Lázcsillapítás gyermekeknél

Lázcsillapítás gyermekeknél

A láz potenciális haszna miatt nem egyértelmű, hogy kell-e rutinszerűen kezelni, ám betegség esetén a hőmérsékletet rendszeresen ellenőrizni kell. A lázhatár a 38 fok, e fölött mindenképpen érdemes elkezdeni a lázcsillapítást, főképpen gyerekek esetében.

LázmérésLázcsillapítás gyermekeknél

A testhőmérséklet megállapítása egyszerű, de igen fontos módszer a gyermek általános egészségi állapotának megítélésében. Bár a test igazi hőmérséklete a végbélben mérhető, a hazánkban kapható lázmérő többségét eleve úgy kalibrálják, hogy hónaljban mért hőmérsékletet mutatnak pontosan. Ha ezzel az eszközzel a szájban mérjük a lázat, akkor a kapott értéknél fél fokkal alacsonyabb, ha pedig a végbélben, akkor fél fokkal magasabb a valódi testhőmérséklet.

A fülben mérő eszközök adatai inkább tájékoztató jellegűek, mert alkalmazásuknál a hőérzékelő szálat nem fogja körbe rendesen a test, így a kapott érték néhány tized fokkal eltérhet a valóditól. Ugyancsak előfordul, hogy a kisgyermek önkéntelenül szopogatja a szájába tett lázmérőt, amely így a dörzsölés miatt a valódinál magasabb értéket mutat.

Lázmérésnél törekedjünk arra, hogy a gyermeknek a lehető legkisebb kellemetlenséget okozzuk. Ha a gyermek nyugtalan, fészkelődik nem pontos adatot kapunk. Ne végezzünk hőmérőzést közvetlenül fürdetés, játék, hancúrozás után, mert ilyenkor ugyancsak csalóka értékeket kapunk.

Lázcsillapítás lépésről lépésre

Lázas állapot fennállásakor elsődleges célunk a normális testhőmérséklet visszaállítása és fenntartása. Ennek eléréséhez elsődleges feladatunk: csökkenteni kell a szervezet hőtermelését. Haladjunk szépen sorba ezeken a lépéseken:

Csökkentsük minimálisra az oxigénigényt fokozó tevékenységeket: amennyire lehet, helyezzük nyugalomba a gyermeket, a fizikai aktivitását csökkentsük. Ez nem jelent feltétlenül fekvést, elég ha leülünk a kis örökmozgóval játszani, mesét olvasunk neki, lekötjük, hogy ne tudjon rohangálni. Ez azért fontos, mert a sok mozgás hőtermelésre serkenti a szervezetet, nekünk meg ellentétes a célunk. Lehetőségeink szerint iktassunk sok nyugalmi időszakot a napi ritmusunkba.

Igyekezzünk a ruházatot vékonyra cserélni, fekvéskor csak vékony takarót használjunk: figyeljünk arra, hogy a ruházat és ágynemű mindig száraz legyen. A természetes anyagokból készült ruházat segíti az izzadság elpárolgását, ezáltal a test lehűlését.

A szoba hőmérséklete ne haladja meg a 20-22° C fokot: így a szervezet hőleadása egyszerű fizikai törvényeknek megfelelően fokozódni fog.

Amennyiben ezek nem segítenek, alkalmazhatjuk a borogatást, hűtőfürdőt. Borogatásnál arra kell vigyázni, hogy az ízületeket (boka, csukló) ne fedjük be, mert a túlhűlt ízület súlyosan károsodhat. A borogató víz mindig állott (25-28° C) legyen, és az egész procedúra max. fél óráig tartson. Gyerekeknél a fürdő alkalmazása szerintem egyszerűbb. Ilyenkor a gyermek hőmérsékletével egyező hőfokú vizet engedünk a kádba, majd fokozatosan hűtjük a gyermek lába felől a vizet 32-34° C-ig. A fürdés időtartama ne haladja meg a 10 percet.  

Homeopátiás szereket is használhatunk. Magas lázra: Aconitumot (ha erős szomjúságérzet, izzadás lép fel, vagy hidegrázás alakul ki) vagy Belladonnat (száraz, perzselő érzetnél és az arc erősen kipirult). Alacsonyabb lázra, hőemelkedésre Bryoniat (ha a lázat ingerlékenység és erős szomjúság érzet kíséri), Gelsemiumot (ha a lázat remegés, hidegrázás kíséri) vagy Pulsatillat (ha a gyermek nagyon nyűgős).

Ha mindez nem segít jöhet a gyermekorvos által javasolt gyógyszer az általa meghatározott dózisban. Gyógyszeres lázcsillapítás csak orvos utasítására történhet. Az előírt gyógyszert az előírt adagban és módon (kúp, szirup, tabletta) adjuk a gyermeknek. (A gyermekek lázcsillapításánál általában az aminophenazon /Germicid/ és a paracetamol /Panadol baby/ tartalmú pirulák, szirupok vagy kúpok jönnek szóba, az aszpirint általában kerülni szokták.) A gyógyszer hatását fél és egy óra múlva ismételt lázméréssel ellenőrizni kell.

Lázcsillapítás gyerekeknél: gyakori kérdések

Amikor azonnali orvosi segítség kell

Vannak esetek, amikor az azonnali lázcsillapítás életbevágó: ilyen gyermekeknél a lázgörcs veszélyének elhárítása. A lázgörcs tulajdonképpen a magas láz vagy hőguta kiváltotta, kóros agyi elektromos kisülésre adott válaszreakció. A gyermekek négy százalékánál előforduló lázgörcs a három hónapos és 5 éves közöttieknél jelentkezik a magas láz idején, s családi halmozódást mutat. (Ez azt jelenti, hogy az ilyen gyerekek családjában, szüleinél volt már ilyen eset.) A gyerekek többségénél csak egyetlen egyszer fordul elő lázgörcs és a leggyakrabban negyedóránál kevesebb ideig tart. Ilyen esetben az azonnali hűtés, lázcsillapító kúp beadása és az orvos értesítése az egyetlen járható helyes út. A lényeg: ne essünk pánikba, mert a gyermeken nekünk kell segíteni!

Szintén forduljunk azonnal orvoshoz,

  • ha a láz megközelíti a 40° C-t,
  • ha a lázhoz heves fejfájás, nyakmerevség, bőrkiütés, fényérzékenység társul
  • ha a lázat heves hasi fájdalom és vizeletürítési probléma kíséri
  • ha tudatzavar, szokatlan aluszékonyság, ingerlékenység, nehézlégzés lép fel
  • ha 3 hónapnál fiatalabb csecsemőnél 38° C közeli értéket mutat a lázmérő
  • ha 3-6 hónap közötti csecsemőnél 38,5° C-ot vagy többet mérünk
  • ha fél évesnél idősebb gyermeknél 39° C-os vagy magasabb hőt mérünk
  • ha a hőemelkedéses állapot három napnál tovább tart. 

És mire figyeljünk még?

A lázas periódus alatt fokozottan kell figyelni a folyadékpótlásra. Ilyenkor a legjobb a fehér fűz kérgéből, hársfavirágból, citromfűből, bodzavirágból, kasvirágból, gyömbérből vagy borsmentából készült gyógytea fogyasztása, hiszen mindegyik rendelkezik több-kevesebb lázcsillapító, izzasztó hatással. De kiválóan megfelel a víz és a magas C-vitamin-tartalmú gyümölcslevek (feketeribiszke, narancs…) fogyasztása is. Lényeg, hogy a gyermek szervezetébe kellő mennyiségű folyadék kerüljön.

Lázas állapot alatt az étkezést ne erőltessük, próbáljunk tápláló, de könnyen emészthető ételekkel szolgálni. Ha a gyermek visszautasítja, ne essünk kétségbe, mert a láz elmúltával megjön az étvágy.

hirdetés
Kedves Olvasónk! Szakértőnk elfoglaltságai miatt nem tudja tovább folytatni szakértői rovatát. A kérdezési lehetőséget azonban biztosítjuk számodra - ugyanebben a témában – ajánljuk aktív szakértőnket neked! Az eddigi kérdéseket és válaszokat, továbbra is olvashatod itt az oldalunkon.
Előző cikkMire jó a láz?
Következő cikkA strandolás veszélyei és megelőzésük