Ilyen egy gyermekbarát kert

kisgyerek virágot locsol a kertben műanyag kiskannával

A gyerekek nagy pusztítást képesek végezni a kertben, sokszor mintha egy hurrikánszerű vihar söpörne végig rajta, a gondot azonban sokkal inkább az jelenti, hogy az a kert, ahol nem gondoskodnak megfelelő játszóhelyről, veszélyes terep lehet számukra. Tóth Ádám Kertguru és kertépítő segítségével alaposan körbejártuk a gyermekbarát kertek főbb jellemzőit.

Rugdalózó, kúszó- mászó vagy totyogó apróságok a kertben

A gyerekek játékszokásai kortól függően változnak. A járni még nem tudó babáknak elegendő egy kis gyep a ház látóterében, de mindenképp kellő távolságra a lépcsőktől és a „hívogató” vízmedencétől. Környezetükben az erőteljes színeket kedvelik. Az egy évvel idősebbek már örülnek a kisebb szintkülönbségeknek, örömmel gurulnak le füves lépcsőkről vagy más „szelíd” lejtőkről.

A kihagyhatatlan homokozó

ID-100109470A homokozó hosszú ideig népszerű „játszótérnek” bizonyul a lurkók számára. Kialakításakor két feltétel teljesüljön: legyenek elég nagyok, és jól vezessék el a vizet. Lehetőleg olyan nagy legyen, hogy a gyerekek házikót, várat vagy magányos szigetet is építhessenek benne, mivel játékukban a képzeletnek igen nagy szerep jut. A homokozóban sík felületre is szükség van, ahol tortákat süthetnek, máskülönben minderre a homokozó környékén kerül sor.

A homokot – mintegy 30 cm vastag mosott homokréteg (nem építkezési célra használt homok!) – betonból, téglából esetleg fából készült keretbe töltsük, melyet előzőleg betonlapokkal kibélelünk. A betonlapokat apró szemű kavics- vagy salakrétegre fektessük. A megfelelő és szükséges vízelvezetésről nyitott fugák gondoskodjanak, vagyis a lapok közötti hézagokat NE töltsük ki kötőanyaggal.

Arról se feledkezzünk meg, hogy a homokozókat gyakran hívatlan vendégek, macskák is „használják”, ezért célszerű egy egyszerű fakeretet készíteni, melyre hálót feszítünk. Mikor a homokozó nincs használatban, ezzel fedjük le.

Kertguru Tipp: Célszerű a homokozót geotextíliával bélelni, így a homok nem tud kimosódni a homokozóból. Ha van a kertben fa, akkor érdemes félárnyékba, a fa alá tervezni a homokozót. Ha nincs, akkor mindenképp gondoskodjunk egy nagyobb napernyőről, hogy megvédjük a gyerekeket a napszúrástól, leégéstől.

Vízmedence? Csak és kizárólag megfelelő óvintézkedések betartása mellett!

Az igen sekély vizet, melyben pancsolni lehet, különösen kedvelik a gyerkőcök. Egy kis előregondolkodással sok fejfájástól kímélhetjük magunkat, ha a homokozótól megfelelő távolságra alakítjuk ki a „fürdősarkot”, különben szó szerint mindent iszap borít majd.

Egészen kicsi gyermek mellett nem okos dolog medencét vagy kerti tavat tartani, mert belepottyanhat. Ha mindenképp akarunk – vagy már van -, és még kicsik a gyerekek, tegyük meg a szükséges óvintézkedéseket: tegyünk köré védőkorlátot, ültessük be vízinövényekkel, mert így kevésbé lesz „kívánatos” egy kis pancsizásra. A felfújható gyermekpancsoló is balesetet okozhat – ha nem használjuk, ürítsük ki. Az olyan öntözővíz tartó helyeket is, mint a kút vagy hordó takarjuk le vagy zárjuk el, hogy hozzáférhetetlen legyen.

Ne feledjük, hogy a gyerkőcöket sose hagyjuk egy pillanatra se felügyelet nélkül, még akkor se, ha megfelelő kerítéssel vettük körbe a medencét vagy kerti tavat. A kicsik nagyon leleményesek tudnak lenni, egyetlen apró mulasztást, nem odafigyelést is képesek kihasználni. Valamint arra is érdemes ügyelni, hogy a darazsak és más szúró rovarok a napos, vizes helyeket – mint pl. a szivárgó slag vagy a csöpögő kerti csap – nagyon kedvelik, ezért lehetőség szerint ne engedjük oda, főként ne mezítláb a gyerekeket.

Kertguru Tipp: A kertben totyogó kicsikre nem jelent veszélyt egy olyan vízmedence, melynek pereme szemmagasságukig ér. Élvezet lehet számukra, ha például a vízen színes apró hajócskákat úsztatunk. A homokozó és a pancsoló később takaros vízmedencévé alakítható át.

Aktív tevékenység

ID-10029464

Mikor a gyerekek megnőnek, aktív tevékenységük kifejtésére több teret, például kerékpárutat, labda- és tollaslabdajátékokra alkalmas helyet igényelnek. A valamelyest szilárd burkolattal ellátott felület szabadtéri asztalitenisz- játékokra is lehetőséget nyújt. Olyan felületekre is gyakran szükség lehet, ahol gépekkel barkácsolhatnak vagy háziállatokkal foglalkozhatnak. Ezek a létesítmények többnyire csak az esztétikusabb kerti elemek rovására valósíthatók meg.

Kertguru Tipp: Az év legtöbb szakában tervezhetünk kerti programokat a gyerekekkel. A könnyebb kerti munkákba bátran vonjuk be őket is, mutassuk és tanítsuk meg nekik a különböző gyümölcsöket, fűszernövényeket. Gyűjthetünk együtt leveleket, préselhetünk szebbnél szebb virágokat, melyeket aztán felhasználhatunk fali dísznek a lakásban, vagy kedves ajándékokat készíthetünk belőle a családtagoknak.

Mászni jó!

Engedjük, hogy a gyerekek játszóhelyükön korlátozások nélkül másszanak. A mászóeszközöket lehetőleg gyepre vagy rugalmas anyaggal, például fakéreggel vagy ütéscsillapító gumilappal borított felületre helyezzük, mert így egy esetleges esés kisebb veszéllyel jár. A kereskedelemben kapható mászóeszközök helyett néhányat magunk is könnyen megszerkeszthetünk, kialakításukkor – például legömbölyített vonalakkal – próbáljuk csökkenteni a minden odafigyelésünk ellenére előforduló kisebb sérüléseket.

Kertguru tipp: A legtöbb készen kapható mászóeszköz használhatatlanná válik, mikor a gyerekek nagyobbak lesznek. Jobb megoldás, ha például öreg fatörzsből magunk készítünk alkalmas mászóeszközt, melyet később hasábfává felfűrészelhetünk. A fáról fejtsünk le a nyers kérget, drótkefe segítségével alakítsunk ki sima, szálkamentes felületet, végül kezeljük le a fát, hogy időtálló legyen. Az egyes kerti rekreációs játékok talpait fémből is készíthetjük, így azok nem korhadnak el. A mászókákat rendszeres időközönként ellenőrizzük, így például a csavarokat, ha meglazultak, húzzuk szorosra.

Óvintézkedések, amelyeket megtehetünk: Vigyünk el a közelből a köveket, éles, hegyes, szúrós dolgokat, amit csak találunk, sőt, mi több, a gyepen se legyen szúrós növény, ezt gyökerestül húzzuk ki a földből, nem elég, ha csak lenyírjuk. Ha szikla- vagy rózsakertet szeretnénk a kertünkben, azt is a gyerekek „játszóterétől” kicsit távolabb, vagy félreeső helyen legyen. A kényesebb növényeket is olyan helyre ültessünk, ahol a labdázás „okozta balesetek” ellen védeni tudjuk (pl. kis sövénnyel, fával).

Kertguru Tipp: strapabíró kerttervezés. Sport fűmag vetésével kertünknek a gyermekeink játszótereként kialakított része is jól fog kinézni, mert ez a keverék bírja a taposást, ugrálást, az állandó használatot. Eséseknél is hasznos a füvesítés, mert tompítja az ütéseket. Gyepszőnyegezéssel felgyorsíthatjuk a folyamatot, ha időszűkében vagyunk.

Grillezni, szalonnát sütni jóóó!

ID-100116740Amennyiben grillező- vagy szalonnasütő sarkot tervezünk, szilárd burkolatú felületről is gondoskodjunk. Jóllehet számos gördíthető eszközt kínálnak, a kényelmes munkavégzést lehetővé tevő, tárolóval rendelkező, téglából épített grillsütő megjelenésében is sokkal szebb, továbbá stabilabb és biztonságosabb is.

Kertguru Tipp: Kerti grillező kialakításánál célszerű a vizet is elvezetni, így sokkal gyorsabban elmoshatóak az edények főzés közben. Használat után mindig rakodjunk el, legfőképpen a késeket, nyársakat tegyük el szem elől.

Részesítsük előnyben a természetes anyagokat!

Fontos szempont a kertünkben alkalmazott eszközök, játékok, bútorok illetve kiegészítők anyaga. A fából készült rekreációs terek nem csupán jobban illeszkednek kertünkhöz, de időállóak, nem okoznak allergiás reakciót, és nem utolsó sorban kezelésük is jóval egyszerűbb. Cserépválasztáskor is preferáljuk inkább a fából készült változatokat, a törékeny kaspókat pedig csak olyan helyre helyezzük, ahol a gyerkőcök nem tehetnek kárt bennük focizás vagy kidobó játék közben.

Kertguru Tipp: A fa kaspókat rendszeresen kezeljük le, mert a gyakori öntözéstől csökken az élettartamuk.

Forrás: www.kertguru.hu

Fotók: freedigitalphotos.net

 

Mentés

Mentés

hirdetés
A Babafalva.hu - Várandósságtól az első osztályig portál tizenhárom éve segíti, támogatja a várandós, kisbabás és kisgyerekes édesanyákat és szülőket.
Előző cikkHabis Melinda, klinikai szakpszichológus, személyközpontú terapeuta
Következő cikkKevés az anyatej? Vesd be az alábbi praktikákat!

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .