Az újszülött babád fejlődése – 2. hét

Az újszülött babád fejlődése - 2. hét
pixabay.com

Gratulálunk, kedves Szülők! Túl vagytok az első hét izgalmain és kihívásain. Valószínűleg már elkezdett kialakulni a közös rutin és lassacskán belerázódtok a gyermekkel közös teendőitekbe. Lehetséges, hogy már-már végtelen ciklusnak érződik a napotok, az etetéspelenkázás-altatás trió jó sokáig elkísér majd benneteket a mindennapokban, de legalább egyre kiszámíthatóbbá válik, hogy mikor melyikre van szükség. Kialakul az alvási rutin, amennyiben jó alvó lesz a kicsi, ha mégsem… sajnos azt is hamar észre fogjátok venni. Az etetési időközök is állandósulhatnak és a peluscsere gyakorisága is be fog állni normális kerékvágásába. Most pedig jöhet az izgalmas második hét, vegyük át együtt, hogy mire számíthattok.

A születést, szülést még biztosan nem sikerült egészen kipihenjétek, 9 gyönyörű hónapig lakott a pocakodban a baba és olyan közel voltatok egymáshoz, mint még soha, most pedig az a feladat vár rátok, hogy jobban megismerjétek egymást a külvilágban is. A lényeg, hogy amennyiben még most is nagyon gyengének érzed magad, szánj elég időt testednek a regenerálódásra, temérdek időtök lesz még a felfedezésre is.

Alvási rutin

A két hetes babánál lassan el lehet kezdeni kialakítani egy alvási ciklust, hogy mikor fekteted le aludni, de fontos, hogy ne aggódj, ha mégsem sikerül. A kisbabád agyában még most alakulnak ki és most fejlődnek azon területek, melyek az alvás ütemtervéért lesznek felelősek.

Etetés, szoptatás

Mivel növekednie kell a kicsinek a szoptatás gyakorisága olyan intenzívnek tűnhet elsőre, hogy úgy érezheted, mintha non-stop etetned kellene. Kínáld meg minél gyakrabban anyatejjel. Az az optimális, ha naponta legalább 6 pelus válik nedvessé és legalább háromban találsz sárgás széklethez hasonló foltot.

szoptatás

Mentális egészség

Annak érdekében, hogy veled is minden rendben menjen, érdemes egy füzetbe vezetni, hogy hogy érzed magad, mit tapasztalsz a szervezeteden. A szülés utáni első hetekben elkezdenek változni a hormonjaid. Beszélgess sokat a partnereddel, amennyiben módod van rá és ügyelj nagyon a saját mentális egészségedre is. Ha bármi rossz érzésed lenne, inkább konzultálj egy szakemberrel is az adott helyzetről.

A növekvő baba

Általában a 10. napra a kisbaba visszatér születési súlyához akkor is, ha mindeközben fogyást tapasztaltál nála. Egyes csecsemők addigra többet is nyomhatnak, mint születési súlyuk volt. Ebben a néhány napban jó eséllyel hirtelen, rohamos növekedésre leszel figyelmes babádnál, ami teljesen természetes dolog. Ilyenkor gyakrabban lehetnek éhesek és nagyobb intervallumokat alszanak. A növekedés nehéz munka, hetente nagyjából +20-30 grammal lehet több és hó végére 4-4.5 cm-vel lesz nagyobb.

Bár a kicsi feje is folyamatosan növekszik, a második héten mégis kisebbnek tűnhet, mint születésénél volt. Ott ugyanis természetes születésnél megnyomódhat a fej, ezért duzzadtabb lehet az első héten.

Fejlődési mérföldkövek

A test

A kéthetes babáknál az egyik legfontosabb fejlődési mérföldkő az, hogy sokkal figyelmesebbek lesznek, mint az előző héten, így tovább lesznek ébren. Emiatt szemük különös lehet külsőre, mintha vissza akarna húzódni a fejükbe, vagy kancsíthatnak is. Aggodalomra azonban ilyenkor nincs ok, ez még normális. Születésük után pár napig szemhéjukon néha karcolás látható, esetenként vérben is lehet a picik szeme, de második hétre ezeknek teljesen el kell tűnniük.

Figyeljük a születés után kiakaluló bőrelváltozásokat is, különösen a szem és a száj környékén. Testükön az egyes halvány anyajegyek ilyenkor válnak sötétebbé, továbbá észrevehetsz rajta különböző foltokat, amik később alakulnak ki. Amennyiben valamivel kapcsolatban bizonytalan vagy, inkább kérdezd meg gyermekorvosodat.

Baba- és gyermekfotó pályázat a Pepita.hu-n
pixabay.com

Agyi fejlődés

A gyermekednek a második héten képesnek kell lennie:

  • sírni, ha kényelmetlenül érzi magát, éhes vagy zavarja valami
  • meghallani hangos zajokat
  • meglepődni – reflex
  • rövid időre picit emelni a fején
  • rövid távról figyelni az arcodat (például, amikor szoptatás előtt vagytok vagy pelus cserénél)

Mikor van okunk aggodalomra?

Minden gyermek más ütemben fejlődik. Egy két hetes gyermek is elmaradhat az átlagostól, lehet, hogy később fejlődnek, mint a többiek, de az is lehet, hogy a problémák később jelentkeznek. Amennyiben a gyermek nem reagál ilyen korban hangosabb zajokra érdemes lehet elvinni egy hallásvizsgálatra. Ha nehezen ébred fel enni, meglepően sokat alszik, szinte sosem hagyja abba a sírást, inkább jelezd a gyermekorvos felé kételyeidet.

(VIA)

hirdetés
Ha van kimeríthetetlen téma és témán belüli kérdéskör ezen a csodálatos bolygón, úgy vélem ezek pontosan a gyereknevelés és a család témakörei. Minden nap hoz némi változást, mindig jönnek újabb és újabb fordulatok a világban, mindig lesznek időszerű kutatások, melyekről igenis érdemes írni. Önnön gyermekkori tapasztalatokat, személyes gondolatokat, szakmai cikkek fordításait öntöm szavakba. Az írás az életem fő mozgatórugója. Legyen szó cikkekről vagy versekről, izgalmasnak és gyönyörűnek találom az alkotás ezen módját. Az információáramlás könnyeden zajlik modern világunkban, ezért nagy lehetőség számomra, hogy egy ilyen nagyszerű közösséggel oszthatom meg mondandómat, mint amilyenek Ti vagytok!
Előző cikk1,3 milliárd forint – nagyszülői gyedre
Következő cikkBabaápolás alapok – Az újszülött babád fejlődése, 2. hét

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .