Iskolába megy a gyerek? – 3 tipp, hogy zökkenőmentes legyen a szeptember

Iskolába megy a gyerek? - 3 tipp, hogy zökkenőmentes legyen a szeptember

Az iskolakezdés mindig izgalmas időszak az újonnan bekerülő ex-óvodások számára. Sok gyerek tűkön ülve várja, s legalább ennyien maradnának még inkább a biztonságot nyújtó játszótér hatását keltő oviudvaron, mert a suli már általában zordabb külsővel bír, nem minden a játékos tanulásról szól és nagyobb fegyelemezettséget igényel. De hogy készítsük fel a gyermeket az elkövetkező szabályokra? Mivel segíthetünk nekik könnyedebben elfogadni az új helyzetet? Cikkünk ezekre a kérdésekre ad választ.

ELSŐ TIPP – A BESZÉLGETÉS ÖRÖK ÉRVÉNYE

Az óvoda még játék, nevetés, udvaron gondtalanul szaladgálás a többiekkel, pihenés és a szociális életre való felkészülés első lépcsője. Ahhoz, hogy az iskolában ne érje a kicsit nagyon nagy meglepetés, mondjuk el neki milyen változások várnak rá:

  • Kötött órarend
  • Meghatározott szünetek az órák között
  • Kevesebb játék
  • Nagyobb fegyelem
  • Szárazabb tanórák, ahol érdemes figyelni
  • Több csend

Oh, igen, a csend, ami nekem régen a legnehezebb volt, hogy miért nem beszélhetek óra közben? De hiszen csak suttogtam? Miért kapok megint új padtársat, nekem az előző is jó volt… Miért nem suttoghatom el neki az előző napomat, ha egyszer csendesen teszem? Na majd most biztos nem veszik észre:

*alig artikulálva, a lehető leghalkabb hangomon*

– Figyelj már Lili, mit is mondtál melyik rész volt tegnap a Micimackóból?

Mire a tanítónéni ismét szúrós szemekkel kezdett méregetni, és megkért, hogy foglaljak helyet az első padsorban. Első padsor, kész rémálom. Ott szakadt vége a kommunikációra való erős hajlamomnak.

Épp az ilyen dolgok miatt kiemelten fontos, hogy előzőleg felkészítsük a csemetét arra, hogy amikor a felnőtt beszél (tanít a tanító), nem illik még suttogva sem „közbeszólni”. A jóízű (és igazi kisiskolás módjára, mindenkit túlkiabáló) beszélgetésekre ott vannak a szünetek, amik bár rövidnek tűnnek, de célnak megfelelnek. Az átlagosan 40-45 perces órák pedig arra valóak, hogy új és izgalmas tudást sajátítsunk el.

MÁSODIK TIPP – ÓVODA ALATTI ÍRÁS, OLVASÁS

Az arra fogékony kisgyerekekkel érdemes már ovis korban elkezdeni az otthoni tanulást, barátkozást a betűkkel. Olvassunk nekik sok meséskönyvet, ami nemcsak a szókincset fejlesztheti, hanem kialakíthatja a könyvek iránti érdeklődését is.

Nekem sokat olvasott, mesélt kiskoromban anyukám, szavalni is megtanított, ezért kifejezetten szerettem az irodalmi tárgyakat, és a mai napig imádok olvasni. Az olvasás iránti szeretetmagok elültetését a gyermekben azért jó, ha ovis korában elkezdjük, mert akkor még olyan könyvekkel találkozhat, amik megfelelnek az érdeklődésének. Iskolában már sokkal töményebb, szárazabb, nehezebb darabok válnak „kötelezővé” és ahogy tudjuk, ami kötelező, az már jó nem lehet.

Ennél fogva csak pozitív élmény lehet a lurkónak, ha megismerkedik a betűkkel olvasás vagy írás szintjén. Hiszen büszke lesz magára az olyan tanórákon, ahol ezt oktatják, amiért ő már tud egyet s mást.

HARMADIK TIPP – A MOZGÁS MEGSZERETTETÉSE

Főleg a mai világban, ahol már elvárt az öt tesióra és a mindennapos mozgás iskolai körülmények között, legyen az bármilyen sport, lényegi dolog, hogy úgy kerüljön be az új közösségbe a gyerek, hogy nem idegen számára a sportolás érzése.

Legyen az görkorcsolya, futás, úszás, labdajáték, közös családi programként, vagy hetente ütemezve, ha a kicsi már korábbi életszakaszában is megszereti ezeket a dolgokat, nem lesz neki rossz a testnevelés óra sem.

Hisz oviban még ott is minden csupa játék, kidobócska és tollaslabda. Ha már családi szinten is eljártok jégkorizni télen, vagy egy-egy közös futásra a közeli parkban, kialakítható számára a sport iránti szeretet, napi rutinná tehető a mozgás és az egészséges életmódra való törekvés.

Ami a legszebb, hogy minden iskolához szükséges felszerelést megtaláltok nálunk, ráadásul nagyszerű sulikezdési akcióval várunk benneteket!

>>> KATTINTSATOK ÉS NÉZELŐDJETEK >>>

Látjátok? Nem is lesz olyan nehéz az átszokás, ha további tanácsokat szeretnétek olvassátok el az alábbi cikkeinket is:

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .