Karácsonykor szülni nem éppen kellemes

pocak-300x249.jpg

December végén, január elején elég sokan születnek, a tavaszi szerelem gyümölcse ilyenkor érik be. A legszebb ajándék persze maga a gyermek, de az ünnepnapok nem ideálisak a szülésre. A karácsony előtti kapkodás, a megterhelő ünnepi lakomák, a hideg és a hó, vagy az orvos távolléte mind olyan körülmény, ami megnehezíti a kismama és az apa dolgát. Mire kell figyelni, ha valószínűleg mostanában fogunk szülni?

Erős fronthatás várható karácsonykor, ez pedig sok nőnél megindíthatja a szülést. Minden feltétel adott ahhoz, hogy tele legyenek a szülészetek az ünnepek alatt. Csakhogy a téli időszak eleve nem kedvez a kismamának és az apának, és az
ünnepi szokások sem könnyítik meg az örömteli várakozást.

A karácsony előtti felfordulásban babaszoba-kellékekért, babaruháért és egyéb nélkülözhetetlen dolgokért rohanó anyát és apát minden és mindenki hátráltatja. A leendő nagymamák biztosak benne, hogy lányuk éhezik, a nagypapaságra készülő férfiak pedig meg akarják mutatni, hogy még mindig az ő halászlevük a legjobb a környéken. Ha hó van, nehezebb eljutni a kórházba, ráadásul az orvos is szeretné meglátogatni rokonait – egyszóval minden adott ahhoz, hogy a szülés ne legyen zökkenőmentes.

Dr. Kricskovits Ágota, a Telki Kórház orvosigazgatója szerint az ünnep közeledtével sok aggodalom merül fel a kismamákban, főként az ünnepi fogásokkal és a karácsonyi orvosi ügyeleti renddel kapcsolatban.

– Fontos, hogy a kismamák ebben az időszakban is kíméljék magukat. Bár minden terhesség egyedi, mindenkinek más
a tűrőképessége, mégis áldott állapotban több pihenésre és odafigyelésre van szükség. Ha lehet, kerüljék el a zsúfolt bevásárlóközpontokat, és figyeljenek oda a megfelelő téli öltözetre, különösen a vesetájék és a lábak melegen
tartására, hogy megóvják magukat a felfázástól – hívja fel a figyelmet a szakember.

A jól megválasztott ünnepi menü segíthet, hogy a leendő anyukák elkerüljék a túlevés okozta gyomorsavtúltengést, émelygést vagy puffadást. Dr. Kricskovits Ágota szerint várandósan kiemelten fontos a folyamatos folyadékpótlás. A savtúltengés kiváló ellenszere lehet a citrom frissen facsart leve, valamint a gyógyteák fogyasztása. Az ünnepi fogások közül a zsíros ételek, a lágy sajtok, a diófélék és a finomított szénhidrátok kerülendők, mert a súlytöbblet mellett nem várt allergiás reakciókat, rosszullétet válthatnak ki.

Ajánlott viszont a magas folsavtartalmú ételek – teljes kiőrlésű gabonatermékek, citrusfélék, spenót – fogyasztása. Nyers húst semmiképpen ne egyenek a kismamák, ugyanakkor nyugodtan válasszanak a vérképzésez vörös húsokat, spenótot, petrezselymet, halat, olíva- vagy lenmagolajat, az erős csontokért pedig tejtermékeket, zabpelyhet. Kávét csak keveset igyanak a várandós anyák – legfeljebb napi egy-két csészével –, koccintáshoz pedig egyéni toleranciától függően maximum egy-egy deci vörösbor fogyasztása javasolt.

Kiegyensúlyozott táplálkozás és nyugodt készülődés mellett is előfordulhat, hogy a vártnál előbb érkezik meg az új családtag. Ha közel a szülés időpontja, a szülők ne utazzanak a választott kórháztól 50 kilométernél messzebbre – javasolja Dr. Kricskovits –, vagy tájékozódjanak időben a helyi ügyeletes kórházak elérhetőségeiről.

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .