Egyedül a hozzátáplálás rögös útján

hozzátáplálás

Utólag visszaemlékezve eléggé görcsös első gyermekes anyuka voltam. Sokat adtam anyukám véleményére és tapasztalatára, s közben próbáltam ösztönös lenni. Talán ezért is van, hogy a hozzátáplálós időszakból nem sok emlékem van arra vonatkozóan, hogy mit szeretett és mint nem, hogyan vezettem be a dolgokat. Az eredmény azonban tragikus válogatás, extrém evés lett, amivel még most is küzdünk – látvány evő gyerekem van, aki szeret kipróbálni dolgokat.  – Tibay Rózsa, dietetikus szakértőnk „vallomása”

Csak néhány momentum: Amikor megszületett az első fiam a szülői házba tértünk haza. Ahol a doktornénink természetesen a volt főnököm, Zsuzsa néni lett. Ő alaposan kioktatott, hogyan lesz elég tejem és anyukámra is rászólt, ne stresszeljen. Igyekezett a saját katonás stílusában segíteni. Jól esett, és igyekeztem úgy is tenni. Talán ennek is köszönhető, hogy sikerült 5 hónapos koráig csak szoptatni – ekkor kezdtem érezni, hogy fogy. Nem akartam még hozzátáplálni, ezért jött a tápszeres pótlás. Ezzel sem volt probléma.

Hozzátáplálási megakadás

Gond csak a költözéssel, vagyis az ezzel kapott új dokival volt. Nem volt szimpatikus, hogy fel sem állt, amikor beléptünk a rendelőbe tanácsadásokkor. Nem volt szimpatikus, ahogy az asszisztense kioktatott.. „Anyuka ne szoptasson már ennyit július közepén, amikor kint 40 fok árnyékban bent 50 fok”. Nem volt szimpatikus, mikor a védőnőnk azt mondta, hogy minek szoptatok 1,5 óránként ebben a melegben, ki fogok merülni, adjak neki inkább tápszert és teát. Cukrosat! Én nem, ugyan nem… Ja és üvegből mindezt, minek kínlódom a poharazással? Holott szépen ügyesen ment nekünk.  Sírva hívtam fel Zsuzsa nénit, hogy itt velem milyenek, rossz anya vagyok. Ő megnyugtatott, hogy itt nem velem van a gond.

Ezek után fogtam, orvost váltottam, de a másikkal sem volt sokkal jobb. Ő legalább nem szólt bele, de nem segített, ahogy a védőnő sem. Utóbbi látogatni nem járt, az utcán, ha találkoztunk megkérdezte, hogy van -e gond. Mondom: Van, fogalmam sincs, hogyan kell darabosat adni neki, mi az a darabos? (Ugye milyen extrém kérdés ez egy dietetikustól?) A válasza ennyi volt; „Majd megmutatom, ha megyek látogatni a jövő héten.” Azóta is jön – már 13 éve. Így egyedül próbálkoztam:

  • Amikor anyukámnál valamit megevett, én is azt adtam neki.
  • Próbáltam kitalálni, mit és hogyan.
  • Végül – mondom fogalmam sincs hogyan sikerült vagy sem, de – azt hiszem a kudarc, ami különleges étkezési szokást alakított ki a 3 éves gyermekben, az én görcsölésem és a sajátos nevelési igényéből együttesen adódott.
fotó: Freepik

Erről a témáról a Hozzátáplálás rovatban olvashatsz többet!

hirdetés
Dietetikusnak tanultam de előtte gyermekorvosi asszisztensként dolgoztam. A főnökömtől megtanultam, hogy szinte minden betegség, baj visszavezethető a nem megfelelő táplálkozásra, táplálásra. 2004-ben elvégeztem Pécsen az egészségtan tanári szakot. Kérdéseiteket táplálék allergiák, egyéb gyermektáplálási kérdésekben várom. Szívesen válaszolok hozzátáplálással, várandósság és szoptatás alatti étkezéssel kapcsolatos kérdésekre, táplálkozástani szempontból. Elhízott gyerek fogyókúrájával is foglalkozom. Illetve alternatív táplálási módokkal: pl: gyermekkori vegetarianizmus. Fordulhattok hozzám jó evő és rosszevő gyerekekről szóló kérdésekkel.
Előző cikkTavaszi kísérlet gyerekeknek – Csíráztatás másként
Következő cikk7 titok a szülés körül, melyről szinte senki sem beszél

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .