Jelelve könnyebb Anyának és babának is

Jelelve könnyebb

Kisbabás, kisgyermekes családok körében egyre gyakrabban hallani azt a kifejezést, hogy „jelelés”, babajelbeszéd. Mi is az a jelelés? Azt jelenti, hogy miközben játszunk a gyermekünkkel, szavainkat különböző kézjelekkel is kiegészítjük. Ettől sokkal érdekesebb, játékosabb, és a babák/kisgyermekek számára könnyebben megjegyezhetőek a szavak jelentése.

De nem csak játék közben használhatjuk a jeleket, hanem a nap bármelyik szakában, bármilyen tevékenység közben. Ez egy nagyon jó móka kicsiknek és nagyoknak is egyaránt. Miután nagyon élvezetes, a babák könnyedén sajátítják el, szivacsként szívják magukba az újabb és újabb jeleket. Mint minden mást, ezt is utánzással fogják eltanulni szüleiktől. Gondoljunk csak arra, hogy mekkora öröm a családnak, amikor a kisbaba meg tanul pá-pát integetni, tapsolni, puszit dobni. Sőt ha még mondókákat is tud „mutogatni”.

Pont ezt csináljuk akkor is, amikor a babajelbeszédet használjuk, csak épp a mindennapokhoz tartozó tevékenységeket, gyermekünk számára érdekes dolgokat a beszéd mellett kézjelekkel is kísérjük. Ezáltal amellett, hogy érdekesebbé tehetjük mondandónkat, megadjuk a lehetőséget a gyermekünknek, hogy ő is kommunikációt kezdeményezzen, felhívja a figyelmünket a számára fontos, érdekes dolgokra.

Amit jó, ha szem előtt tartunk, hogy a babák sokkal okosabbak, mint azt régebben gondolták. Hiszen az értelmi fejlődésük sokkal előrébb jár, mint a beszédfejlődésük. Rengeteg gondolat, érzés, emlék kavarog bennük, amiket szívesen meg is osztanának a környezetükkel. Egyébként a babák nagyon gyakran maguktól kezdenek el jeleket használni. Ha ezekre a jelekre választ kapnak, akkor sikerélményük lesz, motiváltak lesznek arra, hogy további jeleket használjanak.

Miért hasznos a babajelbeszéd?

Például, rengeteg sírás megelőzhető, ha a gyermek jelek segítségével ki tudja fejezni magát. A legtöbb sírás/mérgelődés abból adódik, hogy nem tudja elmondani gondolatait, érzéseit, és ettől frusztrált lesz. Az érzelmek kifejezése gyakran még az óvodás, kisiskolás gyermekeknek is nehéz, viszont jelekkel, ez sokkal könnyebben megy. Az, hogy egy gyermeknek mikor indul meg a beszédfejlődése, mikor kezd el beszélni, rengeteg mindentől függ.

A jelelés, egy mankó, arra az átmeneti időszakra, amikor gyermekünk már kommunikálna, de beszélni még nem tud. Éppen olyan, mint amikor a mozgásfejlődésnél is, van egy átmeneti időszak, amikor a mászásé a főszerep. Addig, amíg a kicsik nem tudnak járni, mászással érik el céljukat.

Most már kutatások is kimutatták, hogy a mászásnak milyen fontos szerepe van, és mekkora galibát okozhat, ha kimarad. A jeleléssel kapcsolatban is rengeteg kutatást végeztek, amelyek mind megerősítették, hogy a babajelbeszéd jótékony hatásai mellett, számos hosszú távú előnyei is vannak.

Mi jellemzi a jelelő babákat?

  • Kevesebbet sírnak – Hiszen mindent el tudnak jelelni, amit szeretnének. Nagyon sok esetben elkerülhető a sírás, ”hiszti”.
  • Sokkal bátrabban mernek próbálkozni a beszéddel – Mivel a jelekkel is rá tudnak segíteni, így a szülőknek egyértelműbbé válik, hogy mit szeretne a gyermekük. Amikor elkezdenek beszélni, nem rögtön tisztán, mondatokban teszik ezt, így sokszor hallhatják, hogy „nem értem mit mondasz”, „nem tudom, mit szeretnél”. Ettől csökken az önbizalmuk, és alább hagyhat a lelkesedésük. A jelelő babáknál ez nincs, hiszen egyértelműen közlik, mit szeretnének.
  • Sokkal nyitottabbak a világra.
  • Nagyobb korukban is sokkal könnyebben kommunikálnak.
  • Imádják a könyveket (már egészen pici koruk óta).
  • Nagyon kreatív gondolkodásúak.
  • Könnyebben megy nekik az idegen nyelv tanulás.
  • Bár a jelek használatát felváltja a beszéd (ahogy elkezdenek beszélni, folyamatosan hagyják el a jeleket, hiszen beszélni sokkal könnyebb, mint jelelni), de ha játék szintjén valamennyire megmaradnak a jelek, egy óriási kincset adunk gyermekünknek azáltal, hogy ismerik a jelbeszédet. A babajelbeszéd, kiváló alap arra, hogy a későbbiekben, ha szeretnék, tökéletesen megtanulják a jelnyelvet.
  • Nagyon hamar kiderül, hogy még a humorérzékük is előrébb jár, mint a beszédfejlődésük. 🙂

Végül egy jó hír, jelelni bármikor el lehet kezdeni, soha nincs túl korán, se túl későn, mindenki könnyedén megtanulhatja a jeleket, hiszen nagyon szimbolikusak, és nincs olyan, hogy valamelyik baba ne lenne fogékony rá. Úgyhogy én mindenkit arra bíztatok, hogy ha érdekesnek találja a jelelést, és kedvet érez arra, hogy kipróbálja, akkor ne habozzon! Garantált a jókedv, és a sikerélmény.

Béczi Bernadett
Babajelbeszéd-oktató

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .