Botsporttal az egészségünkért, a környezetünkért és a közösségekért!

A szokatlanul hosszú tél után mindannyian vágyunk a természetbe és a felfrissülésre. Erre kínál lehetőséget a Botsport, mely a Nordic Walking és a közösségépítő, egészség- és környezettudatos játékok együttese.  Testünk intenzív átmozgatása mellett fontos szerepet kap benne a csapatépítés és a felelősségvállalás egymásért, környezetünkért és önmagunkért. A Botsportról Szigeti Ildikót kérdeztük.

A Finnországból indult Nordic Walking a sífutók nyári, szárazföldi edzéséből alakult önálló sportággá 1997-ben. A gyalogló sport a vázizmok 90%-át megmozgatja, így nagyon jó az ülő munkában elgémberedett nyaki és háti izmok kilazítására és erősítésére, és jótékony hatással van a keringésre, ízületekre és a pszichére. Több kalóriát éget el, mint a gyaloglás, miközben kíméli a bokát, a térdet és a csípőt. Előnye az is, hogy a mozgás elsajátításához nincs szükség előedzettségre – mindenki pont a saját tempójának megfelelően űzheti. A Botsport a Nordic Walking magyar változata, mely a közösségi együttlét, a játékok és a sport egyvelegére épül kinn az erdőben.3.

–  Én nagyon hiszek a mozgás, a kreativitás és az informális közösségek fontosságában, és már gyerekkorom óta ilyen és olyan formában ezeknek a magjait próbálom magam körül és munkáimban is megteremteni – írja magáról Szigeti Ildi, a Botsport mozgalom megalapítója, Nordic Walking tréner, angoltanárképző és csapatépítő tréner, aki kérésünkre mesélt nekünk a mozgalomról és a túrákról.

Mit jelent számodra a Botsport?

–  Leginkább az erdei közösségi tér megélését, ahol mindenki felszabadul sportolás közben. A mozgás igazából genetikailag kódolt igényünk, és az erdőben mindenki könnyebben hagyja maga mögött szerepeit, gondolatait. Ehhez csodás segítséget nyújtanak a Nordic Walking botok, melyek egyben fantasztikus játékeszközök is sorversenyekhez, közösségépítő játékokhoz. Így a mozgás igazi közösségi élménnyé válik.

Mi motivált arra, hogy megalapítsd a Botsport mozgalmat?

–  Azt láttam meg az új sporteszközben, hogy általa még több embert ki lehet vonzani a természetbe.  10 éve az Nordic Walking edzői tanfolyamot követően botokat ragadtam egy túrázáshoz. A gyerekek szinte rögtön ki akarták próbálni. Rájöttem, hogy ezekkel az eszközökkel milyen fantasztikus családi játékokat lehet játszani, hiszen ha így találkoznak vele először a kicsik, szívesen használják túra közben is. Természetesen akkora már tudtam, hogy bottal túrázni ezen kívül élettani szempontból is egészségesebb: a felsőtest bevonása sokkal több izmot átmozgat.IMG_1400

– 20 éve minden egyes hétvégét kint töltöttünk az erdőben kisebb-nagyobb csapattal. Minden egyes erdei túra lehetőség arra, hogy közelebb kerüljünk önmagunkhoz, a természethez és a többiekhez. Közöttünk rengeteg barátság, szerelem, házasság, munkakapcsolat született a túrák során. Túra közben sokszor vittem magammal játékokat, hogy a gyerekek is szívesen tegyenek meg észrevétlenül hosszabb távokat is.

– Sokszor volt olyan, hogy valaki hozta csemetéjét, és kijelentette, hogy „az én fiam bizony csak a túra negyedét fogja bírni, nem szeret gyalogolni”. Aztán a játékok után, bottal a kézben több mint 10 kilométert gyalogolt velünk a fiatal emberpalánta, hegynek fel, mint mondtuk: a „felhőkig”.

– Pár éve arra gondoltunk trénertársaimmal, hogy ezt a mintát át lehetne adni másoknak, ezért támogatók után néztünk, és megtartottuk az első országos rendezvényünket. Fontos volt számomra, hogy a családi napokon a résztvevőknek ne kelljen fizetni, hisz egy új – és lássuk be – kicsit furcsa mozgás szépségét tán könnyebb megmutatni úgy, ha az nem terheli a pénztárcát.

Vannak családi napok, amire különböző korosztályokból érkeznek a természetbe vágyók, de osztályoknak, kollégáknak is tartotok botsport foglalkozásokat. Hogyan képzeljünk el egy ilyen csapatépítő túrát?

– A túrák mindig botkiadással indulnak, ahol először magával a sporteszközzel ismerkednek meg a résztvevők. Ezt a bemelegítés és a bemutatkozó játékok követik, melyeket mindig az alkalomhoz és az adott csapathoz igazítok. Sokszor kérem, hogy mondja el mindenki a nevét és csináljon egy rá jellemző mozdulatot, vagy mondjon egy mondatban valamit, ami most fontos a számára. Így később is könnyebb túra közben egymáshoz kapcsolódni. Harmadik lépés a táncos, gyakran zenés bemelegítés, mely mindenki nagy kedvence. Utána jön maga az alapmozgás megtanulása, amivel el is indulunk a túrára. Az öt alaplépést körülbelül egy, másfél óra alatt sajátítják el a résztvevők.

– Túra közben játszunk is. Valamilyen feladatot mindig kapnak a túrázók, pl.: találd meg azt, akivel közös a kedvenc könyvetek. Így könnyebb olyanokkal is beszélgetni, akikkel általában nem szoktál, vagy esetleg nem is ismered. Ha sok a gyerek, gyakran adok mesékhez kapcsolódó játékokat, és mindig megállunk sorversenyezni is. Így rengeteg kapcsolat alakul ki kicsik és nagyok között. A játékokat mindig aznap választom ki, amikor látom a résztvevők korát, hangulatát, egyéniségét. Szerencsés vagyok, mert angoltanár és tanárképző múltam miatt több száz játék van a tarsolyomban.5. a legkisebb

– A túra nyújtással és erdei tisztogatással zárul, hisz a botok kiválóan alkalmasak erre. Végül egy körben mindig megkérdezem, hogy ki mit visz magával a napból. Ezek egy-egy mondatos összefoglalók, és érdekes, hogy mennyire fontos egy közösségi élmény után, hogy megjelenjen, kinek-kinek mi emelkedett ki a napból.

Hány éves kortól lehet részt venni a családi napokon, túrákon?

– Minden családi napon részt vehet bárki egészen 5 éves kortól 80 évesig. Fiatalabbaknak picit még nehéz és felesleges a bot, nekik nem is tanítom magát a mozgást, de van, aki már 4 éves korban ellesi, és jól csinálja. A legfontosabb, hogy ő is magával vigye a közös túrázás élményét.

Milyen játékokkal erősítitek a környezettudatosságot?

– A túrákat mindig erdei tisztogatással zárjuk. Általában a kisebbeknek csapatversenyt szoktam szervezni, hogy 10 percen belül melyik csapat gyűjt össze több szemetet. Jó érzés látni, hogy a velünk túrázó gyerekeknek eszükbe sem jut ezután az erdőben hagyni az üdítős palackot.

Mit kell tudnia annak, aki most szeretné kipróbálni először a botsportot? Hogyan kezdjen hozzá?

– Érdemes képzett edzőtől egy-másfél órás oktatáson részt venni, vagy eljönni egy botsport túrára. Előtte nem ajánlott botot vásárolni, hiszen annak csak akkor van értelme, ha magát a mozgást megszerettük. Ezután az edző tud tanácsot adni, hogy milyen botot érdemes választani. Azt kell meggondolni, hogy ki, hol és milyen terepen fogja használni a botot és milyen gyakorisággal.6. picik es nagyok

A www.botsport.hu oldalon minden érdeklődő részletesen olvashat a botsportról, a trénerekről és a programokról. A túrákról feltöltött videók és képek bepillantást adnak a botsport lényegébe is.

„A botsport tehát egy mozgalom és kultúra is egyben – melynek révén szeretnénk újraéleszteni a sportos közösségi lét kreatív és játékos formáit, megmutatni, hogy van egy sport, amit bárki, bármikor, bárhol elkezdhet és űzhet akár társaságban, akár egyedül, városban vagy erdőszélen lakva, és azt is szeretnénk átadni, hogy felelősséggel tartozunk mindannyian nemcsak önmagunkért és egészségünkért, de közösségeinkért és környezetünkért is.”  – olvashatjuk az oldalon.

Wéber Anikó, fotók: www.botsport.hu

hirdetés