Lázcsillapítás kisbabáknál?

Lázcsillapítás kisbabáknál

Megszokott módon ebben a cikkben is igyekszünk elmagyarázni, hogy mi is okozza a lázat és a lázcsillapítás mikor lehet fontos, illetve milyen lázcsillapító módszereket érdemes használni a kisbabáknál.

Lázcsillapítás előtt: kezdjük az alapfogalmakkal!

A láz nem betegség! A láz csupán egy tünet, melyet kiválthat baktérium vagy más fertőző betegség, vagy nem fertőző betegség, mint például egy autoimmun betegség. De kiválthatja a lázat külső hatás is, gyakori például, hogy a napszúrás egyik tüneteként jelenik meg.

A testhőmérsékletünk nem állandó, attól is függ, hogy melyik testrészünkön mérjük: fülben vagy végbélben mérve 0,5°C-al többet mutat a hőmérő, mint hónaljban mérve. Attól is függ, hogy reggel, délben vagy este vesszük-e elő a hőmérőt – reggel kisebb értéket mutat, de délután 4 és este 6 között a legmagasabb ez az érték.

Ha hónaljban mérjük tehát a lázat, akkor a következő eredményeket különböztethetjük meg:

  • 36-37 °C normális testhőmérséklet
  • 37-38 °C hőemelkedés
  • 38-39 °C mérsékelt láz
  • 39-40,5 °C magas láz
  • 40,5 °C felett igen magas láz

Ha fülben vagy végbélben mérjük, akkor ehhez 0,5°C-t hozzáadhatunk!

Szükséges-e a lázcsillapítás?

Ebben a megszokás és a korábbi rutin még sokakban működik, pedig 2011 óta, azaz már több mint 6 éve Magyarországon is az a szakmai rutin, hogy nem szükséges a lázat csillapítani. Ezt ráadásul nem itt találták fel és nem új keletű a dolog. Kanadától Hollandiáig gyakorlatilag évtizedek óta ez a bevett rutin. Ugyanis a láz önmagában nem veszélyes! Akármilyen magas is – ugyanis pontosan az a szerepe, hogy segítsen a betegség leküzdésében. A lázat csillapítani akkor tanácsos, ha nagyon rosszul érzi magát vagy konkrét fájdalma van a betegnek. Ez a lázcsillapítás alapelve minden három hónaposnál idősebb gyermekre Hollandiában, de ugyanezt mondja az Egyesül Királyság is.

Az, hogy a 40°C feletti láz károsítja az agyat vagy a tüdőt vagy bármilyen más szervet egyszerű tévhit! Fehérjék sem csapódnak ki és az sem igaz, hogy „egy kislánynál 67°C lázat mértek” – a láz nem emelkedik a végtelenségig, nem robbantja fel a lázmérő tetejét, mint a Tom & Jerry mesékben.

De a lázgörcs miatt márpedig kell a lázcsillapítás, nem?

Gyakori félelem még a lázgörcs – ami szintén egy tévedés, ugyanis semmi köze nincsen a lázhoz, sem a testhőmérséklet magasságához (akár 37°C testhőmérsékletnél is jelentkezhet ezt a tünet). A lázgörcs neve onnan ered, hogy ez a tünet is a fertőzés első napján jelenik meg, ami egybe esik a legmagasabb lázzal járó nappal. Tehát a lázgörcsöt nem a láz váltja ki, hanem egy párhuzamosan kialakuló, de egészen más jellegű tünet. Természetes, hogy a legtöbb szülő megijed, hiszen riasztó dolgok történnek ilyenkor a gyermekünkkel, de szerencsére nem hagy maga után szövődményt a tünet.

Lázcsillapítás, ha mégis szükséges, akkor…

A legtöbb, amit ilyenkor tehet a szülő, ha vékony ruhát ad a gyermekre és nem bugyolálja be, hanem engedi, hogy a szervezet leadja a hőt a levegőbe (a paplan és a ruha bent tartja a meleget és lassítja a folyamatot, sőt rontja a gyerek közérzetét).

Ha mégis úgy ítéljük meg, hogy szükséges a lázcsillapítás, akkor csakis olyan módszert alkalmazzunk, amely a betegnek nem okoz külön kellemetlenséget. Ha nem jó érzés a gyermeknek a hideg vizes borogatás, akkor ne alkalmazzuk.

Saját lázcsillapítás sztori

Amikor az én gyermekeim lázasak, akkor a szobájukban lepihennek, 1-2 óránként bemegyek és betakarom őket, majd kiszellőztetek (a betakarás nyáron nem szükséges, de télen fontosnak tartom). Pár percet várok, majd kitakarom őket, megnézem magas-e még a lázuk. Én nem nyaggatom őket állandó lázméréssel – amikor gyanús, hogy lázas, akkor megmérjük, de ahhoz képest azért a homlokra tett kézzel is lehet következtetést levonni. Ha nagyon nyűgösek, nem tudnak elaludni a láztól, vagy fájdalmuk van, akkor kapnak csak lázcsillapítót, ami általában hatni szokott. Ha nem hatna, akkor jöhet a hűtőfürdő, de ez idáig csak egyszer kellett alkalmaznom, azt is pont a feleségemen és nem a gyerekeken – de ez egy másik történet.

Lázcsillapítás bogyók és vegyszerek nélkül

Két gyakori módszer van: a hűtőfürdő és a vizes borogatás (más néven: priznic). Egyre kevésbé javasolják ezt, mert a betegnek kellemetlen élményei lehetnek, ha nem végezzük kellő óvatossággal, odafigyeléssel. Gyermekek esetében a hűtőfürdő inkább javasolt, amely során arra kell figyelni, hogy a víz, amelybe a gyermeket beleültetjük – kisbaba esetén belemártjuk, – olyan hőmérsékletű legyen, mint a mért test hő. Nagyon lassan, kavargatva hűtsük a vizet egészen addig, amíg nem kellemetlen a gyermeknek. Ha már didereg, akkor nem jó! 31°C alá szükségtelen hűteni a vizet. Gyakori hiba, hogy jéghideg vizet alkalmaznak, vagy pedig egyedül hagyják a már nagyobb gyereket a kádban „pancsolni”, de ezt lázasan nem szabad!

Végső esetben lázcsillapítás a patikából

A patikai lázcsillapítók paracetamolt és ibuprofent tartalmaznak, melyek nem szteroidok, ezeket megfelelően adagolva lehet adni a gyermeknek, de minden esetben egyeztess a gyógyszerésszel!

A megvásárolt gyógyszer megfelelő tárolásáról feltétlenül gondoskodj.

Helyes gyógyszertárolás – különös tekintettel a nyárra

FIGYELEM! A cikk tájékoztató jellegű, bármilyen betegség gyanújával fordulj gyermekorvosodhoz, ha bajt érzel hívj inkább mentőt – a láz sokféle betegség tünete lehet, így fokozottan figyelj gyermekedre, ha lázas!

fotó: pexels.com

Erről a témáról még a Betegségek rovatban olvashatsz többet!

hirdetés
A Babafalva.hu - Várandósságtól az első osztályig portál tizenhárom éve segíti, támogatja a várandós, kisbabás és kisgyerekes édesanyákat és szülőket.
Előző cikkÁllatkert mustra – 2. rész
Következő cikkVárandós és szülés utáni torna – videósorozat