Megdőlt a passzív petesejt mítosza

A korábbi hiedelmekkel ellentétben, a petesejt nem passzív, hanem aktív résztvevője a megtermékenyítés folyamatának. A megtermékenyítés során a megérett és petefészekből kiszabadult petesejt egyesül a spermiummal. A petesejtet egy spermium termékenyíti meg, de a többire is szükség van a petesejt külső burkának feloldásához.

Kutatások kimutatták, hogy a spermiumok közül a petesejt kémiai úton válogat, elutasítva a hímivarsejtek sokaságát, amíg meg nem találja a megfelelőt. A női test tudat alatt válogathat a spermák közt, egyes férfiak magjának lehetővé téve, míg másokénál akadályozva a teherbe ejtést – közölték ausztrál kutatók. Sarah Robertson, az Adelaide-i Egyetem professzora szerint kutatási eredményei arra utalnak, hogy az ondó olyan „jelzőmolekulákat” tartalmaz, melyek úgy befolyásolják az immunválaszt a női testben, hogy az végül elfogadja a hímivarsejteket. Előfordul azonban, hogy az – egyébként teljesen egészséges – ondó mégsem váltja ki ezt a változást, ezért a kutató azt feltételezi, hogy a női szervezet „válogatós” biológiai párjával kapcsolatban.

A kutatás során az is kiderült, hogy a sperma kudarcának nagyobb volt a valószínűsége akkor, ha a megelőző három hónapban a nő teste nem találkozott az adott férfi ondójával.

Robertson szerint a női szervezet ellenőrzi a hímivarsejteket, hogy meggyőződjön a biológiai kompatibilitásról, mielőtt engedélyezné a megtermékenyülést. A kutató úgy véli, ez lehet a magyarázat arra, hogy látszólag teljesen egészséges pároknál nem sikerül a fogantatás.

A kutatók remélik, hogy munkájuk eredményesebb termékenységi kezelések kidolgozásához és a vetélések megelőzéséhez vezet majd.

(MTI)

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .