Jövőre változik a védőoltások rendje

Fotó: sxc.hu

Újabb kötelező védőoltást vezetnek be jövőre a csecsemők körében. A korábban ingyenesen elérhető választható pneumococcus baktérium elleni védőoltást 2014-től felveszik a kötelező oltási rendbe. Több koraszülött kaphatja meg az RSV elleni oltást egy rendeletmódosításnak köszönhetően.

Kötelező lesz a pneumococcus elleni védőoltás

Jövőre kötelezővé teszik a pneumococcus elleni védőoltást – jelentette be Beneda Attila, az egészségügyért felelős államtitkárság kabinetfőnöke.

A Pneumococcus, latin nevén: Streptococcus pneumoniae egy igen gyakori baktérium fajta, mely nagyjából minden második embernél a szájflóra természetes részét képezi, azonban a legyengült immunrendszerrel bíró egyéneknél megbetegedést okozhat. A pneumococcus az orrgaratban és az orrüregben mutatható ki. A baktérium cseppfertőzéssel terjed, hordozása lehet tünetmentes és tünettel járó is. A veszélyes típusok tüdőgyulladást, agyhártyagyulladást, középfül-gyulladást, esetleg halált is okozhatnak. Különösen a csecsemőket és kisgyermekeket fenyegeti a betegség, ugyanis az ő korukban még fejletlen az immunrendszer. A WHO 2005-ös adatai szerint a világon baktérium által okozott fertőzésben mintegy egymillió gyermek vesztette életét.

Fotó: freedigitalphotos.net
Fotó: freedigitalphotos.net

Gyermekeknél a baktérium okozta középfülgyulladások harmadáért tehető felelőssé ez a kórokozó. A betegséget jól lehet antibiotikumokkal kezelni, azonban az indokolatlanul túlhasznált antibiotikumok felírása miatt egyre nagyobb azoknak a betegeknek a száma, akikben rezisztencia alakul ki bizonyos készítményekkel szemben. Ennek következtében a betegség több országban is terjedőben van. Legsúlyosabb szövődménye a Pneumococcus meningitis, mely a második legnagyobb halálozással járó agyhártyagyulladásos megbetegedés.

A vakcinát 2 hónapos kortól már be lehet adni a gyermekeknek. Ez az oltás teljesen más felépítésű az eltérő életkor miatt, mint a felnőtteknek adható. A gyermekeknek adható, úgynevezett konjugált vakcina immunmemóriát is kivált, ami a későbbiekben ellenállóbbá teszi őket a baktériummal szemben.

Beneda Attila tájékoztatása szerint az eddig az ajánlott kategóriába tartozó oltást szinte valamennyi két éven aluli gyerek megkapta. A szakmai tapasztatok indokolták, hogy ezt az oltást is vegyék fel a kötelező védőoltások sorába. A kabinetfőnök elmondta, hogy a jövő évi költségvetés előirányzatában oltóanyag-beszerzésre egymilliárd forinttal több jut. Hangsúlyozta, hogy a kötelező védőoltások beadásáért a házi gyermekorvosok nem kérhetnek pénzt.

Az ÁNTSZ, az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat tájékoztatása szerint Magyarországon jelenleg tíz fertőző betegség ellen van az életkorhoz kötött kötelező védőoltás. A gümőkór (tuberculosis), a torokgyík, a szamárköhögés, a merevgörcs (tetanus), a gyermekbénulás, a kanyaró, a rózsahimlő (rubeola), a mumpsz, a bakteriális agyhártyagyulladás és a hepatitis B ellen kapnak a gyerekek kötelezően oltást.

Kiterjesztik a koraszülötteknek adható RSV-oltást

Minden, a 32. hét előtt született koraszülött részesülhet az őket leginkább fenyegető vírusfertőzés, az RSV megelőzésére szolgáló oltóanyagból – jelentette be Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár kedden Budapesten.

A közönséges náthához hasonlító megbetegedést okozó RSV (respiratory syncytial vírus) miatt megvastagodik a légutak nyálkahártyája, és minél kisebb egy baba, annál kisebbek ezek a légutak, így annál súlyosabbak a következmények. Két év alatti gyerekeknél tüdő- és hörgőcskegyulladást okozhat a fertőzés.

A vírus a csecsemők felét eléri az első életévükben, a másodikban pedig szinte minden gyerek átesik a vírus okozta megbetegedésen. A vírus leggyakrabban novembertől márciusig fertőz, és kifejezetten a koraszülöttek veszélyeztetettek.

Ertl Tibor, az Egészségügyi Szakmai Kollégium neonatológiai tagozatának elnöke elmondta, hogy a védőoltást a szülő beleegyezésével a kórházban kapja az újszülött, a sorozat öt oltásból áll. A professzor megjegyezte, korábban is megkaphatták ezt az oltóanyagot a koraszülöttek. Azzal pedig több gyermek kaphat oltást, hogy megszűnt a legfeljebb 1500 grammos súlyhatár, a 28. helyett pedig immár a 32. hét előtt születettekre vonatkozik a rendelet.

Sélleiné Márki Mária, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) főigazgatója hozzátette: az oltásokra évente 1,3 milliárd forint a költségvetési keret, és az úgynevezett tételes finanszírozási szisztéma szerint egyfajta természetbeni juttatásként adja az OEP a készítményeket az intézményeknek, így nem a kórház finanszírozását terheli az oltóanyag beszerzése.

Szócska Miklós kérdésre elmondta, az intézkedésnek nincs köze a miskolci kórházban nyáron meghalt koraszülöttek ügyéhez, hiszen a rendelet már május óta hatályos, és az oltásokat novemberben kell megkezdeni, mert a vírus jellemzően az őszi-téli hónapokban fertőz.

MTI/Babafalva

 

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .