Tények és tévhitek a mosható pelenkák világáról – 2. rész

mosható pelenka

„Mosi suli” avagy az egyes pelenka rendszerek bemutatása

Sok-sok kérdés kavargott a fejemben leendő édesanyaként, melyekre választ szerettem volna kapni, de elsőre úgy tűnt, nehezebb dolgom lesz, mint hittem. Időbe telt, mire megértettem az egyes kifejezéseket és választ találtam a „mosi mítosz” kérdéskörére, miszerint miből is áll össze a mosható pelenka szettje; mik a választási lehetőségeim a tárolást, tisztán tartást illetően, s hogyan fog mindez működni a gyakorlatban?

Bízom benne, hogy ezzel a cikksorozattal segíthetek azon anyukák számára, akik egyelőre hasonló cipőben járnak.

Az alapok

Bármilyen típust is választunk babánk számára, minden mosható pelenka alapja 2 fő részből tevődik össze: a külső nedvességzáró részből, mely megakadályozza, hogy a pelus átázzon illetve a belső nedvszívó részből, mely magába zárja a folyadékot.

Ezt tovább kombinálhatjuk attól függően, hogy egy vagy több részben feladható pelenkát választunk, s használunk-e kakafogó papírt 3. rétegként a végtermék java részének felfogására.

Az egyben pelus rendszerek – AIO (all in one), AI2 (all in two), SIO (snap in one)

Az AIO nagy előnye, hogy a külső nedvszívó réteghez hozzá van varrva vagy patentolva a belső nedvszívó réteg, így használata nem sokban különbözik az eldobható társaikétól. Feladásuk egyszerű és gyors, nem igényel nagy rutint, ráadásul nem képez nagyobb csomagot sem a popsin, mint egy hagyományos eldobható pelenka.

A nedvszívó kapacitás növelésére egyes típusoknál beépítettek egy kis zsebet a két réteg közé, mely által plusz egy nedvszívó réteg behelyezhető a pelenkába, nagyobb mennyiségű pisi esetére.

Hátrányaként említeném meg, hogy kompaktságából adódóan alapesetben nem ez a fajta rendelkezik a legnagyobb kapacitással a nedvszívó képességet illetően, tehát nagyobb babáknál éjszakai használatra csak külön betéttel ajánlom. S mivel a pelenka nem szétbontható, így minden alkalommal mosni kell a külső és belső rétegeket is, ezáltal mosás alkalmával nehezebben is szárad; s a mosás következtében a külső vízzáró réteg könnyebben elhasználódik, így különös figyelmet kell fordítani a szakszerű mosásra és utókezelésre.

A zsebes pelenka

Ahogy azt az elnevezése is tükrözi, a pelus külsőbe a két végén, két kis zseben keresztül lehet becsúsztatni a belső nedvszívó betétet, mely lehet biopamut, minky, mikroszálas vagy bambusz. A külső, vízzáró pedig PUL vagy babyplüss (minky), s záródhat tépőzárral vagy patentokkal. Az állíthatóságot szem előtt tartva ezen típusú pelenkák java része egyméretes, azaz újszülött kortól egészen a szobatisztaságig ajánlják a gyártók, bár személy szerint én nagynak találtam az első 2-3 hónapban. Rutinos mosi pelusozók véleményére adva így vásároltam pár kifejezetten újszülöttekre való pelenkát is.

Az állíthatóságot tekintve pedig ki-ki eldöntheti, hogy a patentos vagy a tépőzáras verziót preferálja, mindkettőnek van előnye és hátránya is, hiszen a patentos korlátozottabb az állíthatóságát illetően, a tépőzárasat viszont könnyebben letépik a huncut kis babakezek, valamint mosásnál külön figyelni kell rá, hogy ne ragadjon össze más anyagokkal, így ha mód van rá, használjuk a tépőzár-parkolót.

Hátrányaként említendő, hogy minden használat előtt és után szét kell szedni, majd összerakni a csomagot, s az egész pelenkát mosni kell.

A csónakos pelenka

Kiemelkedően ázás-biztos megoldás, mely áll egy külső pelenkából, pamut vagy egyéb puha anyagól és egy belső vízhatlan csónak részből, melyet a puha külsőbe rögzítünk patenttal esetleg kapoccsal. Ebbe a csónak részbe kerül végül bele a nedvszívó betét, így ez a fajta megoldás jár a legkevesebb szennyessel (amennyiben a csónak része kivehető), s legtöbbször egy külső egész napra elegendő.

Rendkívül jól szellőzik, emellett bármikor használható eldobható belső betéttel is. A mosható belső betétek közül ebbe a fajtába leginkább a prefold, a formázott betét és a muszlin pelenka javallott.

A csónakos pelenkák általában méretesek, így nagyobb anyagi ráfordítást igényelnek, cserébe viszont nem kell állítgatni, ha mindig a megfelelő méretet választjuk a baba korához és fejlettségéhez mérten.

Tények és tévhitek a mosható pelenkák világáról – 1. rész

Összegezve

Bármely típust is választjuk, beruházás előtt érdemes rövidebb időre bérelni egy szettet babánk számára, esetleg egy alap próbacsomagot beszerezni a gyártótól, hogy minél könnyebben be tudjuk határolni, mely megoldás lesz a legkényelmesebb hosszútávon.

Keressünk rá bátran az egyre népszerűbb mosható pelenkákat forgalmazó oldalakra, hiszen sok esetben már lehetőség van „pelus simogatásra” is, mikor egy pár órás személyes információátadás keretében lehetőség van a típusok megtapogatására, illetve kérdéseinket is bátran feltehetjük a szakavatott előadóknak. Sok anyuka előszeretettel osztja meg tapasztalatait videó blog-ok formájában is, ne sajnáljuk hát az időt a téma alapos feltérképezésére.

A baba igényei mellett pedig tartsuk szem előtt sajátunkat is, hogy pozitív feladatként éljük meg a mosható pelenkákkal járó tevékenységet.

hirdetés
A Babafalva.hu - Várandósságtól az első osztályig portál tizenhárom éve segíti, támogatja a várandós, kisbabás és kisgyerekes édesanyákat és szülőket.
Előző cikkALS gyanú Miskolcon. Van remény!? (Ostorházi István története az ALS-sel)
Következő cikkMarczi decemberi programajánló gyermekeknek

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .