A pelenkázás rejtelmei

A pelenkázás rejtelmei

Akár tapasztalt édesanyának tartod magad, akár a kezdő anyuk aggodalmaival olvasod ezeket a sorokat, néhány támpont és tanács biztosan jól jöhet. Újszülött gyermeked nevelésében egyik elsődleges és talán a legfontosabb feladat a pelenkacsere.

Hogyan? Mikor? Milyen gyakran? Milyet válasszak? Jól csinálom? Nem vág be? Nem túl szoros? Nem túl bő? – Rohamozzák meg a kérdések a fejedet. Egy dologban viszont biztos lehetsz, ha kezdő vagy még: néhány hét és úgy fog menni, mint a karikacsapás! Mintha veled született, profi készséged volna.

Most pedig vegyünk sorba néhány dolgot, amolyan „jó, ha tudod” mielőtt belevágsz – gondolatként.

Mire lesz szükséged?

  • textil vagy papír pelenkára: ez attól függ, hogy környezet tudatosan és olcsóbban vagy többet költve, de kevesebb macerával szeretnéd elvégezni a cseréket. – Erről egy lentebb található cikkünkben bővebb információt is olvashatsz. –
  • nedves törlőkendőre: ahogy a pelenkákból, ezekből is vannak ökológiailag lebomló, környezetkímélő típusok.
  • popsikrémre
  • egy pelenkázó lapra, vagy pelenkázó asztalra: amennyiben nem az otthonotokban vagytok, úgy valami stabil asztalra, vagy egy ágyra, ahová egy törülközőre le tudod fektetni a kicsit.
  • pelenkatároló vödör vagy zacskó a használt pelusnak
  • türelemre, szeretetre, gondoskodásra
  • és végül, de nem utolsó sorban, egy babára, az mindig jó, ha van, anélkül kicsit problémás volna a folyamat ?

Mikor szükséges a csere?

Néhány hét elteltével már rutinszerűen fog menni a megfelelő időpont megtalálása. Addig is íme néhány hasznos információ:

Átlagosan naponta 8-12 alkalommal szükséges a váltás, ez minden babánál különbözhet. Tapintás, illetve szaglás segítségével meg tudja nézni az édesanya, hogy mikor jön el az idő, tapasztalás után a cseppség kifejezéseiből is rájöhetünk.

Ha nedvesnek érezzük a pelenkát, vagy szaga kezd lenni akkor célszerű elvégezni ezt a feladatot, bizonytalan esetben a kicsi derekánál meg tudjuk nézni elérkezett-e a pillanat.

Minél hamarabb tisztát kap a gyermek, annál jobb lesz neki, és ezzel megelőzhető a későbbi kiütés kialakulása is.

És most jöjjön a varázslat!

Miután alaposan megmostuk a kezünket, megfogjuk a fentebb felsorolt kellékeket, és természetesen a csecsemőt, akinek még első lépésben előkészítjük a tiszta pelenkát!

  1. Fektessük hátára a pelenkázón a babát és vetkőztessük le.
  2. A tépőzárakat meglazítva, emeljük le a pelenka elejét, (ha fiú gyermekünk van, ne lepődjünk meg, ha a folyamat közben boldogan lepisil bennünket).
  3. Emeljük fel az apró lábakat egészen addig, amíg a dereka fel nem emelkedik az asztalról.
  4. Húzzuk ki alóla a koszos pelust, majd fogjuk a törlőkendőt és határozott, óvatos mozdulatokkal tisztítsuk le a bőrét, ELÖLRŐL HÁTULRA.
  5. Dobjuk ki az igen hasznos pelenkatároló vödrünkbe.
  6. Elfáradtunk? Már a fele meg is van, amíg pihenünk, néhány pillanatig hagyjuk száradni, ezzel is megvédve a kiütések kialakulásától.
  7. Fogjuk meg a nagyszerű tégely babapopsi krémet és vékonyan kenjük be vele az érintett területeket.
  8. Lábainál megtartva csúsztassuk alá az előkészített, aranyos mintás, komfortosan új pelenkát.
  9. Rögzítsük a füleket úgy, hogy egyik kezünket az elejére tesszük tenyérrel lefelé.
  10. Mossunk kezet!
  11. DOBPERGÉS: már készen is vagyunk! Nem volt könnyű? Ne aggódj, gyakorlat teszi a mestert!

Az immár illatos gyermek hálás lesz, ha:

Nem fogjuk túl szorosra a derekán a pelenkát (ha egy ujjunk befér akkor nem szoros) és ügyelünk rá, hogy sehol ne vágja be a bőrét. Amennyiben mégis ügyetlennek éreznénk magunkat vagy kiütéseket látnánk a bőrén, nyugodtan kérjük gyermekorvosunk, védőnőnk tanácsát.

< Ha nagyon elfáradtál, ez jól jöhet! >

És most jöjjön néhány hasznos cikk, amit fentebb ígértem:

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .