Gyomorégés terhesség alatt

A gyomorégés a terhesség egyik leggyakoribb, veszélytelen, ámde kellemetlen velejárója. Akkor jelentkezik, ha a gyomorsav ill. a savas gyomortartalom a nyelőcsőbe jut. Az égető érzés a mellkas alsó-középső részén lép fel, közvetlenül a szegycsont alatt.

Terhességben gyakori, mivel a termelődő sárgatest-hormon elernyeszti a gyomor és a nyelőcső közötti záróizmot. A nyelőcső alsó részén enyhe gyulladás alakul ki, amit a savas gyomortartalom tovább irritál, és ez okozza az égő érzést.

Később a megnövekedett méh elmozdítja eredeti helyzetéből a gyomrot, és alulról nyomást is gyakorol rá. A terhelés a rekeszizmot is kimozdítja, ezáltal nő a nyílás, ahol a nyelőcső áthatol a rekeszizmon. Mindez tovább könnyíti a savas tartalom visszafolyását. A terhesség vége felé, amikor már az alsó bordákra is nyomás nehezedik, különösen súlyos lehet a gyomorégés.

Gyógyszerek

Mivel a tüneteket részben a savanyú gyomortartalom, részben a visszafolyás okozza, mind a kettőt kezelni kell. A gyomorsavcsökkentő szerek csökkentik a gyomortartalom savasságát, de általában csak átmenetileg szüntetik meg a tüneteket, mivel a sok alkáliára a gyomor még több sav termelésével reagál. Ezért célszerű inkább többször, kisebb adagot bevenni a gyomorsavcsökkentő szerekből, mint egyszerre nagy mennyiséget. A savcsökkentő szerek nagyobb része terhesség alatt is szedhető, mivel azok nem szívódnak fel a gyomorból, hanem helyben fejtik ki hatásukat.

Étkezés

Néhány étkezési szabály betartásával mérsékelhetjük a gyomorégést.

  • Együnk naponta többször. Mivel két étkezések között is termelődik a gyomorsav, ha gyakrabban étkezünk, rövidebbek lesznek azok az időszakok, amikor az üres gyomrot irritálja a sav. Előfordulhat, hogy napi 5-6 étkezés is szükséges lehet.
  • Egyszerre csak keveset együnk. Erre nem csak súlyunk megtartása miatt van szükség, hanem azért is, mert a nagy adagok megterhelik a gyomrot, és aránytalanul nagy mennyiségű sav termelésére serkentik.
  • Kerüljük a folyadékokat és a pépes ételeket, mivel azok gyorsan ürülnek ki a gyomorból, és nem kötik meg a savat. A darabos, szilárd ételek fejtenek ki legtovább savmegkötő hatást. Nem javasolt a levesek fogyasztása, mivel nem tartalmaznak elég szárazanyagot a sav lekötéséhez.
  • Folyadékot csak kis kortyokban, egyszerre keveset igyunk.
  • A keményítő- és fehérjetartalmú ételeknek a legjobb a savkötő hatása, így az étrend alapját a zöldség- és főzelékfélék, burgonya, rizs, tésztafélék, kenyér, péksütemények és az állati eredetű fehérjék adják.
  • sok rostot tartalmazó főzelékféléket (hüvelyesek, k-betűsök) hosszú ideig, és fedő nélkül főzzük, így nem fognak puffadást okozni.
  • A növényi zsírokat részesítsük előnyben az állati zsiradékokkal szemben. Kerüljük a pirítást, hosszas sütést, mert a hevített zsírokban, olajokban a gyomornyálkahártyát izgató termékek keletkeznek.
  • Ne használjunk erős, csípős fűszereket, és mérsékeljük a sófogyasztást is. A hagyma, fokhagyma ételbe főzve a legtöbb esetben fogyasztható – ki kell próbálni, bírjuk-e.
  • Mivel gyomorbántalmak esetén hajlamosabbak vagyunk az egyoldalú étkezésre,  bizonyos ételeket pedig eleve kerülnünk kell, javasolt valamilyen multivitamin készítmény szedése.

Kerülni kell minden olyan ételt, italt, amely fokozza a gyomorsav termelését:

  • erős fűszerek: csípős paprika, mustár, curry, ketchup, torma, ecet, fekete bors,
  • alma, citrusfélék,
  • sok cukrot tartalmazó ételek: lekvár, dzsem, méz, kompótok, sütemények, csokoládé
  • koffein tartalmú italok: kávé, tea, kóla,
  • a szénsavas üdítők,
  • citrusfélékből készült rostos levek,
  • zöld tea, mate tea,
  • alkoholos italok,
  • dohányzás

Külön meg kell említenünk a tejet, mivel sokáig kifejezetten javasolták a túl sok sav ellenszereként. Azonban a tej csak átmenetileg köti le a savat, és később, az emésztése során még több sav fog keletkezni. Ezért önmagában sem a tej, sem a joghurt, kefír nem csillapítja tartósan a gyomorégést, azonban egy kis kétszersülttel, Korpovit keksszel kiegészítve már hatásosak lehetnek.

Mit tehetünk még?

Gyógyviz-kúra: naponta két-háromszor 0,5 dl Salvus víz fogyasztása javasolt. Oldja a felhalmozódott nyákot, tisztítja a gyomornyálkahártyát, eltávolítja az összegyűlt gyullasádi termékeket. A kúra időtartama 4-6 hét.

Homeopátia: Iris versicolor 9 CH, napi 2×5 golyócska. Étkezés előtt kb. 20 perccel szopogassuk el a nyelv alatt. Amíg homeopátiás szert alkalmazunk, ne használjunk mentolos készítményeket.

Gyógynövények: gyógyszertárban kaphatók gyomortea-keverékek, melyek jó hatással lehetnek a gyomorsavtúltengésre, gyomorégésre. Hatásos háziszer lehet a frissen préselt burgonyalé: pucoljunk meg 1-2 nagyobb burgonyát, reszeljük le, majd préseljük ki a levét, és frissen igyuk meg. Naponta kétszer, étkezés előtt kb. 15 perccel igyunk 0,5 dl-t. A savanyú káposzta leve ugyanilyen jó hatású, ebből is naponta kétszer-háromszor, étkezés előtt fogyasszunk.

Éjszakai gyomorégés

A terhesség vége felé gyakran előfordul, hogy az éjszakai nyugalmat is megzavarja a gyomorégés. Ilyen esetekben célszerű az ágy fejvégét kb. 10 cm-el megemelni, vagy a 2-3 nagypárnát használni. Utóbbi esetben figyeljünk arra, hogy ne csak a fejünket emeljük meg, hanem az egész felsőtestünket, mivel csak így kerül a nyelőcső alsó vége fentebb a gyomorszájnál. Lefekvés előtt vegyünk be savcsökkentő tablettát, így legalább amíg elalszunk, tünetmentesek lehetünk. Néhány korty tej vagy joghurt pár falat kétszersülttel is jó lehet, de vigyázzunk, tényleg csak pár falatot együnk, különben ellenkező hatást fogunk elérni.

Mozgás

A gyomorégés, savtúltengés nem ellenjavallata a kismamatornának, kismamajógának. Azonban kerüljünk minden fordított testhelyzetet, erőteljes hajolgatás, mert ezek is savvisszafolyást okozhatnak.

Kocsisné dr. Péterfy Hajnal szakgyógyszerész | Kérdezz-felelek>>

hirdetés

5 EDDIGI KÉRDÉSEK

  1. Sziasztok! Én 25 hetes kismama vagyok én is szenvedek ettől a anyósomtol múltkor tanácsot kértem és azt mondta, hogy egy dl vízbe tegyek fél kávés kanál szódabikarbónát és az majd segíteni fog ki is próbáltam fél óra múlva el is múlt ! Tik is próbáljátok ki !

  2. Reggel megittam és 15 perc után érezhető a hatás. Naponta 1-2 dl is lehet inni de én csak fél dl iszok. Hál istennek nekem hatásos.

  3. Üdv! 18 hetes kismama vagyok,nagyon szenvedek gyomorsavtól,gyomorégéstől,mit lehet szedni,vagy mi segít?

    • Nekem épp tegnap adott a nőgyógyászom salvus vizet.Ma ittam elsőnek remélem jobb lesz tőle.Előtte rennie tablettát ettem.Elméletileg a salvus víz sokkal jobban fog hatni.

Comments are closed.