Gyakori kérdések, tévhitek az oltásokkal kapcsolatban – 2. rész

Gyakori kérdések, tévhitek az oltásokkal kapcsolatban – 2. rész
pixabay

Miért immunizálunk egészséges gyerekeket? Milyen tünetei lehetnek az oltásoknak? Ilyen és ehhez hasonló kérdések merülhetnek fel a szülőkben, amikor eljön az idő, hogy gyermekük megkapja az első védőoltásait. De esetenként már jóval hamarabb is elgondolkodhat ezen az ember. Vegyünk át szépen, sorban mindent, amit az oltásokról, védőoltásokról tudni érdemes.

Miért kell immunizálni az egészséges gyerekeket?

Az oltások célja az egészséges gyerekek egészségének megőrzése. Az oltások a betegség kialakulása előtt már kialakítanak egy immunválaszt, ezáltal védik a testet. Ha megvárod, amíg a gyermek megbetegszik, már késő lesz az oltás beadatása. A gyerekek immunizálásának legideálisabb időpontja az a helyzet, amikor a gyermek még egészséges állapotban van.

Okozhat-e az oltás kellemetlen tüneteket?

Láz, Láz Hőmérő, Hőmérséklet, Beteg, Ágynyugalom
pixabay

Az oltásokkal kapcsolatos leggyakoribb reakciók csupán kismértékűek, ilyenek lehetnek a következők:

Csak nagyon ritka esetben válthat ki komolyabb problémákat, reakciókat az oltás, mint amilyenek a rohamok vagy allergiás reakciók. Ha a gyermek kórtörténetében van étel vagy gyógyszerallergia vagy korábban már volt gondja oltás közben, mindenképpen tájékoztasd erről a kezelőorvost, mielőtt bármilyen egyéb oltást megkapna a gyermek. Évente több millió gyermeket oltanak be teljesen biztonságosan és nagyon kevesen tapasztalnak súlyosnak mondható mellékhatásokat. A kutatások során folyamatosan vizsgálják az oltások biztonságosságát.

Az immunizálás okozhat-e autizmust?

Autizmus, Autista, Asperger, Gyermek, Spektrum
pixabay

Nem. Számos tanulmány elvégzésével jutottak arra a következtetésre, hogy az oltások és az autizmus kialakulása között nincs bizonyítható kapcsolat. (Az autizmus egy olyan fejlődési rendellenesség, mely során a kommunikációs vagy szociális interakciós készségek enyhén vagy súlyosabban károsodottnak jellemezhetőek.)

Az oltások okozhatnak SIDS-et, sclerosis multiplexet vagy más problémákat?

Vannak aggodalmak, amelyek közül sok az interneten kering, melyek esetében egyes vakcinákat összefüggésbe hoznak a sclerosis multiplex, a hirtelen csecsemőhalál szindróma (SIDS) és más problémák kialakulásával. A mai napig nem sikerült kimutatni a kapcsolatot az immunizálások és ezek között a betegségek között. A SIDS-esetek száma az elmúlt években több mint 50% -kal csökkent, míg az évente beadott vakcinák száma tovább nőtt. Tehát ezek csupán tévhitek és rémhírek maradnak bizonyítások hiányában.

Melegíthető plüssök nagy választékban | Pepita.hu

Miért van szükségük a gyerekeknek oltásokra már nem létező vagy módfelett ritka betegség esetén?

Boldog, Fiú, Autizmus, Gyermek, Gyermekkor, Nyár
pixabay

Az Egyesült Államokban például ritka vagy már nem is létező betegségnek mondható a kanyaró és a gyermekbénulás, de ettől a világ más részein még mindig előfordulhat bármelyik megbetegedés. Az orvosok továbbra is oltanak ellenük, mert utazás útján könnyű kapcsolatba lépni a betegségekkel – akár akkor, amikor az magyarok külföldre utaznak, akár akkor, amikor a külföldiek érkeznek hozzánk. Mindezt akkor, ha olyan egyénekről beszélünk, akik nem lettek beoltva.

Csak akkor lehet abbahagyni egy adott betegség elleni oltást, ha ezt a betegséget világszerte felszámolták, akárcsak a himlő esetében.

Meddig tart az immunitás oltás után?

Védőoltás, Korona Oltás, Világszerte, Világ
pixabay

Néhány oltás, például a két kanyaró vagy a hepatitis B elleni sorozat, az egész életünkre vonatkozó immunitást alakíthat ki a szervezetben. Mások, mint a tetanusz, sok éven át tartanak, de a betegség elleni folyamatos védelemhez rendszeres ismétlésre van szükség.

A szamárköhögés elleni (pertussis) vakcina szintén nem ad egész életen át tartó immunitást, és ez lehet az egyik oka annak, hogy a járvány továbbra is előfordul. A szamárköhögés nem jelent komoly problémát idősebb gyermekek és felnőttek számára, de csecsemők és kisgyermekek számára gondot okozhat vagy veszélyes lehet.

Vércukorszint mérő vásárlás: árak, képek infók | Pepita.hu

Fontos, hogy nyilvántartást vezess az oltásokról, hogy az orvos tudja, mikor küldjön emlékeztetőt egy adott oltással kapcsolatban. Ügyelj arra is, hogy gyermek minden évben megkapják az influenza elleni oltást. A tavalyi immunizálás nem véd meg valakit az influenzától, mert az influenzavírusok folyamatosan változnak. A vakcinát minden évben frissítik, hogy tartalmazza a vírus legfrissebb törzseit.

Az influenza elleni vakcina akár 80% -kal is csökkenti az átlagember esélyét az influenza elkapására. Azonban nem akadályozhatja meg az összes olyan vírus által okozott fertőzést, amely influenzaszerű tüneteket okozhat, így az immunizálás nem garantálja, hogy valaki nem fog megbetegedni az influenzaszezonban. Még akkor is, ha valaki oltást kapott: lehet influenzás, de a tünetek általában jóval enyhébbek és könnyen gyógyulóak lehetnek.

Ha tetszett a cikk, az oldal alján meg tudjátok mutatni nekem a like gomb megnyomásával, hogy legközelebb is tudjak hozni hasonló témákat.

A CIKK ELSŐ RÉSZÉT IDE KATTINTVA OLVASHATJÁTOK EL

VIA

hirdetés
Ha van kimeríthetetlen téma és témán belüli kérdéskör ezen a csodálatos bolygón, úgy vélem ezek pontosan a gyereknevelés és a család témakörei. Minden nap hoz némi változást, mindig jönnek újabb és újabb fordulatok a világban, mindig lesznek időszerű kutatások, melyekről igenis érdemes írni. Önnön gyermekkori tapasztalatokat, személyes gondolatokat, szakmai cikkek fordításait öntöm szavakba. Az írás az életem fő mozgatórugója. Legyen szó cikkekről vagy versekről, izgalmasnak és gyönyörűnek találom az alkotás ezen módját. Az információáramlás könnyeden zajlik modern világunkban, ezért nagy lehetőség számomra, hogy egy ilyen nagyszerű közösséggel oszthatom meg mondandómat, mint amilyenek Ti vagytok!
Előző cikkA gyerekvállalás bátorítására indított petíciót a Három királyfi mozgalom
Következő cikkLegyetek eszesek! címmel indította el tavaszi közösségépítő kampányát az M2 gyerekcsatorna

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .