
A várandósság megannyi örömteli pillanata mellett számos élettani változást is hoz a kismamák részére. Ezek kellemetlen hatásának enyhítésére, kiküszöbölésére ma már létezik segítség, amely nem csupán könnyítést hoz a várandósság állapotában, de egyúttal felkészíti a testet és lelket a szülésre.
Korábban az általános nézet az volt, hogy a terhesség időszakában a masszázs tilos, ma már azonban köztudott, hogy ez nem így van. A várandósmasszázs különösen fontos lehet azok számára, akik a hát különböző részeinek fájdalmával küzdenek, akik a végtagok elnehezedésével találják szemben magukat. Kifejezetten jó azon kismamák részére, akik feltöltődnének, ellazulnának, pihenni vágynak vagy többet szeretnének megtudni saját testükről.
Az izmok finomhangolása
– Az általam kidolgozott módszer alapvetően két gyógymasszázs előnyeit egyesíti – a svédmasszázsét és a nyirokmasszázsét – magyarázza Halász Katalin gyógymasszőr, kismama kísérő. – A kismama a kezelés során speciális, ámde kényelmes pozícióban ül és fekszik, hogy komfortérzete tökéletes legyen, és ne nyomja, ne veszélyeztesse sem a babát, sem önmagát. A lábak elülső részének masszázsát követően a karok, majd a láb hátulsó része élvezheti a kényeztetést, végül a teljes hát, majd azok részei kapják a figyelmet.
A masszázs gyengéd mozdulatokból áll, hiszen ez egyfajta finomhangolás, folyamatos beszélgetés az izmokkal. A nyirokmasszázs védi az érzékeny érfalakat, visszértágulat, hajszálértágulat esetén is csak ez alkalmazható. A lassú, finom mozdulatok a szövetekben felgyűlt vizet a vese segítségével könnyebben kiürítik a szervezetből. Az orvosi gyógymasszázs, azaz a svédmasszázs az alapokat biztosítja, fogásai alkalmasak a különböző izomrétegekkel való munkára. Technikájával az izomcsomók okozta fájdalom megszüntethető, oldható.
Bár az alap mindig ugyanaz, ám a várandósság három szakasza más és más masszázstechnikát igényel, és ezen felül még a trimeszterekre alakított masszázs is egyénre szabottan érkezik a kismama elvárásainak, komfortérzetének, kéréseinek és problémáinak megfelelően, továbbá az izomzat aktuális állapota is befolyásolja, hogy mikor milyen módszerek alkalmazhatóak. Nem kizáró ok a problémás, veszélyeztetett terhesség, hiszen az ellazulás görcsoldó is, és segít kiküszöbölni az esetlegesen felmerülő veszélyeztetettséget is amellett, hogy a pszichikai gátat is oldja.
Gyógyír a panaszokra
A kismamák hasának növekedésével megváltozik a test statikai állapota. Elsősorban a felső-háti szakasz és a derék tájéka van kitéve fokozott terhelésnek, illetve előfordulnak izomcsomók által okozott csípő-, derék-, csuklyás izom fájdalmak is. Ezeket a csomókat oldja a várandósmasszázs, és ezáltal csökkenti, megszünteti a fájdalomérzetet.
A belső terhelés hatására az ízületek szétcsúsznak, a szalagok húzódnak, de a várandósmasszázs gyógyírként hat a fájdalmas területeken. Ez a masszázs-formula a hormonális hatásra a szövetekben felgyülemlett víz mennyiségét is jó irányban befolyásolja, jótékony hatása érezhető a vizesedés (ödémásodás) miatti feszülés, végtag-elnehezülés enyhítésében.
A speciális, egyénre szabott masszázs megelőzi a stria képződését, megtisztítja a nyirokrendszer, továbbá a várandósság utolsó harmadában megfelelően felkészíti a testet a szülésre a medence- és keresztcsonti terület tágulásával.
Nem pusztán hátfájdalom
A várandósmasszázs a pszichikai feszültséget is oldja. A terhesség alatti korai méhösszehúzódások a koraszülés veszélyét hordozzák magukban. Amennyiben ezek pszichikai okokra vezethetők vissza, például szorongás, görcsös izomzat, akkor ennek feloldásában is segít ez a speciális várandósmasszázs.
A nők érzékenyebbek a terhesség idején, vágynak a fokozott érintésre, így a megnövekedett érintésigény is kielégítésre lel a masszázs keretein belül. Lehetőség nyílik nyugodt környezetben a saját testélmény megtapasztalására a kezelés során. A gyógyító, fájdalomcsillapító hatás mellett tehát relaxáló, közérzetjavító hatással is bír a várandósmasszázs, lehetőséget ad a tökéletes lelki ellazulásra, amelynek a vajúdás, szülés során is fontos szerepe van.
– Aki hozzám jön, nem pusztán hátának a fájdalmát hozza. Inkább valamiféle problémát és teljes önmagát. De ezeket a dolgokat nem feltétlenül szükséges kimondanunk, gyakran csak ott vannak velünk – meséli Katalin. – Zene helyett nálam a masszázs során csupán a madárcsicsergés hallható, hisz a túl sok inger külső hangolást eredményezne, pedig a lényeg épp az, hogy a kismama figyelme befelé irányuljon és csend legyen körülötte. A zajos világból kilép a csend világába, hiszen erre várandóssága idején még nagyobb szüksége, igénye merül fel. A masszázs során az érzések, érzetek, gondolatok átélése kerülnek előtérbe, ezek segítik a személyiségfejlődést, az anyává érést.
A kismamamasszázs a várandósság 0. napjától végig, még a vajúdáskor is alkalmazható. – Mivel a test pontos jelzést ad arról, milyen szükséglete van, így nincsen kötelező gyakoriság, hanem a kismama a saját érzéseire hagyatkozva dönti el, milyen sűrűséggel jön el hozzám. Ha erős fájdalmai vannak, vagy nagyon vizesedik, akkor általában heti 2-3 alkalmat javaslok, egyébként a heti egyszeri ellazulás is elegendő – magyarázza Katalin.
A képeken Halász Katalin masszíroz