Dr. Nagy Ágnes családi napközi szakértő

Témakör: családi napközi

Elérhetőségek:
http://www.csodacsalad.hu/
http://www.csaladinapkozitanfolyam.hu/
http://cegescsana.blogspot.hu/

Facebook: Csodacsalád Egyesület, Csodacsalád Családi Napközi Tanfolyam, Céges Családi Napközi Program

E-mail:
[email protected]
[email protected]
[email protected]

A szakértő további cikkei>>

A Csodacsalád Egyesület elnöke vagyok. 6 éve családi napközi hálózatot működtetünk a Dél-Alföldön, 4 éve FAT akkreditált felnőttképzőként családi napközis tanfolyamokat és továbbképzéseket tartunk (mérleg: 150 tanfolyam, 1500 hallgató). Saját tananyagunk van, melyet nagyon szeretnek a hallgatók, mert naprakész, precíz és sokrétű.

A Népesedési Kerekasztalban a megalakulása óta részt veszek, a napközbeni kisgyermekellátás átstrukturálásán dolgozunk, ehhez készítünk háttéranyagokat a Kormánynak. Második éve családi napközi szakértőként tevékenykedem az NCSSZI-ben. A közgazdasági doktori disszertációm címe: a családi napközi direkt és indirekt munkahelyteremtő szerepe.

A napközbeni gyermekellátás (bölcsőde, óvodai – és iskolai napközi) újragondolását tűztem ki célul. Meggyőződésem, hogy egy szülő csak akkor tud hatékonyan dolgozni (ad abszurdum egyáltalán munkát vállalni), ha megoldott a gyermekének a megnyugtató, magas színvonalú, a család és a munkáltató igényeihez egyaránt alkalmazkodni képes ellátása. Szülőként nem tartom elfogadhatónak a jelenlegi ellátórendszert: nem eléggé hozzáférhető (sokszor egyszerűen nem létező), túlzsúfolt, nagycsoportos ellátóhelyek (bölcsőde, óvoda), nem funkcionáló iskolai napközi, dolgozó szölőknek megoldhatatlan közoktatási szünetek.

Viszont nem háborogni, hanem tenni szeretnék, kollégáimmal kész megoldási javaslatokat dolgoztunk ki, melyben figyelembe vesszük és tiszteletben tartjuk a hazai sajátosságokat, viszont tanulunk a külföldön évtizedek óta működő jó gyakorlatokból.

A megoldásunk bevezetésének és elterjesztésének módja a napközbeni kisgyermekellátás minőségbiztosításának az elkészítése, mely magával hozza a finanszírozás újragondolását. Az ellátásba (így a létrehozásba és a működtetésbe) be kívánjuk vonni a munkáltatókat is. A végső cél az, hogy természetessé tegyük azt, hogy a gyermekek magas színvonalú ellátása nem csak a család, hanem mindannyiunk közös érdeke. Ahogy a munkavállalás is.

Kérdéseket az alábbi témakörökben várok:

• családi napközi létrehozása

• családi napközi működtetése

• családi napközis tanfolyam, továbbképzések

• családi napközis jogszabályok, pályázatok, szakmai program

hirdetés

62 EDDIGI KÉRDÉSEK

  1. Kedves Ágnes!
    Óvodapedagógusi diplomával rendelkezek és érdeklődnék, hogy Családi Napközibe be lehetek jelentve óvónőként?

    Köszönöm válaszát!

  2. Kedves Ágnes,
    Sok oldalon láttam, hogy eladnák a már működő csanájukat a tulajok. Mi lehet a reális ára egy működő csanának? Mi most édesanyámmal elgondolkoztunk azon, hogy belevágnánk egybe, de még nem végeztünk el semmilyen tanfolyamot így örülnék, ha láthatnék valamilyen cirka számítást arra vonatkozóan hogy reálisan mennyibe kerül egy induló csana, milyen havi fix költségei vannak. Megkorra indulási költséggel kell számolni stb. Van bárhol a honlapjaid közt egy elérhető üzleti terv, vagy költség számítás amit alapul lehetne venni?
    Köszönöm válaszod,
    Edina

  3. Kedves Ágnes!

    Érdeklődni szeretnék, hogy honnan értesülhetek családi napközi működésére illetve alapítására vonatkozó pályázatokról. Már napok óta böngészem az internetet de nem találok semmit, pedig hallottam, hogy mostanában is van ilyen…

    Köszönettel,
    Rita

  4. Kedves Ágnes!
    Azt szeretném kérdezni Öntől, hogy most végezhető-e iskola előkészítés a csanában 5 éves kortól , vagy sem? Ha igen mely tv. ill. végrehajtási rendelete teszi lehetővé?
    Köszönettel
    Szarkáné
    Miskolc, fenyves Családi napközi

    • Kedves Szarkáné,
      sajnos egyértelmű lesz a válaszom: nem lehet, mert a családi napközi napközibeni alapellátást nyújtó szolgáltatást, az iskolaelőkészítés pedig köznevelési feladat.
      üdvözlettel

      • Kedves Dr. Nagy Ágnes!
        Én úgy tudtam, hogy ha óvónő dolgozik a napköziben, és jegyzői engedélye van a szülőnek a kislétszámban történő isk. előkészítésben való részvételre, akkor a gyermek érdekében lehet.
        Tévedek?
        A 2013-as tv. módosítás sem engedélyezi bizonyos esetekben?
        Üdv. Szarkáné/ Babi

  5. Kedves Ágnes!

    A költségvetési törvényben az 100 %-os normaíva igénylés feltételeit január 1-től megváltoztatták iskolás korúakra vonatkozóan. Ha jól értem 50 % -os normatíva igénylés jár akkor, ha a gyermek iskolai nyitvatartási időn túl kevesebb, mint 20 órát tölt el egy héten a napköziben. Mivel az iskola hivatalosan 17 óráig köteles gyermekfelügyeletet biztosítani, ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy az általános iskolásokat ellátó családi napközik nem tudnak 100 % normatívát igényelni, csak akkor, ha 17-21ig vannak nyitva Hétfőtl péntekig vagy szombaton is nyitva tartanak teljes létszámmal minimum 4 órát. Persze a szünetekben is lehetséges, hogy hosszabb a nyitvatartási idő,amire mondjuk reális az igény, mert szünetekben jól jönnek a családi napközik, de azt milyen fajta munkaszerződéssel lehet megoldani? Gyakorlatilag intézményes bölcsődét csinálnak a családi napközikből? De akkor mi van a definícióval a 0-14 éves korig biztosítható NAPKÖZBENI ellátással?
    Bezárjak vagy várjam meg a választásokat? Mit javasol? Valóban jól értem én ezt a jogszabályt?
    Üdvözlettel: Marietta

    • Kedves Ágnes!

      Az én problémám, ugyan az, mint a Mariettáé! Ha a szülő kikéri a gyerekét az egész napos oktatásból, nyilatkozik, hogy nem kéri ezt a gyermeke részére, akkor sem kaphatok normatívát, ha hozzám jön tanulni délután?
      Köszönöm: Anita

  6. Kedves Ágnes!

    kérdésem a következő lenne: szeretnénk három 5 fős családi napközit indítani, de a személyi feltételek nem tiszták számomra. Három családi napközi vezető (tanusítvánnyal és minden dokumentummal bejelentve) mellett még három állandó segítőt is be kell jelentenem, vagy egy állandó segítő elég aki ha véletlenül valaki hiányzik közülünk besegít?
    Válaszát megköszönve tisztelettel
    Boglárka

  7. Kedves Ágnes!
    Gondolkodom, hogy belevágok a családi napközi kialakításába, mint egyéni vállalkozó. Az a kérdésem, hogy a vállalkozói engedélyt csak a tanfolyam elvégzést követően tudom kiváltani erre a tevékenységre?
    Köszönöm válaszát!
    Kertiné Bencsik Irén

    • Kedves Irén,

      a tanfolyamon kapott tanúsítvány szükséges ahhoz, hogy működési engedélyt kapjon. A működési engedélyt akár egyéni vállalkozóként, akár társas vállalkozás formájában (Bt, KFT) kérheti.

      sok sikert kívánok, Ágnes

  8. Kedves Ágnes!

    Csak egy rövid kérdésem lenne: melyik az a jogszabály, amely a normatíva igénybevétele miatt előírja a közalkalmazotti bérbesorolást?

    Köszönöm: Éva

  9. Kedves Erzsók,
    ha a családi napközi nyitva tartási ideje meghaladja a napi 4 órát, akkor 6 árban, ha nem, akkor 3 órában kell bejelenteni a segítőt.

    üdv, Ági

  10. Kedves Ágnes!

    Érdeklődni szeretnék, hogy a családi napköziben a kisegitőt 3 vagy 6 órás állásban kell bejelenteni? Üdvözlettel Erzsók

Comments are closed.