Készüljünk a télre energiatakarékosan

szürke kötött kesztyűk

A hideg téli napokon jól esik a meleg szobában ücsörögve figyelni a hóesést, de a ketyegő gázóra megkeserítheti az életünket. Ma divat az energiatakarékosság, de nem csak nagy rendszerekben érdemes gondolkodni, sokat spórolhatunk egy kevés odafigyeléssel is. Nézzük, hogyan készíthetjük fel a lakásunkat egy takarékosabb télre.

Meglepőnek tűnhet, de energiatakarékosság az is, ha a villanybojlert vízkőteleníttetjük, vagy a radiátoros rendszert átmosatjuk, mert ami piszkos az általában nehezebben látja el a feladatát. Találkoztunk már olyan bojlerrel is, amiből több kiló vízkövet szedtünk ki. A vízkő hőszigetelő paplanként rárakódik a bojler fűtőszáljára, így az csak sokkal lassabban és több energiát elpazarolva tud vizet melegíteni.

A kazánok tisztítása ugyanolyan fontos, mint az autók kötelező szervize. Ahogy az autóknál, úgy a kazánnál is fontos a kopó alkatrészek ellenőrzése és a koszolódó alkatrészek tisztítása. Nagyon sok hő megy veszendőbe azért is, mert nem tiszták a kazánbelsők,vízmelegítők. A konvektoroknál is fontos az évenkénti tisztítás. Még egy gyertya is könnyen megéget, de ha előzőleg jól bekormoljuk a kezünket, akkor a korom szigetelő rétegként megvéd a hőtől. Ez a kazánoknál káros, mert így a fűtőtestek helyett a kéménybe megy el a meleg.

A magas fogyasztás, az idő előtt tönkremenő, vagy éppen váratlanul meghibásodó kazán kiszolgáltatottá teszi a tulajdonost, mert a váratlan meghibásodás mindig a legrosszabb időben történik (pl. december 23-án, vagy amikor épp nincs rá keret).

Hasonló kellemetlenségekkel járhat ha a fűtési rendszerünk nincs karban tartva (kb. kétévenkénti tisztítás). Az eliszaposodott, összeszűkült vagy épp elzáródott fűtési rendszer következtében csökken a hőleadó teljesítmény, így a kívánt hőmérséklet eléréséhez nagyobb fogyasztás szükséges. Vagy megszűnik az áramlás, ami további károkat okoz a rendszerben, pl. tönkremegy a szivattyú.

A légtelenítés is fontos, mivel a levegő a fűtési rendszerek rákfenéje. Ahol több levegő összegyűlik, ott az még a vízáramlást is megszüntetheti, ami a fűtés leállását eredményezi. Vannak házak , ahol hol az egyik, hol a másik fűtőtest áll le. Ez kóbor levegőre utal, de lehet helytelenül kialakított rendszer is az oka. A fűtési rendszerben többféle anyag van, melyek között kialakulhat potenciál különbség, így vízbontás is. A levegőt folyamatosan el kell távolítani a rendszerből. A rossz minőségű, vagy hibás légtelenítők ezt nem tudják. Így kóborol a levegő és bajt okoz ahol tud.

A szivattyúk megmozgatása is fontos, mert egy leragadt szivattyú leéghet. Ez 30 ezer forint körüli hiba. Jobb megelőzni!

A karbantartás elmulasztása miatt bekövetkezett károk mindig többletköltséggel járnak, mint a folyamatos karbantartás. Éppen ezért a tél előtt még hívjunk szakembert, aki beindítja szakszerűen a fűtési rendszert, megelőzi a bajt és segít az energia takarékosságban nagy beruházás nélkül is!

Boros András épületgépész mérnök, www.navigreen.hu | Kérdezd szakértőnket>>

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .