Tények és tévhitek a mosható pelenkák világáról – 1. rész

mosható pelenka

A „mosi pelus” elődje, a gumibugyi

A leendő és gyakorló anyukák egyik legfelkapottabb s egyben legmegosztóbb témáját boncolgatjuk soron következő cikkünkben.
Sokunkban még a mai napig élénken él a kép, ahogyan kisgyermekként szagos, „ropogós” gumibugyiban szaladgálunk az udvaron, egy jókora tetrapelenka kíséretében, melybe szüleink nagy műgonddal „csomagoltak” minket. A jellegzetes illat és érzés hosszú időre meghatározta a mosható pelenkákról alkotott képünket és viszonyunkat.
Nem voltam ezzel én sem másképp, ám a kíváncsiságom legyőzte a bevésődött emlékeket és az előítéleteket.
Manapság ugyanis már szó sincs a fent említett gumibugyi érzésről, hiszen a mai darabok minden igényt kielégítenek: kényelmesek, nagy nedvszívó képességgel rendelkeznek és nem utolsó sorban széles választék áll rendelkezésünkre mind színben, mind méretben, mind pedig formában. Egy-egy nagy választékkal rendelkező weboldalra tévedve elkerülhetetlenül beleszeret az ember a mókás, színes és trendi darabokba, melyek már önmagukban öltöztetik a babákat, újabb alkalmat adva a sokadik fotó elkészítéséhez a családi albumba.

Mosható pelenka érvek és ellenérvek

Környezetbarát, mert a szobatisztaság eléréséig egy átlagos baba 5-7000 eldobható pelenkát használ el, mely körülbelül 1 tonna nehezen lebomló hulladékot generál, minek bomlási ideje több száz évre tehető. Ez már önmagában meggyőző érv arra, miért ne terheljük feleslegesen világunk egyébként is romló ökoszisztémáját. A mosható pelenka használatával ez szám lényegesen lecsökken, mivel a külső vízhatlan pelenkarészt csupán leöblítjük, míg a nedvszívó részt gépben mossuk, végül a kakafogó papírt egyszerűen csak lehúzzuk a WC-n vagy mosás után újrahasznosítjuk.

Anatómiailag előnyös az enyhe csípőficammal született babák számára is, mivel biztosítja az apró lábacskák terpesztartását egész nap. Ez esetben mindenképpen kérd ki szakember véleményét a terpesz méretét illetően, melynek szabályozásához leginkább a különböző méretű prefold-ok használatát ajánljuk belső nedvszívó anyagként.

Természetes, lélegző anyagok felhasználásával készülnek, melyek érintkezve a baba popsijával nem okoznak pelenkakiütést, így a baba popsi nem igényel krémezést sem.
A belső, nedvszívó anyagok közül a kender, a pamut, a bambusz és a mikroszálas megoldások a legelterjedtebbek. Bármelyiket is választjuk, sokat teszünk kisbabánk egészségéért, miközben puha, kényelmes, szellőző anyagokba burkoljuk az érzékeny bababőrt, megadva neki a legalaposabb gondoskodást már a kezdetektől.

A külső vízhatlan réteg célja, hogy bent tartsa a nedvességet, mégis komfort érzetet biztosítson a babának a nap 24 órájában, szivárgás nélkül. Ezek lehetnek PUL anyagból (azaz polyurethane laminate; ami egy szellőző, rugalmas, strapabíró és nedvességzáró anyag, szellőző műanyaggal laminálva) vagy gyapjúból. Tisztításuk egyszerű és gyors, nem igényel nagy időráfordítást.

Ezzel szemben az eldobható pelenkák összetétele a következő: papír, polipropilén, nátrium.polikarbonát, cellulózőrlemény, egyéb kémiai-és illóanyagok, ragasztó, gumi és nedvességzáró polietilén fólia. Csupa-csupa mesterséges anyag, mely akár egyenként is felelős lehet a popsi kipirosodásáért.

Pénztárca-barát megoldás!

Hhiszen százezreket spórolhatunk meg egy jól összeválogatott mosható pelenka szettel, mely újszülött kortól a szobatisztaság eléréséig kiszolgálja viselőjét, ráadásul az előírtak szerinti tisztítás és tárolás következtében még felhasználható egy kisebb testvér pelenkázására is. Ha mégis befektetünk egy új szettbe, akkor is javaslom a megunt darabok interneten történő értékesítését. Ezzel a módszerrel közel félmilliós többletkiadástól kíméljük meg a családi kasszát.

Használata egyszerű, így apuka vagy a nagyszülők is gond nélkül cserélhetik a család legkisebb tagján. Az állíthatóságot tekintve választhatjuk a patentos vagy a tépőzáras megoldást, igénytől és babánk testalkatától függően.
A belső nedvszívó részt automata mosógépben moshatjuk, így tisztításuk nem jelent nagy időráfordítást, mivel sem kifőzni, sem pedig vasalni nem szükséges. Száradásuk pedig gyors, így nagy készletet sem kell felhalmozni.

Tények és tévhitek a mosható pelenkák világáról – 2. rész

 

A külső réteget illetően pedig bátran válogathatunk a szebbnél szebb mintájú és formájú darabok közül, miközben megelégedettséggel szemlélhetjük babánk fejlődését tudván, hogy minden tőlünk telhetőt megtettük az egészsége érdekében.
Mivel a mosható pelenkák természetes érzést és illatot biztosítanak a baba számára, így átlagosan fél évvel lerövidülhet a pelenkában töltött időszak hossza. Az átszoktatást segítve, az apróbb balesetek elkerülésére pedig már kifejlesztették a leszoktató pelusokat.

Összegezve

Mindent összevetve elmondható, hogy a mosható pelenka használata semmivel nem bonyolultabb vagy körülményesebb, mint az eldobható társaiké, de a számos előnye, amit nyújt, hosszútávon kifizetődő és környezetkímélő. Nem hiába szaporodnak gombamód a mosható pelenkát előnyben részesítő édesanyák napról napra. Aki nem hiszi, járjon utána!

hirdetés
A Babafalva.hu - Várandósságtól az első osztályig portál tizenhárom éve segíti, támogatja a várandós, kisbabás és kisgyerekes édesanyákat és szülőket.
Előző cikkÍgy figyelj a gerincedre: tippek a gyógytornásztól
Következő cikkA stressz valóban olyan nagy mumus, vagy eltúlozzák a jelentőségét?

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .