Életmódváltás várandósság alatt 2. rész – Lelki állóképesség növelése

Életmódváltás várandósság alatt 2. rész - Lelki állóképesség növelése

Amit minden nő megtapasztal a várandóssága során az az érzelmi hullámvasút, sok esetben mindössze ennyivel jelzi jövetelét a kis ember, hogy a leendő Anya furcsán síróssá válik. Ez egy természetes folyamat, de elsőre ijesztő lehet, és nagyon sebezhetőnek érezzük magunkat tőle.

Az érzelmek áramlását megakadályozni nem lehet, de edzhetjük magunkat, hogy jobban álljuk a sarat, a nehéz helyzetekben is a legjobb formánkat meg tudjuk közelíteni. Ez a cikk erről az edzésről szól, a lelki állóképesség növeléséről, gyakorlatias tippekkel és praktikákkal.

Használd ki az állapotodat!

Nem arra gondolok, hogy ugráltass magad körül mindenkit, de azért most megengedheted magadnak, hogy Te legyél az, akit kiszolgálnak. Ennél valami sokkal messzebbre is elmehetsz. A legtöbb természeti népnél, de a magyar néphagyományban is az áldott állapotban lévő nőt különös csodálattal veszik körül, úgy tekintenek rá, mintha védelem alatt állna.

Ez az elgondolásuk abból adódik, hogy a gyermeket egy égbeli küldöttnek tekintették, aki oltalmazza az Anyát. Nekem ez nagyon tetszik, ebből kiindulva elképzelheted, hogy egy burokban vagy, Te véded a magzatodat, de ő is véd téged! Ha nem gondolsz erre tudatosan, akkor is működik, és rendkívüli módon erősíti a kötődést kettőtök között.

Sok nő, aki átélte már a vetélést, amikor végre megtartja magzatát, fél vele felvenni a kapcsolatot. Pontosan azért, hogy ne kötődjön annyira, ha valami rosszul alakul, ne legyen olyan mély a gyász fájdalma. Ebben sokat segíthet, ha arra gondolunk, hogy ezeknek a kis lelkeknek pontosan ennyi időre és elfogadó szeretetre volt szükségük, hogy eljussanak a Mennyországba. Hiszem, hogy ezek a kisbabák egyből angyalokká válnak.

Mit tehetsz a félelem ellen?

A félelem az emberi lélek megbetegítője. Ha a lélek megfertőződik, az immunrendszer sem tud helytállni és megjelennek a testi tünetek is. Akik hisznek valamilyen földöntúli erőben, előnyben vannak. Ha úgy gondoljuk, valaki gondot visel ránk, könnyebben hagyatkozunk rá olyan nehéz helyzetekben, amikre nincsen befolyásunk. Amit ténylegesen tehetünk, hogy elkerülünk minden olyan helyzetet, ami félelmet kelt bennünk. Nem nézegetünk felesleges rémhíreket és nyugodtan mellőzhetjük a találkozást a szorongást okozó személyekkel.

Az Anya aggódása több nyomot hagy a fejlődő magzatban, mint egy fertőzés. Rengeteg könyvet találni a témában, hogy az Anya gondolatai a várandósság alatt, hogyan befolyásolják a születendő gyermek személyiségét. De nem szükséges, hogy a téma szekértőivé váljunk, csak próbáljuk megtalálni azokat tényezőket az életünkben, amik segítenek megőrizni a belső nyugalmunkat.

Ha nem tudjuk elkerülni a félelmet keltő benyomásokat, mert épp a várandóssághoz vagy élethelyzetünkhöz kapcsolódnak, amennyire lehet, próbáljunk meg megoldást találni rájuk. Ha ez sem kivitelezhető, alkalmazzuk azt a taktikát, hogy mindig csak az adott nap eseményeivel foglalkozunk és a jövő problémáival nem. Sokat segíthet, ha van kinek elmondani.

Mit tehetünk az elkerülhetetlen külső támadások ellen?

Ha valaki bánt minket, eltérően reagálhatunk rá, de ha egyedül maradunk gyakran kialakul a világfájdalom. Ne engedd át magad az önsajnálatnak, akkor sem, ha igazságtalanság ért! Most kell elhatároznod, hogy nem adod át az irányítást, mert a pici babával a karodon már nem lesz erőd elhessegetni a mindenbe beleszóló jóakarókat. Nem kell mindenkinek megfelelned, húzz egy egészséges határt magad köré és csak azt enged közel, aki igazán fontos neked.

Ha eddig ez nem volt jellemző rád, akkor itt az ideje, hogy változtass. Ez a közösségi médiákra is vonatkozik, gondolkozz el azon, hogy kinek kell látnia a napról napra növekvő pocakodat. Ha mások virtuális életét nézegeted, akaratlanul is elkezded hasonlítgatni a sajátodhoz. Ez nagyon káros szokás, rengeteg rejtett negatív impulzussal. Helyette keress magadnak egy példaképet, akivel azonosulni tudnál Anyaként.

A várandósság kockázat is, sosem tudhatod mi lesz a kimenetele, de kötelező bizakodnod abban, hogy minden rendben lesz. Megéri a befektetést, bár nem lesz azonnal eredménye, cserébe egy egész életre szóló élményt kapsz.

Ha nem tudod, hogy is állsz magaddal, vonulj el egy időre magányosan. Az egyedüllét jó tanácsadó, nem kell félni tőle, segít tisztázni az érzéseinket. Ha megbarátkozol ezzel a kis gyakorlattal, nem fogsz kétségbeesni, amikor először igazán egyedül maradsz majd a kis babáddal.

Ha a fenti tanácsok nem tűntek elég gyakorlatiasnak, akkor adok még néhány tippet:

  1. Hangold magad pozitívra! Tisztázd magadban, hogy a várandósság ugyan teher a szervezetednek, de meg is újítja, felfrissíti. Ez a hozzáállás át fog lendíteni a rosszabb napokon.
  2. Mosolyogj, és ölelkezz! A mosolygás jótékonyan hat a szervezetre. Tudtad, hogy az életben maradáshoz napi 4 ölelés kell, míg a fejlődéshez 8?
  3. Minél színesebben képzeld el a jövőbeni történéseket, amiktől félsz. Legyen rossz kimenetele egy adott eseménynek, de jó is. Így a legrosszabb eshetőség sem fog váratlanul érni, de a rájössz, hogy mindennek van jó verziója is.
  4. Menj a szabadba, napfürdőzz és sétálj! Erről később írok majd bővebben.
  5. Derítsd fel, melyek azok a táplálékok, amelyek szorongást okoznak neked, és kerüld el őket!
  6. Tanulj meg felszabadító légzés technikákat, hogy csökkentsd a stresszt!
  7. Keresd a vidám emberek társaságát és nevess nagyokat!
  8. Törekedj a problémamegoldásra, gyűjtsd magad köré azokat az embereket, akik ebben támogatnak.
  9. Találd meg, hogy mi az a tevékenység, ami teljesen kikapcsol és szánj rá időt rendszeresen!
  10. Használd az érzékszerveidet! A színek, illatok, dallamok mind-mind hangulatokat és érzéseket keltenek. Használd azokat, amelyek kiegyensúlyoznak.

Ősszel volt a Lelki Egészség Világnapja, ilyenkor felhívják az emberek figyelmét, hogy szánjanak időt magukra. Ez azonban szerintem édes kevés. Lehet, hogy tornázunk és van én időnk, de mi van, ha ezek elfedik a valóságot? Jó, ha van a kezünkben egy ütőképes ötlettár arra az esetre, ha földre kerülünk. Ezt akkor kell összeállítani, amikor a toppon vagyunk. Ezt hívják igazán öngondoskodásnak.

Márkné Varga Zsófia

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .