Banális, mégis komoly kérdés: mit tegyünk, ha sír a baba?

Banális, mégis komoly kérdés: mit tegyünk, ha sír a baba?

Természetesen minden újszülött rengeteget sír, az első 6 hétben teljesen normális, ha napi 2-3 órát is. Az első 3 hónapban sokkal többet sírnak átlagosan, mint utána bármikor. Annak kiderítéséhez, hogy mit tudunk tenni, először is fontos tudnunk, hogy pontosan miért sír. Általában ezen okok valamelyike áll a háttérben: éhes, fáradt, büfiznie kell, tisztába kell rakni, melege van vagy fázik. A legtöbb szülő hamar ráérez a sírás alapján, hogy épp melyikre is van szüksége a kicsinek. Nézzük meg, hogy mik a legjobb megoldások az egyes esetekben!

Mi az a kólika?

Más néven a hasfájós sírás. Néhány baba többet sír, mint mások, és könnyen lehet, hogy kólikája van. Ha a pici rendszeresen, heti 4-5 nap is többet sír, mint napi 3 óra, és ez 2-3 hétig is így folytatódik, akkor igen valószínű, hogy hasfájás gyötri. Ez nem ritka az újszülötteknél, és bár tény, hogy nagyon nehéz nézni ahogyan sír a kicsi, mégis talán megnyugtató hír lehet, hogy ez nem azon múlik, hogy a szülő rosszat tett, vagy épp nem tett meg valamit amit kellett volna. A kólikát a gyerekek kinövik, nagyjából 2-5 hetes korban szokott kezdődni, és 3-4 hónapos korban véget ér.

>> PELENKÁK ÉS PELENKÁZÁSI KELLÉKEK <<

Megrázott baba szindróma

Ez akkor jelentkezik, amikor a baba agyát súlyos károsodás éri valamilyen külső tényező által. A legtöbb esetben akkor fordul elő ilyesmi, amikor egy szülő vagy nevelő dühében vagy tehetetlenségében megrázza a kicsit. Ez azonban tartós agykárosodást, sőt halált is okozhat. Soha, semmilyen okból ne rázzunk meg egy babát!

Mit tegyek?

Baba, Energia, Ujjak, Kezek, Heal, Healer, Gyógyulás
pixabay

Az biztos, hogy nincs olyan, hogy „túl sok figyelmet kapjon” egy síró baba. Próbáld ki az alábbiakat:

  • mindenekelőtt győződj meg róla, hogy nem lázas-e
  • etesd meg ha éhes, és rakd tisztába ha szükséges
  • ringasd el vagy sétálj vele
  • énekelj vagy beszélj hozzá
  • adj neki cumit
  • tedd babakocsiba és menjetek el sétálni
  • tartsd szorosan magadhoz és végy nyugodt, lassú lélegzeteket
  • fürdesd meg meleg vízben
  • simogasd a hátát
  • tedd hintába és hintáztasd
  • tedd őt bébihordóba és menjetek el autókázni ha van rá mód, az autó rezgése ugyanis nyugtató hatású
  • hallgassatok zenét, a legtöbb gyermek hamar reagál a hangra és a mozgásra

>> SEGÉDESZKÖZÖK SZOPTATÁSHOZ <<

Néhány babának viszont éppen hogy kevesebb kontaktusra és nagyobb nyugalomra van szüksége, főleg, ha két hónaposak vagy annál fiatalabbak. Őket jól pólyázd be, és fektesd a hátukra a kiságyban, a szobában pedig legyen sötét vagy félhomály. Ügyelj arra, hogy a pólya ne legyen túl szoros, illetve ne pólyázd már be, miután megtanul gurulni.

Ha egyik megoldás sem működik

Szólj egy (lehetőleg szülői tapasztalattal rendelkező) barátodnak vagy hozzátartozónak és kérj tőle tanácsot, vagy kérd meg, hogy jöjjön el hozzátok, és figyeljen rá egy kicsit, amíg szusszansz egyet. Ha erre nincs lehetőséged, tedd őt a kiságyba (laza takaró és kitömött állatok nélkül), és adj magadnak egy tíz percet, és még az is lehet, hogy a kicsi magától megnyugszik, ha netán csak annyi volt a probléma, hogy túlságosan felhergelte saját magát. Mindez furán hangozhat, de igenis szükséged van a pihenésre neked is, főleg, ha már órák óta próbálkozol eredménytelenül. Ha viszont úgy érzed, hogy valamilyen betegség állhat a háttérben, hívd fel a gyermekorvost – még ha tévedsz is, hátha el tud látni valamilyen hasznos tanáccsal.

VIA

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .