Mennyibe kerül szemünk fénye?

Egy csöppség felnevelése jelentős anyagi terhet is jelent, ám ezt ritkán gondoljuk végig. A Társadalomkutatási Intézet Zrt. kutatásában „forintosították” a szülők tényleges kiadásait, és a gyermekekért végzett kétkezi munkát. Az eredmény alapján közel egymillió forintba kerül majd csöppségünk évente!

Azt vizsgálták, hogy mennyi a költsége egy gyermek felnevelésének, és mennyire számíthatnak ebben a szülők az állam segítségére. Az egyenleg a gyermekes családok részére egyértelműen negatív!

A pénzbeli hatásokat 4 oldalról vették figyelembe:

  • a gyermek tényleges fogyasztása,
  • a gyermekneveléssel járó háztartási munka,
  • az anya kieső jövedelme,
  • a szülők karrierépítési lehetőségének csökkenése.

Egy gyermek születésével alapvetően megváltozik egy háztartás költségszerkezete. Van olyan kiadás, ami csökken, és vannak új költségek. Összességében átlag 1,26 millió forintba kerül egy gyermek évente. Több gyereknél ez a szám kisebb, és az egykékre 2,04 millió forintot költünk. A születéstől az egyetem végéig ez több mint 30.000.000,- forint (és ebben nincs benne a szülésznek dugott hálapénz, az óvodai-iskolai különórák díja, szülinapi zsúrok, stb.).

Egy gyermekre jutó nevelési költségek és támogatások (ezer forint)

Kiadás Támogatás Egyenleg
Fogyasztási Háztartási Készpénz Termé-szetbeni
Pár 1 gyerekkel 377 1663 213 404 -951
Pár  2 gyerekkel 363 822 152 428 -461
Pár 3 gyerekkel 282 835 227 478 -370
Egy szülő 1 gyerekkel 417 960 116 422 -592
Egy szülő 2 gyerekkel 337 504 133 426 -268

Forrás: TÁRKI

Az állam több módon próbál ezeken a terheken enyhíteni, részben pénzbeli, részben természetbeni juttatásokkal. Előbbihez tartozik a gyes, gyet, gyed, anyasági segély, családi pótlék, a terhességi gyermekágyi segély, és az szja kedvezmény tartozik, utóbbihoz sorolhatjuk a gyermekek egészségügyi ellátását, és a közoktatást. A kettő együttes értéke gyermekenként, évi 328-933 ezer forint.

Mindebből kitetszik, hogy a gyermeknevelés költségei jóval magasabbak a támogatások összegénél. A magyar támogatási rendszer követi a gyermekek számából adódó családi jövedelem különbségeket, így  3-, vagy több gyermeket nevelők kb. négyszer annyi segítséget kapnak az államtól, mint az egy- vagy két gyermeket nevelők.

A további komoly kiadást, a felsőfokú intézménybeli taníttatás jelenti. Mi változott az érettségi utáni időszakot tekintve 2007-től?

Az államilag finanszírozott alapképzésben 2008-tól 105 ezer forint, a mesterképzésben 150 ezer forint lesz az éves tandíj, amit a most egyetemre járóknak, ill. az idén első éveseknek nem kell megfizetniük. Ezt az összeget az egyetemek +/- 50%-al módosíthatják.

Tandíjmentesek a halmozottan hátrányos helyzetűek, a doktori képzésben tanulók, és az első felsőfokú szakképzést végző tanulók. Az első év végén dől el, kinek kell fizetni, mert a legjobb eredményt elérők 15%-a mentesül általában a tandíj fizetés alól.

Ugyan létezik a diákhitel intézménye, de ha lehet, gondolom minden szülő szeretné lehetőség szerint megkímélni gyermekét egy hitel törlesztéssel terhelt életkezdéstől.

És csak a hazai oktatási költségekről beszélünk! Ugyanez egy külföldi egyetemen a sokszorosa is lehet!

Mit tehetünk előrelátó szülőként? Egy kicsit előre kell takarékoskodni, ha megoldható! Nagyon korszerű konstrukciók léteznek már arra, hogy oly módon szaporíthassuk pénzünket, amivel bizonyos idő után adómentessé válik az általa képződött nyereség (vagyis nincs kamatadó és szja), és nagyobb hasznot hoz, mint ha bankba tesszük. Sőt sokak még adókedvezményt is igénybe vehetnek az előrelátó gondolkodásuk miatt.

Azt azonban figyelembe kell venni, minél előbb gondolunk rá, annál könnyebb a feladatunk. Mindenki más élethelyzetben él, ezért általános megoldás nem adható. Kinél-kinél személyre szabottan kell megvizsgálni mik a lehetőségei.

Mit jelent ez számokban? Figyelembe véve, hogy a tandíj évről évre várhatóan növekedni fog, min. 2-3 millió forinttal érdemes számolni. Ha van 15 év gyermekünk nagykorúságáig, és úgy gondoljuk legalább 3 millió forint kell majd az egyetem finanszírozására, 7600,-/ hó megtakarítással ezt elérhetjük, ha azonban 5 millió forintot szeretnénk erre a célra megspórolni, havi 11600,- forintot kell félre tenni (a számok csak tájékoztató jellegűek, az igénybe vehető kedvezmények függvényében változhatnak).

Mint már korábban is említettem, kapitalizmusban élünk, ha nem is vehető még mindig észre. Itt bizony mindenért fizetni kell! Ezért ismét felhívom mindenki figyelmét, próbáljon meg felkészülni anyagilag arra, hogy a jövője attól függ, mit tud megspórolni saját magának. Ha az ország gazdasági helyzete rendben lenne, akkor is kivonulna az ingyenes ellátásból.

Mészáros Stefánia, pénzügyi tanácsadó

Mentés

Mentés

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .