Meddig érdemes szoptatni kisbabánkat?

Meddig érdemes szoptatni kisbabánkat?

A szoptatás kérdése nagyon megosztó téma. Ahány édesanya, annyi döntéskombinációval találkozhat az ember. Vannak, akik úgy gondolják sokáig szeretnék szoptatni a picit, és vannak, akik már a kezdetekben nehéz szívvel és aggodalommal gondolnak erre a fontos feladatra.

A WHO (Egészségügyi Világszervezet) szerint legalább 6 hónapos korig érdemes anyatejjel táplálni gyermekünket. Nézzük meg, miért is fontos ez, és meddig érdemes szoptatni a kisbabánkat.

Az a bizonyos 6 hónap

A babák többségét naponta átlagosan 10-12 alkalommal (néhány kicsinél ennél többször) szükséges szoptatni ahhoz, hogy megfelelő mértékben fejlődhessen.

Születés után a csecsemők már jól ismerik édesanyjuk illatát és hangját, mégis szükséges ragaszkodásuk kialakítása, hiszen az első félév során jobban ránk van utalva újszülöttünk, mint valaha.

Új ingerek érik a környezetétől, megváltozik a táplálkozás módja és még a biztonságot nyújtó mama-pocak is eltűnik számára.

De miért is fontos a szoptatás a baba számára?

Egészsége megőrzésének céljából nagyon lényeges, hogy anyatejet kapjon az első hónapokban, ugyanis olyan antitesteket tartalmaz, amely növeli szervezete ellenállóképességét. Így megfelelő mértékben juthat hozzá a szükséges tápanyagokhoz.

Amennyiben nem tapasztalunk problémát, fájdalmat a szoptatás közben, hagyatkozzunk picikénkre és ne erőltessük a leszokást, vagy a cumisüvegből történő táplálást. Utóbbi ugyanis megzavarhatja a kicsi szopási technikáját vagy később épp ezen oknál fogva idő előtt vagy már az üveg kipróbálása után is elutasíthatja a cicit.

Míg az anyatej megvédi a kialakuló allergiáktól, a fertőzésektől, és betegségekről. Csökkenti az elhízás, a cukorbetegség vagy a rák kialakulásának kockázatát.

Mivel foszfort és kalciumot is tartalmaz így a növekvő fogacskáik zománcát is erősíti. Könnyen emészthető és ami szintén nagyszerű: nem kell boltba menni, nem tartalmaz tartósítószereket, környezetkímélő és ingyen van!

Szoptatás 6 hónapon túl

Egyes kutatások kimutatták, hogy a szoptatási idő hossza és a kicsi későbbi IQ szintje is pozitív párhuzamba vonható. Jó étvágyú csöppségek esetén, gyakran előfordulhat, hogy a szoptatás akár egy-két éves korig vagy még azon túl is eltarthat.

Közelegve az egy éves korhoz már kiegészítésre lehet szükség a táplálásban, főleg akkor, ha tapasztalataink szerint egyre gyakrabban éhes a csöppség.

A fokozatosan múló hónapokkal viszont, egyre kisebb időközönként kérheti a gyermek a tápanyagban gazdag nedűt, de minél tovább eltart ez az időintervallum, annál egészségesebb, életerősebb gyermeket nevelhetünk.

Például az én anyukám elmondása szerint jó étvágyú kisgyermek voltam, másfél éves koromig szoptatott és a boldog másfél év után egy este, teljesen önállóan utasítottam el egy egyszerű „nem kérek” kijelentéssel az anyatejet. Onnantól ínycsiklandó kakaó és cumi fanatikus lettem.

Az édesanya számára is számos előnnyel jár

Nemcsak pénzt és időt takaríthat meg vele, hanem saját szervezetét is ellenállóbbá teszi például a 2-es típusú cukorbetegség és az emlőrák ellen.

Szoptatás közben kalóriát éget a szervezet, így segédkezhet a terhesség előtti súly visszaszerzésében is. Csökkenti az érrendszeri megbetegedések létrejöttének veszélyét, védi a szívet és jótékony hatással van a vérnyomás ingadozására is.

Mindeközben olyan természetes folyamatok zajlanak le a szervezetünkben, amely erősíti a szülő és gyermeke között lévő láthatatlan kapcsolatot.

Kialakítja és megszilárdítja azt a kötődést, ami ösztönösen jelen van már a születés előtt is. Növeli a szervezet oxitocin szintjét, mely stressz ellen tökéletes védekezés és szeretett kicsikénk is békésebb lesz mellettünk, ha azt érzi, mi magunk is megtaláltuk nyugalmunkat.

Bízzunk az ösztönökben

A fő kérdést megválaszolva miszerint „meddig érdemes szoptatni a kisbabánkat” arra a következtetésre juthatunk, hogy minél tovább tudjuk szoptatni csöppségünket, annál jobb és intenzívebb lesz a kapcsolatunk vele, annál egészségesebben fog fejlődni. Így, ha megtehetjük 6 hónapos kor felett is bátran válasszuk ezt a fajta táplálást.

Figyeljük újszülöttünk reakciót, figyeljük önnön szervezetünk visszajelzéseit, mert a természet már előre beprogramozta testünket. Amennyiben merünk ösztöneinkre hagyatkozni, minden lefolyik magától természetes medrében.

Ha valamiben mégis nagyon bizonytalanok lennénk, kérjük ismerős kismamák, védőnők vagy szakorvosaink tanácsát. Minden egyéb helyzetben, cselekedjünk úgy, ahogy azt a belső hangunk, és legféltettebb kincsünk reakciói súgják meg nekünk.

— Szoptatáshoz szükséges lehet —

— A mellápoló hasznos —

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .