Hozzátáplálás menete – a dietetikus tanácsai

hozzataplalas_diet_1_250.jpg

A hozzátáplálást hat hónapos kor után már indokolt elkezdeni. Nagy jelentőséggel bír a különböző ételek bevezetésének időpontja, amelyet a csecsemő fizikai fejlettsége és állapota (a gyomor-bélrendszer érettsége, a fogfejlődés, betegségek, örökletes hajlam) mellett pszichés tényezők is befolyásolnak.

Ez a rendkívül érzékeny korai időszak a későbbi problémák (allergiák, hiányállapotok, rossz étkezési szokások, elhízás stb.) kialakulása szempontjából is meghatározó.

Az új ételek bevezetése a folyékony-pépestől a szilárd ételekig folyamatosan történik, mind típus, mind állag szempontjából. Általában bevezetésükre 6 hónapos kor körül kerül sor, de az anyatejes táplálás hiánya esetén 4 hónapos korban állíthatók be legkorábban.

A hozzátáplálás elkezdése

Az ételek bevezetésének sorrendje nem szigorúan kötött, de minden területen a fokozatosságra kell törekedni azért, hogy a fentebb említett problémák elkerülhetők legyenek és az anya-gyermek kapcsolat se szenvedjen kárt.

Egyszerre csak egy ételt, kis mennyiségben (10-20 g) adjunk és fokozatosan emeljük az adagot. Az új ételek 3-5 nap különbséggel kövessék egymást, de abban az esetben, ha valamely új ételt a csecsemő nem fogyaszt szívesen, vagy problémát észlel a szülő, semmiképpen ne erőltessük az adott étel fogyasztását.

Az első ételek lehetnek

  • gyümölcsök,
  • gluténmentes (pl. rizs) vagy gluténtartalmú (búza, árpa, rozs, zab) gabonák.
  • főzelékfélék.

Glutént tartalmazó élelmiszereket 4 hó előtt semmiképp nem, 7 hó előtt azonban mindenképp fokozatosan be kell vezetni, lehetőség szerint, amíg a csecsemő szopik. A legújabb ismeretek szerint ez csökkenti a coeliakia, a diabetes mellitus és a búzaallergia kockázatát.

Ha a gyümölcsöt választjuk, akkor az alma és az őszibarack után óvatosan (idénygyümölcsként) a sárgadinnye, a meggy, a cseresznye, a jó minőségű, hámozott szilva, majd a toleranciának és érzékenységnek megfelelően körte, déligyümölcsök (narancs, banán stb.) következnek. Csecsemőnél kerüljük az apró magvas, nehezen tisztítható, hisztamin felszabadulást kiváltó gyümölcsöket (eper, málna).

A gyümölcsöt lé, majd pép formájában adjuk.Ne cukrozzuk, ne adjunk hozzá kekszet, babapiskótát. Friss gyümölcs hiányában mélyhűtött gyümölcs is adható.

A főzelékfélék bevezetését burgonyával kezdjük, és a csecsemőkor idején leginkább ezzel történjen a sűrítés is. A burgonya után a sárgarépa, a cékla, a saláta, a sütőtök, a szelőtök, a gesztenye, a brokkoli, a kelbimbó, a spenót, a zöldborsó, a zöldbab és a spárga következzék. Magas, nehezebben emészthető rosttartalmuk miatt a kelkáposztát, karalábét, karfiolt csak 8 hónapos kor után próbáljuk meg. Spenótot, sóskát magas oxalát tartalma miatt csak hetente egy alkalommal adjunk. A száraz hüvelyesek felhasználása csecsemőkorban leginkább a vegetáriánus módon étkezőknél bír jelentőséggel. Csecsemők nem táplálhatók vegetarianus diétával. Ha mégis akkor legalább 500 ml anyatejet, vagy tápszert kell kapniuk naponta!

Főzelékekhez bio-termesztésű zöldség lenne az ideális, de ennek hiányában mindenképpen törekedjünk arra, hogy ellenőrzött beszerzési helyről vásárolt alapanyagot használjunk. Fontos az élelmezés-egészségügyi várakozási idő betartása! Ha a beszerzési forrásban nem vagyunk biztosak, vagy az alapanyag magas nitrát tartalma nem zárható ki, akkor inkább kész bébiételt válasszunk. Gyorsfagyasztott alapanyagot használhatunk, de a csecsemő ne kapjon tartósítószert, festékanyagot, mesterséges édesítőt tartalmazó élelmiszert.

A főzelékek sűrítéséhez a burgonyán kívül használhatunk rizs, illetve kukoricapelyhet is. A csecsemő kora és a zöldség fajtája szerint dönthetünk passzírozás vagy turmixolás mellett (zöldborsó héját csak passzírozással lehet eltávolítani). Kezdetben a pép legyen mézsűrűségű, később a csecsemő ízléséhez igazodhatunk. Darabosan csak akkor adjuk, ha már zápfogai is vannak, amelyekkel meg tudja őrölni a főzelékrészeket. A rágásra szoktatást általában 8-10 hónapos kor körül kezdjük úgy, hogy egy-egy nagyobb, de egészen puha darabot hagyunk a főzelékben, amit az ínyével összenyomhat.

A főzelékbe 6-7 hónapos kortól növényi olaj adása is ajánlott (1 dl-hez 1 kávéskanál). Az ételt lehetőleg ne sózzuk és cukrozzuk. Nagyobb csecsemőnél alkalmazhatunk enyhe fűszerezést  a só helyett, pl. zöldpetrezselyem, kapor, fehérrépa, paradicsom stb.

Állati fehérjék bevezetése

Az idegen fehérje tartalmú ételeket fokozatosan vezetjük be a csecsemő étrendjébe.

A főzelék komplettálás és a vashiány megelőzése céljából 6-7 hónapos kortól adjunk húst is: fiatal állattól származó, zsírtalanított húst, elsősorban baromfit és sertést. Húskészítményt, felvágottat ne használjunk. A csirkemáj adása meggondolandó, mivel méregtelenítő- szerv, ezért legfeljebb hetente egyszer fiatal állaté adható.

A hal (szálkamentes édesvízi) adása táplálkozás-élettani szempontból hasznos lenne, de fokozott figyelmet igényel a túlérzékenység gyakorisága szempontjából.

Állati fehérje komplettálásra a tojás is hasznos, de allergiát kiváltó tulajdonsága miatt csak 8 hónapos kortól ajánlott a főtt tojásnak a szétválasztott sárgája, majd 1 év felett a fehérje.

Tejterméket (sajt, túró, joghurt) már 7-9 hónapos kortól adhatunk kis mennyiségben a főzelék komplettálására, amennyiben a családban nem fordult elő tejallergia.

Tehéntejet 12 hónapos kor alatt egyáltalán ne adjunk! A tehéntej összetétele nem fedezi a csecsemő igényeit és egyéb káros következményei is lehetnek: magas fehérje tartalma bélvérzést okozhat, fokozott ásványi anyagtartalma pedig növeli a vesék terhelését. Vastartalma viszont igen alacsony, ami vashiányos vérszegénység kialakulásához vezet. Kávé, kakaó szintén 12 hónapos kor után adható legkorábban.

A kecsketej önmagában táplálkozás-élettani szempontból nem megfelelő, mivel egyes vitaminokban (B6, B12, C, D, folsav) szegény, ásványi-anyag tartalma pedig magas. Adása azonban kiegészítő táplálékként egészséges csecsemőknek egy éves kor körül nem kontraindikált, amennyiben hatóságilag ellenőrzött, és allergiás reakciót nem vált ki.

Az egyéb ételek közül kiemelendő az, hogy 1 éves kor alatt a méz és a gyógyteák esetleges pollentartalmuk miatt nem javasolhatók. Az olajos magvak sem adhatók az allergizálódás veszélye miatt.

Az elfogyasztott táplálék mennyisége 1 éves korig nem haladja meg a napi 1000 g-ot. Az egyszeri adag kb. 200-250 ml legyen, napi 4-5 étkezéssel számolva.

Rágcsálnivalók

A 8-9-ik hónaptól be lehet vezetni a „rágcsálnivalókat” is. Amikor már a szem – száj – kéz mozgása összerendezett, felügyelet mellett puha zöldségdarab, sárgadinnye, banán, kiflivég stb. adható a csecsemő kezébe. Vannak azonban veszélyes ételek is, melyek félrenyelve fulladást okozhatnak. Vigyázzunk, hogy ne jusson hozzájuk a csecsemő! Ilyenek a cukorka, cseresznye, kukorica, dió, kemény, nyers gyümölcs vagy zöldségdarab stb..

Forrás: Egészségügyi Minisztérium

Tibay Rózsa,  dietetikus | Kérdezze szakértőnket itt >>

Mentés

Mentés

hirdetés
Dietetikusnak tanultam de előtte gyermekorvosi asszisztensként dolgoztam. A főnökömtől megtanultam, hogy szinte minden betegség, baj visszavezethető a nem megfelelő táplálkozásra, táplálásra. 2004-ben elvégeztem Pécsen az egészségtan tanári szakot. Kérdéseiteket táplálék allergiák, egyéb gyermektáplálási kérdésekben várom. Szívesen válaszolok hozzátáplálással, várandósság és szoptatás alatti étkezéssel kapcsolatos kérdésekre, táplálkozástani szempontból. Elhízott gyerek fogyókúrájával is foglalkozom. Illetve alternatív táplálási módokkal: pl: gyermekkori vegetarianizmus. Fordulhattok hozzám jó evő és rosszevő gyerekekről szóló kérdésekkel.
Előző cikkMini Világ babakönyvek
Következő cikkA budapesti Bethesda a legjobb gyerekkórház

29 EDDIGI KÉRDÉSEK

  1. Kedves Rózsa!

    Kisfiam 2 hét múlva lesz 1 éves. A védőnőnk a tegnapi látogatás folyamán azt kérte csinaljunk egy bőrpróbát a kisfiamon mielőtt tojásfehérjét kap. Be kellett kenni a karját nyers tojásfehérjével és ha 5-10mp múlva nem üt ki a karja akkor mossuk le rendben van nem érzékeny rá. Ezt meg is tettük nem ütött ki és lemostam. Visszahúztam a karjára a bodyt és az esti fürdésnél láttam döbbenten h egy merő kiütés azon a területen a karja. A védőnő azt mondta ez kései reakció 4 hónapig tilos a tojás. Az lenne a kérdésem hogy ez igy rendben van? Nem inkabb megkóstoltatni kéne vele apránként mint kenegetni vele?

  2. Kedves Rózsa!
    Kissé elkeseredett és teljesen tanácstalan vagyok, ezért kérem segítségedet! Kisfiam 10 hónapos, 5 hós korában kezdtük a hozzátáplálást. Nagyon változatosan próbálom etetni, és szerencsés vagyok, mert mindent megeszik. A problémám az, hogy nem ismeri a határokat, nem jelez, ha jól van lakva és minden étkezés után üvölt. Hozzátenném, hogy újszülöttként be volt sárgulva, nekünk meg bele kellett tömni az adott tápszermennyiséget, ha kellett neki, ha nem. Talán innen indult az, hogy nem ő irányított. Később is a testsúlya alapján ki volt számolva mennyit ehet, és én meg orvosi utasítára ehhez tartottam magam, ahogy a nagy könyvben meg van írva. Úgy érzem elrontottam. Most tudatosult bennem, hogy soha nem vártam meg kisfiam jelzését, fogalmam sincs róla mikor éhes. Most is kb 3 óránként adok neki, minden étkezésre megeszi ugyanazt a nagy adagot, amit készítek, aztán ha elfogy, jön a sírás. Nem adok neki nagyon sokat, mert az orvos letiltott ( kb 220-230 ml)( azt mondta, nem adhatok neki többet, mert kitágul a gyomra és mindig sokat akar majd enni, el fog hízni). A súlya tökéletesen alakul, viszont napi 3-4szer kakil jó sokat ( ebből gondolom, hogy nem kevés neki amit kap). Viszont nagyon szeretném, ha ő irányítaná az evést és nem tudom hol induljak el ( néhányszor próbáltam neki annyit adni, amennyit akar, de nem jelezte a végét így 3-3,5 dl-nél én álltam meg / aztán jött az üvöltés/). Szeretném, ha kialakulnának a saját igényei, hogy később ne az legyen, hogy annyit eszik amit kap( de azt mindet). Mit tehetnék? 🙁 nagyon köszönöm válaszát

  3. Jonapot az én kicsim 10 hónapos de nem akar semmit enni a tejpépen és a tápszeren kívűl .. néha eszik gyümölcsöt zöldséget de mikor főzeléket vagy más főt ételt adnák meg kostolja utána csak a szájában tartja .. az orvos azt mondja ez nem baj csak ezeket egye :/ .m mit tehetnék ??

    • Kedves Anna!

      Nagyon nehéz így tanácsot adni…. olyan sok kérdésem van amit nem tud rögtön megválaszolni… Hogyan készíti el a főzelékeit? Milyen formában fogyasztja a zöldséget ,gyümölcsöt? Édesíti-e? Sózza-e az ételeit a babának? A tejpép hamar eltelíti a babát. Tejpépeket 1 éves kor alatt nem ajánljuk fogyasztásra allergizáló hatása miatt sem. Adjunk időt a kóstolásra.. néha érdemes kicsit vissza lépni.

  4. Sziasztok. Abban szeretnék tanácsot kérni,hogy a lányom most lesz 7hós elvileg 4x kell anyatejet ennie.De ez hosszú idő neki. Tudni kell este ha kefekszik nem kel fel reggelig . Tehát hányszor adhatok neki bébi ételt?ha az új ízeket fokozatosan adagolom napról napra emelem az adagot.

  5. Kedves Rózsa!

    A kislányunk 15 hetes! Sajnos már tápszeres baba. Lassan eljön az ideje, hogy mást is egyen. Mikortól kezdjük, és mivel? Hozzá kell tennem, hogy a Kicsink rettentő szorulásos. 3 hetes kora óta küzdünk. Most kezdtünk oda jutni, hogy a napi kúpozást el tudjuk hagyni, vagy egy fél kúp harmada is elég.
    Mely ételek nem fogják a székletét? Így hogyan, milyen sorrendben kezdjük bevezetni neki az új ételeket?

    Köszönöm

    Kati

    • Kedves Dobszai Kati.
      Nalunk is a problema az volt hogy nem volt neki eleg tejcsi.Mi,a DM-ben vasarolt tapszert adtuk neki,Aptamil a neve,es semmi problemank nem volt,söt gyönyörüen fejlödött.

  6. Kedves Rózsa! 6 és fél hónapos a kislányom, már eszik almát, krumplit, répát, nagyon szereti ezeket. A kérdésem a következő lenne: ennyi idős korban kb. mennyi főzeléket adjak neki ebédre? Általában főzelék evés után még szopizik is.
    Ill. még azt szeretném tudni, hogy ennyi idős babának még mit adhatok zöldséget / gyümölcsöt?
    Válaszát előre is köszönöm,
    Üdvözlettel, Viki

  7. Kedves Rózsa! Nekem a következő a gondom. A fiam nins még 4 hónapos és csökkeni kezdett a tejem, de a tápszereket sorba kihányja és így már semelyiket sem akarja megenni, rengeteget sír mert, éhes és már kínjában is elalszik az üres cicin. Ez már 4 napja így megy. Amúgy iszonyat jó húsban van. Én sajnos napi 2 liter folyadéknál többet sajna nem bírok meginni, mit tehetnék? Mit adhatok neki enni legalább napi egy étkezés helyett? Válaszát elöre is köszönöm. S.O.S

    • Kedves Csilla!

      Remélem kicsit javult már a helyzet és a pici is jobban eszik. Sikerült-e megtalálni esetleg a tápszert ami megfelelő? Vagy áttért a hozzátáplálásra kis krumpli, répa, alma vagy sütőtök adásával? Ezek azok a semleges ételek melyeket esetleg lehet adni. Mindenképpen javasolnám,ohgy keressen fel egy IBLC tanácsadót:)

      Üdv Tibay Rózsa

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .