Mire jó a láz?

Mire jó a láz?

A láz fontos védekező mechanizmus. A 39ºC-t meg nem haladó láz serkenti a szervezet immunrendszerét. Lázas epizód során a fehérvérsejt koncentráció megnő, a plazma vaskoncentrációja csökken, így a baktériumok növekedése visszafogottabbá válik és segíti a vírusok legyőzését is.

A láz potenciális oka lehet bármely olyan mechanizmus, amely a test hőmérsékletét megemeli. A lázat okozó anyagok, – pirogének – nem csak a külvilágból érkezhetnek (például a baktériumok termelte mérgező anyagok, a toxinok formájában), hanem a saját szervezetünkből is származhatnak: az ilyen pirogének a monocitának nevezett fehérvérsejtekből szabadulhatnak fel.

Hőmérsékletemelkedéssel egyidejűleg emelkedik a pulzusszám (1ºC-onként 10-zel), és a légzésszámot (1ºC-onkánt 4-6-tal). A magas láz idegrendszeri tüneteket is okoz (dezorientáltság, zavartság, delírium).

A láz kezdődhet hirtelen (krízis), hidegrázás kíséretében, illetve kialakulhat fokozatosan. Megszűnhet hirtelen, bőséges izzadással kísérve, illetve lassan (lízis), fokozatosan. A láz csökkenését a pulzus- és légzésszám csökkenésének kell kísérnie. Amennyiben a pulzuscsökkenés nem következik be orvost kell hívni, életveszélyes állapot alakulhat ki!

Testhőmérséklet és az azt befolyásoló tényezők

A testhőmérsékletet a testfolyamatok által termelt hő és a külső környezet felé elvesztett hő különbsége. Állandóságát az idegrendszer szabályozza. Minimális ingadozást mutat, amelynek napi értéke nem haladja meg a 0,5ºC-t. A testhőmérséklet legalacsonyabb hajnalban, a maximumát a délutáni órákban éri el, majd fokozatosan csökken. Normális testhőmérsékletnek 36,4ºC-37,2ºC közötti hőmérsékletet tekintjük. Azért éppen ennyi, mert anyagcserénk ezen a hőmérsékleten működik a legjobban

A testhőmérsékletet számos tényező befolyásolja:

  • kor: a kor előrehaladtával a normál hőmérséklet csökken, idős korban a testhőmérséklet napi ingadozása is csökken. A kor előrehaladtával a szabályozási mechanizmusok romlanak, a szélsőséges hőmérséklet iránti érzékenység növekszik.
  • fizikai aktivitás: bármely formája növeli a testhőmérsékletet.
  • hormonhatások: a nőknek általában nagyobb a hőmérsékletingadozásuk, mint a férfiaknak. A menstruáció során bekövetkező hormonváltozások hőmérsékleti hullámzást okoznak.
  • napszaki ingadozások: testhőmérséklet napi ingadozása 0,5ºC-0,7ºC között változik. Legalacsonyabb hajnali 1 – 4 óra között, maximumot 16 – 19 óra között éri el. A csúcshőmérséklet idős korban valamivel korábban jelentkezik.
  • stressz: fizikai vagy érzelmi stressz emelheti a testhőmérsékletet.
  • környezet: a szélsőséges környezeti hőmérséklet növelheti, vagy csökkentheti a testhőmérsékletet.
  • forró vagy hideg folyadék fogyasztása: kismértékű változást okozhat szájban való hőmérséklet mérésekor.

Eltérés az élettani értéktől

Az élettani értéktől kétirányú eltérés lehetséges: vagy alacsonyabb a hőmérséklet, vagy magasabb.

36ºC-nál alacsonyabb testhőmérséklet: anyagcsere lelassulásakor, illetve tartós hideg hatására alakulhat ki. Tünetei: remegés, memóriazavar, depresszió, ítélőképesség romlása figyelhető meg. 34,4ºC alatt pulzus-, légzésszám és a vérnyomás csökken, a bőr lilásan elszíneződik. Ha a lehűlés tovább folytatódik szívritmus zavar, eszméletvesztés lép fel, a fájdalomérzet megszűnik.

Lehűlés osztályozása

  • Enyhe: 33,1ºC – 36ºC; 91,5 – 96,8 F
  • Mérsékelt: 30,1ºC – 33ºC; 86,1 – 91,4 F
  • Súlyos: 27ºC – 30ºC; 80,6 – 86,0 F
  • Aggasztó: < 27ºC; < 80,6 F

37ºC – 38ºC közötti hőmérséklet: hőemelkedés. Oka lehet szervi megbetegedés, vegetatív idegrendszeri zavar, izgalom, hormonális változás. Általában ártalmatlan, tartós fennállása esetén kivizsgálás javasolt.

38ºC-nál magasabb testhőmérséklet: kialakulása akkor következik be, ha a nyúltvelőben lévő hőközpont a maghőmérsékletet baktériumok vagy anyagcseretermékeik, mérgező anyagok, fizikai behatások illetve pirogén anyagok hatására magasabb szintre állítja be. A magas testhőmérsékletnek különböző fokozatai vannak:

  • láz: testhőmérséklet 38,1ºC – 39ºC közötti
  • magas láz: a testhőmérséklet 39,1ºC – 40ºC közötti
  • igen magas láz: a testhőmérséklet meghaladja a 40ºC-t.

Gyermeknél lázat kiváltó ok lehet

Baktérium vagy vírusfertőzés, allergiás reakció, túlzásba vitt testmozgás különösen nagy melegben, túlzásba vitt napfürdőzés, bizonyos gyógyszerek (pl. fájdalomcsillapítók) túladagolása.

hirdetés
Kedves Olvasónk! Szakértőnk elfoglaltságai miatt nem tudja tovább folytatni szakértői rovatát. A kérdezési lehetőséget azonban biztosítjuk számodra - ugyanebben a témában – ajánljuk aktív szakértőnket neked! Az eddigi kérdéseket és válaszokat, továbbra is olvashatod itt az oldalunkon.
Előző cikk16 éves a Gézengúz Alapítvány
Következő cikkLázcsillapítás gyermekeknél