
„Született egy kisbabám, akit az életemnél is jobban szeretek. A kislányom az életem legnagyobb boldogsága. Mégis néha szomorú vagyok és nem tudom miért. Mi a baj velem?” – Lyda
Gondoljunk bele abba a szituációba, amikor a terhesség állapotát idézőjelesen „hirtelen” váltja fel a szülői lét. Az addig újdonsült érzés és a vele járó felelősség könnyedén rémisztően tud hatni.
Mind fizikai, mind érzelmi szempontból érkezik egy rakat újdonság, így teljesen normális ha a kisbaba első napjai során vagy az első hetekben az édesanya nagyon kaotikus érzéseket tapasztal. Egyszer fent, egyszer lent és mindezen váltakozások intenzív boldogsággal vagy szomorúsággal, netán félelmekkel keverednek.
Ezekben a hetekben természetes lesz, ha az egyik pillanat boldog a másik sírós. Előfordulhat még düh, ingerlékenység, elkeseredettség, a korábban említett félelem és szinte bármi, amit egy ember érezni képes. Ez cseppet sem jelenti azt, hogy valaki rossz anya lenne azt pedig pláne nem, hogy ne szeretné a gyermekét szíve teljes szeretetével.

Úgy gondolják az orvoslásban, hogy ezeket a hangulatváltozásokat hormonváltozások okozzák a női testben miután megszületik a gyermek. A terhesség alatt felhalmozódott ösztrogén- és progeszteronszint hirtelen csökken, és a hangulatváltozásokhoz vezet. Egyéb dolgok – mint például a fáradtság és a kialvatlanság – szintén könnyedén produkálhatják ezeket az érzéseket.
- A SZÉP-kártya, az egészségpénztári tagság és az áruhitel is növeli a költési hajlandóságot
- 55 millió forintért vásároltak a magyarok farsangi jelmezt idén a Pepita.hu-n
- Elefántos férfi tanga, lejárt szavatosságú ital és szemránckrém: Ezeket ne add ajándékba, ha nem akarod, hogy rémálom legyen a karácsony
- A magyar vásárlók egyre tudatosabbak az online térben
- Nők, férfiak, és a nagy vásárlási csata: kiderült, ki mire vadászik a Glamour-napokon és a Black Friday-en!
- A magyar nők a házimunka rabjai: Minden második nő hetente akár 9 órát is gürcöl otthon!
Szerencsére ezek a hangulati ingadozások nem tartanak sokáig, a legtöbb esetben csupán néhány napig vagy hétig, majd épp ahogy érkeztek, el is múlnak. Orvosi beavatkozás nélkül elillannak az ember életéből és érkezik a helyükre némi érzelmi stabilitás.
Ha ezeket a tüneteket tapasztalod, mint újdonsült édesanya, akkor próbálj a lehető legnagyobb mértékben vigyázni magadra. Értjük ezalatt az egészségesebb táplálkozást, sok-sok pihenést (amennyit csak tudsz a baba mellett), hiszen a nem megfelelő étkezés és a kimerültség fokozhatja a szomorúság érzését.


Íme néhány dolog, ami segíthet ebben a nehéz időszakban:
- fogadd el a párod/férjed/hozzátartozóid segítségét a szülés utáni első napokban
- hagyd, hogy a családod végezzen helyetted mindennapi dolgokat, mint a bevásárlás vagy házimunka
- engedd meg, hogy ha van rá lehetőség, hogy helyetted főzzön valaki vagy figyeljen a babára, amíg zuhanyzol vagy szundikálsz
- fogyassz tápláló ételeket
- amikor a baba alszik, próbálj te is pihenni
- beszélgess a szeretteiddel, különösen szintén kisbabát nevelő anyukákkal, hogy segíthessenek feldolgozni az új ingereket
- keress támogató közeget
- emlékezz, hogy sokan átélték már ezt és tudd, hogy nem vagy egyedül
Ha a tapasztalt hangulatingadozások és érzelmi kellemetlenségek egy-két hétnél tovább tartanak netán súlyosbodnak, beszélj orvosoddal, hogy megvitassátok nem-e szülés utáni depresszió okozza a mélypontot. Sose félj segítséget kérni, bátran kérd szakember támogatását.