Dr. Péterfy Hajnal, vállalkozásfejlesztő

Kocsisné-dr-Péterfy-Hajnal

Témakörök: microvállalkozás és kisvállalkozás fejlesztés, online marketing, szervezet irányítás

1998-ban végeztem gyógyszerészként Szegeden. Négy évig a Richter Gedeon Rt.-nél dolgoztam törzskönyvezőként (gyógyszerek engedélyeztetésével foglalkoztam), majd  a Naturprodukt Kft.-nél voltam  tudományos munkatárs, majd minőségirányítási igazgató. Szakgyógyszerészi vizsgámat 2004-ben tettem le.

2005. április 22.-én született meg első gyermekünk, Ákos, majd 2008. november 30.-án Gergő. 2006-ban alapítottam a Babafalva portált, melynek azóta a főszerkesztője vagyok. 2007-ben jegyezték be a Növekvő Hold Alapítványt, amelynek elnöke vagyok. A Növekvő Hold Alapítvány célja a gyermekvállaláshoz kapcsolódó, a nők megváltozott élethelyzetéből adódó testi, lelki, és szociális kihívások kezeléséhez, és a társadalomba családanyaként történő beilleszkedéséhez nyújtandó támogatás.

Kérdezni a hozzászólásoknál tudsz és a választ is itt találod majd meg. Ha szeretnél azonnal értesülni róla, jelöld be, hogy kérsz e-mail értesítést, ha hozzászólás érkezik.

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

hirdetés

286 EDDIGI KÉRDÉSEK

  1. Kedves Hajnal! Két éves gyermeknek milyen d vitamin adható vigantolon kívül? Lehetséges, hogy allergiás rá!

    • Szia.
      Tudtommal a vigantolon kivűl egy termék van még mintilyen forgalomban magyarországon. Innopharm D3- vitamin csepp. Én ezt kkaptam, mert nem volt vigantol mikor született a lányom 1éve, nem lehetett beszerezni mert valami hiány volt belőle. Az adagolást a védőnénivel is egyeztetheted, mert vigantolból kevesebb is elég.

  2. Kedves Hajnal!
    A problémám igen öszetett, de remélem tud valami segítséggel szolgálni, bár igen korlátozottak a lehetőségek. Sajnos az orvosi segítséget nem tudom igénybevenni, mivel oda el kell járni és családi és anyagi körülményeim a rendszerességet illetően gátolják ezt. Sajnos ingyenes házi ellátás nem létezik. Háziorvoshoz el tudok menni. Egyszer-egyszer pszichológushoz is. Másfél éves kislányom van első baba. Viselkedési zavarai vannak, étvágytalan, az étkezést megtagadja, egyre kevesebbet eszik, jellemzően dürohamokat kap, alvászavara van, szeparációs szorongása irreálisan túlzott, pánik fogja el egyes esetekben, napirend szabálytalan, pelenkázást nem tűri. Kiváltó okai a nem megfelelő környezet volt, nagyszülőkkel együtt éltünk stb. És az állandó stresszhatás, de legfőképpen és itt jövök én a szóba a depresszióm kialakulása és ezekből adodóan a folyamtos romlása. Környezetet változtattunk azóta, orvoshoz vittük aki azt mondta össze van zavarodva, nem tud segíteni érdemlegesen mert kicsi még, türelemmel több éves folyamat amit nekem kell lezavarnom. De mivel depressziós vagyok, torzult önképpel, alvászavarral, pánik rohammal és tömegundorral, antiszociális vagyok, és ráadásul mindennek teljes tudatával, nem megy változás. A lányomnak biztonságérzete miatt szoptatnom javallt, amit jelenleg a nap 24 órájában 5percenként tesz, mint mondtam sajnos okkal. A kérésem az lenne hogy tudna e olyan hatékony segítséget ajánlani ami vagy vény nélkül vagy háziorvosi receptel elérhető számomra, és a szoptatásban sem jelent gondot. Csak egy lökésre van szükségem, ami picit könnyítene az indulásban. A könyveknek hála és mert tudok olvasni ebben az állapotban is reális maradtam, de a létfontosságú kezelést sajnos nem tudtam megoldani. Bízom magamban de a kialvatlanság és a nem enyhülő szorongás most leküzdhetetlennek tűnik, igy hogy most a gyermekemnek azonnal egészsédesen kellenék. Segítsen hogy segíteni tudjak. Köszönöm.

  3. Tisztelt Hajnal!

    Érdeklődni szeretnék a következőkkel kapcsolatban.

    Sajnos szülés utáni depresszióban szenvedek és a pszichiáter Prozacot és Rivotrilt írt fel. Én viszont nem merem bevenni, bármennyire is állítja, hogy biztonságos és minimális adagot írt fel. (prozac 5 ml , Rivotril reggel 1/2) Azért nem merem bevenni, mert még szoptatom a babámat. Este, elalváskor és éjjel még sokszor szopizik. Napközben már szépen eszik, nem cicizünk. 9 hónapos és nagyon szépen fejlődik, 9 kg.

    Ön mit javasol? Természetesen tudom, egyéni mérlegelés kérdése, de én mégis szó szerint rettegek bevenni, miközben az állapotom egyre romlik. 🙁 El kellene választanom? Ettől is félek, mert fogzik és sokszor csak a cicizés nyugtatja meg….A doktornő állítja, hogy biztonságos és nagy már a baba is stb.

    VÁrom válaszát, ezúton is hálásan köszönöm!
    Cs.

    • Kedves Cs.!

      A gyógszerek szoptatás alatti biztonságát értékelő adatbázis szerint a Prozac 1. kockázati besorolást kapott, ami azt jelenti, hogy alacsony annak a kockázata, hogy hatása lesz a gyógyszernek a babára. A kutatások,megfigyelések szerint újszülötteknél és koraszülötteknél jelentkeztek csak mellékhatások, különösen akkor,amikor az anyuka a várandósság alatt is már szedett Prozac-ot.

      Az antidepresszánsok hatása egyébként folyamatosan alakul ki, 2-3 hét alatt, miközben fokozatosan kell az adagot növelni. Közben figyeljen saját magára is, mert jelentkezhetnek kellemetlen hatások – az orvosa tud abban segíteni, hogy ezek átmeneti kellemetlenségek, vagy másik gyógyszert kell kipróbálni. Ill. figyelni kell a babát is, hogy nem aluszékonyabb vagy levertebb-e.

      A Rivotrillal kapcsolatban ugyanezt tudnom elmondani. Esetleg meg lehet kérdezni az orvosát, hogy ezt muszáj-e szednie. Nyugtatót azért szoktak felírni, hogy átsegítse a pácienst azon a pár héten, mire beáll az antidepresszáns hatása, átmenetileg,kis dózisban szedve nem ellenjavallt szoptatás alatt sem szedni.

      Ebben a cikkemben talál részletesebben információt a témáról – úgy vélem egyébként, hogy a gyógyszer nagyon sokat tud segíteni, és a babának is jobb, ha nem szenved az édesanyja:
      https://babafalva.hu/a-szules-utani-depresszio-szoptatasbarat-kezelese

      Jobbulást kívánok!

      üdv, Hajnal

      • Kedves Hajnal!

        Hálásan köszönöm segítségét és hozzáértését! Megnyugtatott. Köszönöm! További jó munkát, jó egészséget kívánok!:-)

    • Tisztelt Hajnal!

      Megnyugtató válaszát hálásan köszönöm!

      Még egy kérdésem lenne azonban. Most, hogy visszaolvastam a naplómat ( sajnos egy korábbi vetélés miatt is kellett ezeket a gyógyszereket használnunk) emlékszem vissza, hogy mennyire fáradt voltam tőlük.

      Arra gondoltam még egy esélyt adnék a Remotivnak is. A kérdésem ugyanaz lenne: milyen hatása lehet a babára? Esetleg tudna valamilyen más, hasonló, enyhébb depresszió-ellenes készítményt ajánlani? ( A homeopátia témakörét már kimerítettem azt hiszem. 🙁

      Köszönettel:
      Cs.

      • Kedves Cs.!

        Az orbáncfű, ami a Remotiv hatóanyaga, szintén nagyon kis mértékben kerül át az anyatejbe. Ugyanúgy kell figyelni a babánál, hogy nem jelentkezik-e aluszékonyság, levertség, mint bármilyen antidepresszánsnál, nyugtatónál. Amire figyelni kell,hogy fényérzékenységet okoz, sem napozás, sem szolárium nem ajánlott a szedése alatt, és a babára is figyelni kell, bár ebben az őszi-téli időszakban ennek nincs most jelentősége.
        Egyes kutatások szerint az anyatej mennyiségét csökkentheti,más kutatások nem találtak ilyen mellékhatást. Úgy gondolom, ezt is figyelni kell, és abbahagyni a szedését, ha ilyet tapasztal.

        Amire nagyon figyelni kell, hogy antidepresszánsokkal EGYÜTT NEM szedhető!

        A gyógyszerektől a fáradtság mennyi ideig állt fenn? Elvben pár hét után javulnia kellene, ill. meg lehet próbálni este szedni, és akkor kevésbé zavaró a napi életvitelben a fáradtság.

        üdv, Hajnal

  4. Tisztelt Kocsisné dr.Péterfy Hajnal!
    Tanácsát szeretném kérni 4 hetes kislányommal kapcsolatban. Születésekor a kórházi gyermekorvos irritabilitást diagnosztizált, amit kórházi benttartózkodásunk alatt calcimusc szájjon át történő adagolással kezeltek. A zárójelentésen megszüntként tüntették fel a problémát. Sajos kb.1hete újra jelentkeztek a tünetek, kéz beremegése alvás közben, váratlan hanghatásra, síráskor, hirtelen érintésre, a lábnál is tapasztalható, de ott pár másodperccel tovább tart. Gyermekorvosnak jeleztem, de ő nem tulajdonított nagyobb jelentőséget neki, viszont nekem nagyon rossz látni ezeket a tüneteket, és aggódom is. Kislányom 4 hét alatti súlygyarapodása 1,2 kg volt (anyatejes táplálás) elképzelhető hogy a hirtelen növekedés idézte elő az ismételt Ca hiányt? Válaszát előre is köszönöm!

    • Kedves Kinga!

      Nem vagyok orvos, nem tudom megmondani, mi okozza a tüneteket – bár lehet, hogy így a távolból akkor sem tudnám, ha orvos lennék.

      Szakemberként és anyaként is úgy gondolom, hogy ha Önt nyugtalanítják a tünetek, akkor ne hagyja magát elbátortalanítani a gyermekorvostól, hanem kérjenek egy kivizsgálást. Ön van egész nap a gyermekkel, Ön látja a legjobban, ha valami változás van, ha valami nincs rendjén.

      üdv, Hajnal

  5. Tisztelt Kocsisné dr.Péterfy Hajnal!
    Tanácsát szeretném kérni 4 hetes kislányommal kapcsolatban. Születésekor a kórházi gyermekorvos irritabilitást diagnosztizált, amit kórházi benttartózkodásunk alatt calcimusc szájjon át történő adagolással kezeltek. A zárójelentésen megszüntként tüntették fel a problémát. Sajos kb.1hete újra jelentkeztek a tünetek, kéz beremegése alvás közben, váratlan hanghatásra, síráskor, hirtelen érintésre, a lábnál is tapasztalható, de ott pár másodperccel tovább tart. Gyermekorvosnak jeleztem, de ő nem tulajdonított nagyobb jelentőséget neki, viszont nekem nagyon rossz látni ezeket a tüneteket, és aggódom is. Kislányom 4 hét alatti súlygyarapodása 1,2 kg volt (anyatejes táplálás) elképzelhető hogy a hirtelen növekedés idéute elő az ismételt Ca hiányt? Válaszát előre is köszönöm!

  6. Tisztelt Kocsisné dr. Péterfy Hajnal!
    6 hetes a babám. Kicsit el kezdett szörcsögni és tüsszögni. Szívom az orrát de szeretném tudni, hogy használhatok-e nála eukaliptuszt párologtatóba. Van egy 7 éves nővére és kicsit ő is náthás, szeretném a szoba levegőjét ezzel fertőtleníteni, és az orrocskákat is tisztítani. Inkább nappal használjam, vagy lehet éjszakára is. Köszönöm

    Üdvözlettel
    Krisztina

  7. Tisztelt doktornő!
    Kérdésem volna azzal kapcsolatosan hogy milyen zöldségekből főzzek a 1, 5 éves kisfiamnak főzeléket annak érdekében hogy a székletürítése ne szenvedés legyen? Igazat megvalalva hamarabb kezdett el vegyes étrendet enni mint az elo van írva. Tejet eszik napnta 2x emellet eszik levest húst ésjoghurtokat , tteát és kubut kapott eddig de a cikkben olvastam hogy a boltban vett innivalok nem biztos hogy jók. Mit adatok neki amitől lazulna a széklete?
    Előre is köszönöm a segítséget.

    • Kedves doktornő!
      Előző levelemben nem emlitettem hogy kenyeret is eszik és kukacot is szokott kapni néha. Remélem tud nekem segíteni.
      Előre is köszönöm a választ

  8. Kedves Mindenki!

    Én egy sikerünket szeretném mindenkivel megosztani, hátha valakinek tudok vele segíteni. Az én kislányom 2,5 éves, ősz óta kínlódtunk nagyon-nagyon borzasztó szorulással és sok mindent próbáltam de semmi nem használt. (vagyis ritkán). Hajnal doktornő javaslatára kevesebb tejet kap a kislányom, ami az jelenti, hogy reggeli Macikávéját csak vízzel készítem neki, és este fele-fele arányban kap tej-vízet, kb. 2 decit. Ez az egyik talán ami segített nekünk.
    Aztán a másik ami úgy érzem nagyon hatásos a gasztroenterológus javaslatára kap LAXACUR-ACTIVE-ot, (recept nélkül kapható) ez egy 10 tasakból álló por formátúmú kimondottan székrekedésre való szer, amiből fél tasakkal kap naponta. HOzzászokás nélkül folyamatosan adható neki, nem olcsó ugyan, de nekünk minden pénzt megér, mert használt. Kellett ugyan pár nap neki mire elkezdett használni, de az eredmény így e kettő módszeremnek, hogy naponta van széklete a kislányomnak, van hogy kétszer is egy nap, csak max. 1 nap marad ki, ami még talán normálisnak mondható, nem nagy baj.
    Remélem valakinek tudok ezzel valakinek segíteni.

    • Kedves Babika!

      Kétéves kislányommal,6 hónapos kora óta kínlódunk a kakilással(amióta nem kap anyatejet)!
      Megszámlálhatatlanul sok mindent kipróbáltunk nála,hátha valamelyikkel sikerrel járunk.
      De sajnos semmi-,vagy csak pár napnyi változás következett be,és utána megint csak a szenvedés! 🙁

      Olvastam pár hete ezt a bejegyzésed,és úgy gondoltam,hogy még egy esélyt kaphatunk a te tanácsoddal,tapasztalatoddal!!

      Három napig nem volt semmi széklet(már nagyon aggódtam,hogy ez a szer sem fog beválni),de IGEEEEEEEEEEN,BEVÁLT!!!!!!
      NAGYON SZÉPEN KÖSZÖNJÜK!!!!!
      🙂 🙂 🙂

  9. Tisztelt Doktornő!
    A kérdésem az lenne,hogy most egyhónapos kisbabánk széklet ürítését hogyan tudnánk könnyebbé tenni?
    Nagyon sokat erőlködik mire sikerül neki!
    Ez sokszor eltart egy órán át is!
    Közben fájdalmasan sír!
    Kisbabánk 10 napos túlhordás után, császáral jött a világra és mivel beleivott a magzatvízbe, 5 napig a koraszülött osztályon volt!
    Antibiotikumot kapott!
    Anyuka nem szoptathat,ezért Humana HA + tápszert adunk neki!
    Minden előírást betartunk de a probléma továbbra is fennál!
    Adunk a bébinek édeskömény teát is,de sem a székletürítési problémán,sem pedig a hasfájáson nem segít!
    Segítségét,tanácsát előre is köszönöm!
    Üdvözlettel:Albert

    • Kedves Albert!

      Én elvinném a babát kivizsgálásra, legalább egy ultrahang, röntgen indokolt lenne szerintem az előzmények miatt,ill. léteznek olyan betegségek, amelyeknek ez a tünete (nehézkes, erőlködős, hosszan tartó székletürítés). Gasztroenterológiára, sebészetre lehetne elvinni (utóbbira beutaló sem kell).

      Vannak egyéb tünetei is? Pl. hasfájás, feltünő haspuffadás? Tudnak-e arról valamit, hogy születés után mikor volt az első széklete?

      üdvözlettel,
      Hajnal

  10. Tisztelt Kocsisné dr. Péterfy Hajnal

    Érdeklődni szeretnék,hogy gyermekemnél székrekedési problémák vannak.Én arra lennék kíváncsi,hogy mostanában sok epret fogyaszt és ez a gyümölcs megfogja-e a hasát?nagyon fáj neki már nem is akarja kinyomni.csak sírdogálunk és nem jön.

    • Kedves Ilona!
      Mennyi idős a gyermek?
      Az eperben sok az apró mag, elképzelhető, hogy ez okozza a problémát. Ráadásul a most kapható eprek nem hazai, szabadföldi termesztésűek, hanem melegházasak vagy külföldről importáltak, így jóval több vegyszert is használnak a termesztésük ill. szállításuk során, mint a hazai eper esetében.
      Ha gyanakszanak rá, érdemes elhagyni az étrendből,és megnézni, hogy változik-e a helyzet.
      üdv, Hajnal

Comments are closed.