhelik a baba szervezetét és minden fontos vitamint és ásványi anyagot tartalmaznak, amely a baba fejlődéséhez szükséges.

Biztos vagyok benne, hogy a tápszeres babák anyukái is elképesztő erőfeszítéseket tettek azért, hogy szoptatni tudják a gyermekeiket, de végül arra kényszerültek, hogy tápszert adjanak. Megdöbbentő, de minden harmadik kismamának van valamilyen szoptatási problémája, küzd valamilyen nehézséggel.

Tápszer vagy anyatej egy ismeretlentől?

És én is így voltam ezzel!

Emlékszem az első fiammal nagyon nehezen indult be a tejem, és ő csak üvöltött és üvöltött, mert éhes volt, én meg sírtam vele és közben marcangoltam magam, hogy miért nem megy, biztos én csinálok rosszul valamit! Iszonyatos volt a lelki nyomás.

Mindennel próbálkoztam, bimbóvédőt használtam, folyamatosan fejtem a tejem mellszívóval, hogy ne apadjon el és ne csomósodjon be, de valamiért a baba nem szopott, pedig egyre több tejem lett!
Így a frissen lefejt tejemet 2-3 óránként adtam neki cumisüvegből és úgy könnyedén megette, amit meghagyott, azt pedig anyatej tárolókba lefagyasztottam. Nem volt hajlandó szopni, de a folyamatosan lefejt anyatejemmel tápláltam egészen 1 éves koráig.

Amikor elkezdett csökkenni az anyatejem, tápszerrel pótoltam és elkezdtem a hozzátáplálást.

Hozzáteszem sokkal egyszerűbbnek éreztem volna csak lefeküdni mellé és szoptatni, mint pár óránként fejni, cumisüvegből a babát etetni, majd az eszközöket elmosni, és sterilizálni.
De a baba tápszeres etetéséhez remek eszközök állnak rendelkezésre, így az megkönnyítette a feladatom.

A második fiamnál jöttem rá, aki az első pillanattól kezdve azonnal szopott, hogy nem én nem szoptattam jól az első gyerekem, hanem ő nem tudott szopizni.

A második fiamnál viszont nem volt elég a tejem, így az első perctől kezdve tápszerrel pótoltam. Illetve, 2 hónapos korában váratlanul volt egy operációm, ami miatt viszont nagyon lecsökkent a tejem, majd el is apadt, így fél évesen ugyancsak tápszert kapott és elkezdtem hozzátáplálni.

A gyerekek jól vannak, egészségesek, gyönyörűek és okosak. Nem néznek rám rossz szemmel, mert nem kaptak elegendő anyatejet és valójában nincs is semmi hátrányuk ebből.

Aki könnyedén szoptat, annak nem kell sajnálni és megvetni a nemszoptatós anyukákat, mert nem tudja milyen szenvedni és szenvedni látni az újszülöttet, illetve milyen lelki válságon megy át az anya az elvárások miatt.

A fejlettebb, nyugati EU országokban teljesen más a közvélemény, mert nem szólják és nézik le, aki nem szoptat, ennek ellenére az édesanyák csak 60%-a kezdi el szoptatni a gyermekét, míg nálunk, magyaroknál ez 90%!

A lényeg, hogy boldog legyen a mama, mert akkor boldog a baba is!

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .