Kötőhártya-gyulladás – Gyerekbetegségek, első rész

Gyerekbetegségek, első rész - kötőhártya-gyulladás

Szülőként lehet ez az egyik rémálmotok, a pillanat, amikor reggel felébredve arra lesztek figyelmesek, hogy gyermeketek szeme vörös, váladékozik és össze is ragadt. Ezen tüneteket észlelése után nagy eséllyel számíthattok rá, hogy a kötőhártya-gyulladás lesz a ludas. Az összetapadó szemhéjak végett durvának tűnhet a helyzet, de sokszor gyógyszeres kezelés nélkül is túlvészelhető megbetegedés. Leggyakrabban akkor alakul ki, amikor a kicsi már közösségekbe jár, bölcsibe vagy oviba, ahonnan már haza is hozhatja a bajt. A gyereksereg ugyanis nagyon kellemes bacitenyészet, ahol kézről kézre utazgatnak a vírusok, baktériumok. Most nézzük mi a teendő, ha megtörténik a baj és milyen tünetek árulkodnak a kötőhártya gyulladásáról.

Mi a kötőhártya?

A kötőhártyánk a szemünkön található, áttetsző, erekkel átszőtt, hártyás réteg. Szemhéjaink belsejét béleli és szemünk fehérjét is beborítja. Ezen laza réteg gyulladásos megbetegedését hívjuk kötőhártya-gyulladásnak.

A kötőhártya-gyulladás lehetséges előfordulása

Mivel az egyik leggyakoribb szemen kialakuló megbetegedésről beszélünk így jó ha tudjuk, hogy nem csupán gyermekeket fertőz, hanem felnőtteket és időseket is. Minden korcsoportban megtalálható, bármelyik kontinensen.

A kötőhártya-gyulladás tünetei gyermekeknél

Ha még nem csipás, összeragadt és gyulladt szemekre ébredtetek egyéb tünetek is gyanakvásra adhatnak okot, egész pici gyermekek esetén:

  • Sírás, nyűgösség
  • Gyakori hunyorgás
  • Gyakori szemdörzsölés
  • A fény kerülése

Ovis korban a látás homályossá válhat, erős viszketés alakul ki, de akár fájdalomról is beszámolhat a gyermekünk.

>> STERILIZÁLÓK <<< (új fülön nyitja meg)">>>> STERILIZÁLÓK <<<

Amikor viszont baktérium okozza a megbetegedést ott már jól látható tünetek lesznek, mint a váladékozó, gyulladt szemek, összeragadt szemhéjak, erős csipásodás. Ezzel szemben, ha vírusfertőzés a kór okozója duzzadtak is lehetnek a szemek, könnyezhetnek és intenzívebb viszketés is a gyulladás velejárója.

Érdemes-e gyerekorvoshoz fordulni?

Ez a betegség az esetek túlnyomó többségében gyógyszeres kezelés nélkül is leküzdhető, de ártani nem fog, ha meglátogatjátok a doktornénit/doktorbácsit, mert megfelelő kezeléssel csökkenthető annak az esélye, hogy szövődmény alakuljon ki vagy kiújuljon a betegség. Amennyiben újra és újra előjön feltétlenül menjetek el újra szakorvoshoz, nehogy a szem mélyebben is begyulladjon.

*** JÁTÉKOK ***

Ha már a rendelőben vagytok érdemes lehet elgondolkodni, hogy mióta tart a megbetegedés? Van-e ötletetek, hogy mi a kiváltó ok? Van-e egyéb betegésge a gyermeknek? Kerülhetett-e valami a kislány/kisfiú szemébe? – mert az orvos jó eséllyel kérdéseket fog feltenni a számotokra.

Ezután ellenőrzi különféle képekkel és számokkal a látás élességét, majd lámpás vizsgálat következik. Szükség esetén mintát is fognak venni egy vattapálcával a szem körüli váladékból.

DOktornő
pixabay.com

Mit javasolhat az orvos?

A klasszikus kamillateás borogatás a közhiedelemmel ellentétben gyermekek esetén nem javallott, ugyanis fokozhatja a gyulladást és száríthatja a bőrt. Ehelyett az orvos fel fog írni a kezeléshez szükséges cseppeket/kenőcsöt, ehhez megkapjátok a megfelelő alkalmazáshoz szükséges instrukciókat is.

Segíthetünk még a látás javítása és az összeragadás megakadályozása/enyhítése érdekében azzal, ha steril gézlapot, forrázott vízbe mártunk (vigyázva meg ne égessük a gyermek szemét) és azzal kitöröljük a szemeket. Egyszerre fontos, hogy csak az egyiket, belülről kifelé ívelő mozdulattal, a másik szemhez külön gézlapot vegyünk elő, hogy ne kenjük át a bacikat egyikből a másikba.

Mihamarabbi gyógyulást kívánunk Nektek!

(VIA)

hirdetés
Ha van kimeríthetetlen téma és témán belüli kérdéskör ezen a csodálatos bolygón, úgy vélem ezek pontosan a gyereknevelés és a család témakörei. Minden nap hoz némi változást, mindig jönnek újabb és újabb fordulatok a világban, mindig lesznek időszerű kutatások, melyekről igenis érdemes írni. Önnön gyermekkori tapasztalatokat, személyes gondolatokat, szakmai cikkek fordításait öntöm szavakba. Az írás az életem fő mozgatórugója. Legyen szó cikkekről vagy versekről, izgalmasnak és gyönyörűnek találom az alkotás ezen módját. Az információáramlás könnyeden zajlik modern világunkban, ezért nagy lehetőség számomra, hogy egy ilyen nagyszerű közösséggel oszthatom meg mondandómat, mint amilyenek Ti vagytok!
Előző cikkHat halottja van az idősotthonban pusztító tűznek
Következő cikkÉlettársak vagytok? – Ti is igényelhettek családtámogatást!

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .