Hogyan kezdj bele a hozzátáplálásba?

Hogyan kezdj bele a hozzátáplálásba?

A csecsemő táplálásának legoptimálisabb módja, amennyiben lehetséges, a 6 hónapos koráig tartó kizárólagos anyatejes táplálás, szoptatás – természetesen igénye szerint,  egészsége érdekében. Ezt követően is, 1 éves koráig, a hozzátáplálás mellett is meghatározó az anyatej szerepe. Úgy, mint számodra, babád számára is érdekes időszaknak néztek elébe, bevezetve őt a különböző ízek világába.

Mikor és hogyan?

4 hónapos kortól ajánlott elkezdeni, de legkésőbb 7 hónapos koráig érdemes belevágni. Általában a babák emésztőrendszere 6 hónapos korukban áll készen az új ételek megemésztésére és megszokására, így talán ez a legideálisabb időszak a számára. Minden gyermek más, így majd Te is kitapasztalod, hogy babád hogy viszonyul az új ételekhez. Ha gyermekorvosotok mégis javasolja, hogy féléves kora előtt kezdjetek bele a hozzátáplálásba, érdemes részletesen átbeszélni vele a lépéseket, de ebben a  is nagy segítséget jelent.

Jelzés lehet a számodra, hogy a kicsi készen áll, ha gyermeked már képes egyedül, minimális segítséggel ülni, saját testsúlyát megtartja, a fejét irányítja, odanyúl a kezedhez, ha valamit tartasz benne, esetleg ő teszi saját kezét szájához, vagy egyéb tárgyakat.

A hozzátáplálás szakaszai

Első szakasz

A gyermek pár kanállal pépes állagú ételt fogyaszt, elsődleges tápláléka azonban még az anyatej. Az első próbálkozások meghatározó élményt jelentenek a baba számára, így fontos, hogy ne legyen fáradt, mikor először kanalas étellel kínálod. Az új ízt mindig tízóraira ajánlott adni, vagy legalábbis a délelőtt folyamán, ahogy beépíthető a napirendbe. Így lesz elég időd megfigyelni a reakcióit az új ízre. Fontos, hogy első próbálkozáskor semleges ízzel és ne túl sűrű étellel kínáld a kicsit.

Hogyan kezdj bele a hozzátáplálásba?

Kínálhatod bármelyik életkor szerint javasolt zöldséget vagy gyümölcsöt a kicsi számára, ezek kiválasztására nagy segítséget nyújtanak a hozzátáplálási táblázatok,  de a  tejpép is jó választás első kanalas étkezésként. Legfontosabb a fokozatosság, és mindig figyeld a baba reakcióit, ha öklendezik az új ételtől, vagy kiköpi, egyértelmű választ kaptál. 🙂 Az első néhány nap nehezebb, de aztán egyre nyitottabb lesz az újdonságokra.

Második szakasz

A második szakasz központjában az ízek bevezetése áll. Ha a kicsi már hozzászokott a kanállal való evéshez, és az első semleges, pépes ízvilághoz, amit min. 4-5 napon keresztül kóstolgatott, ideális megismertetni több ízzel. Az életkornak megfelelően adható ételekből próbáljatok ki egyre többet, 4-5 napig ugyanazt az új ízt kínáld, és fokozatosan emeld az adagokat. Ebben az életkorban a gyermek egyre többet mozog, egyre több energiára van szüksége, melyet nem mindegy milyen táplálékkal juttatsz be szervezetébe, a hozzáadott cukrot tartalmazó ételeket ajánlott kerülni.

Hogyan kezdj bele a hozzátáplálásba?

 

Amikor a kicsi már megismerkedett pár ízzel, akkor a zöldség- és gyümölcspüréket, főzelékeket lehet sűríteni gabonapépekkel is. 

A szakaszt megkönnyíthetik a szuper kialakítású, kimondottan gyermekek számára tervezett étkészletek, melyekből bő kínálatot találsz a Pepita.hu -n.

>> Tekintsd meg a Pepita.hu tányér, evőeszköz és étkészlet kínálatát! <<

Harmadik szakasz

Ha sikerült a kicsit hozzászoktatni az ízekhez, és már az első fogacskái is kibújtak, napról napra jobban fogadja a püréket, főzelékeket, ideje a következő szakaszba lépni. Bevezetheted a változatos állagú ételeket, használhatja a fogacskáit, ezzel számára is érdekesebb lesz az egész. A kicsi emésztőrendszere is folyamatosan fejlődött a hozzátáplálás időszaka alatt, így készen áll az összetettebb, teljes kiőrlésű gabonák, darabosabb ételek megemésztésére. Minél változatosabb ételekkel kínálod, annál jobb.

Hogyan kezdj bele a hozzátáplálásba?

Féléves kora után hónapról hónapra új ízekkel kínáld gyermekedet, egyre többféle étel kerülhet a tányérjába. Alkalmazkodnia a kell a különböző textúrákhoz, így előbb csámcsogni, majd rágni tanul meg. Legjobb, ha a főtt, párolt zöldséget vagy puha gyümölcsöt nem turmixolod, hanem villával töröd össze, így maradnak benne kisebb darabok.

Az hozzátáplálás egész ideje alatt rendkívül fontos a TÜRELEM. Figyeld gyermeked reakcióit, kövesd az ő tempóját. Kezdetben nehezen szakad el a cicitől, de aztán az egyre változatosabb ételek ugyanúgy ízleni fognak neki, mint az anyatej. 🙂

 

 

hirdetés
A Babafalva.hu - Várandósságtól az első osztályig portál tizenhárom éve segíti, támogatja a várandós, kisbabás és kisgyerekes édesanyákat és szülőket.
Előző cikkKevesen választják a nevelőszülőséget
Következő cikkKasza Tibi párja gyönyörű kismama!

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .