Láthatatlan, mégis munka

Láthatatlan, mégis munka

Hazánkban még mindig tartják magukat a feudális hagyományok a háztartásban, azaz a láthatatlan munkát továbbra is a nők többsége látja el. Ez sem egy elhanyagolandó szempont, amikor szülés után olyan munkahelyet keres a kisgyermekes anyuka, hogy jusson ideje a második műszakra is.

Mi is az a láthatatlan munka? Évente 130 napot töltünk el azokkal a
tevékenységekkel, amelyek nem látszanak, csak ha nem végezzük el őket. Úgy, mint takarítás, mosás, főzés, vasalás és egyéb otthoni tevékenységek. Ezek azok a „nemszeretem” dolgok, amikért nem jár fizetés, de ha megbíznánk valakit, súlyos pénzeket kéne kifizetnünk.

A valósághoz hozzátartozik, hogy ma már tényleg jóval több férfi besegít az otthoni teendőkbe, – leginkább a fiatalabb generációk – de az OECD adatai szerint a nők és férfiak között még mindig 3 óra a különbség átlagban a gyengébbik nem javára. Szakértők szerint ugyanakkor soha nem voltak még úgy magukra hagyva családi szerepeikben a nők, mint most, amikor a nagyszülők is egyre kevésbé tudnak besegíteni nekik.

Pedig az otthoni második műszakba nemcsak a házimunka, hanem például az ápolási, nevelési, sőt a társadalmi célú önkéntes munkák, – mint a szülői munkaközösségben való részvétel – is beletartoznak, s hatalmas értéket képviselnek. Az EU kimutatta, hogy a láthatatlan munka becsült értéke elérné legalább az uniós GDP egyharmadát.

„Édesapám agyvérzése után a családdal be kellett osztanunk, melyik nap ki viseli a gondját – mondja Tóth Melinda (27) – Eddig aránylag könnyen megoldottam ezt, mert otthon voltam a kisfiúnkkal, de idén oviba megy. Kizárólag részmunkaidőben helyezkedhetek el, hogy továbbra is tudjak a beteg családtagomnak segíteni.”

Az egyik legnagyobb áruházlánc, a TESCO is úgy látja, hogy amikor a nők visszatérnének a munkaerőpiacra gyermekvállalás után, általában éppen a láthatatlan munka mennyisége miatt nem tudnak teljes munkaidős, vagy felelős, magasabb fizetéssel járó pozíciót elvállalni. A rengeteg szempont között ez is ott szerepelt a listájukon, mikor úgy döntöttek, útjára indítják a Fixen fix programot.

Ez az atipikus munkavállalási lehetőség teret ad a munkavállalóknak
– akár szülés után térnek vissza, akár más helyzetben vannak -, hogy garantáltan akkor vállalhassanak részmunkaidőben munkát, amikor nekik alkalmas. Ezzel sok nőnek meg tudják adni azt a biztonságot, hogy az otthoni és család teendőiket megnyugtatóan el tudják látni, s úgy vélik, a jövő azon is múlik, hogy a munkaadó is merjen rugalmas lenni.

A családcentrikusabb, tehermentesebb feltételeket biztosító munkahelyek iránt sokkal elkötelezettebbek és lojálisabbak a női munkavállalók.

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .