Miért használjunk Steviát cukor helyett?

A stevia édes ízért felelős steviol-glükozidok kevés lebomlás mellett emésztődnek, így kalória-értéke a steviának nagyon alacsony, gyakorlatilag nulla. A stevia egészségességét jelzi, hogy cukorbetegek is fogyaszthatják. A növény levelének csupán egy kisebb darabja elegendő ahhoz, hogy édes ízét akár órákig érezzük a szánkban.

Több tanulmány igazolta, hogy a 2-es típusú cukorbetegség ellen ígéretes lehet a növény alkalmazása, mivel az inzulin-függést enyhíti, szabályozza az inzulinszintet.

stevia_2A steviával leválthatjuk a család asztalára kerülő cukor mennyiségnek jelentős részét, ezáltal a cukorbetegség kockázatát csökkenthetjük. A Stevia alacsony kalóriaszintje az elhízás esélyeit is csökkenti, így fogyasztásával mindenképpen sokat tehetünk családunk egészségéért.

A steviát tabletta, por vagy cseppek formájában vásárolhatjuk meg, így sokféle különböző konyhai célra használhatjuk. A porokkal süthetünk, a tablettákkal italokat, kávét, teát édesíthetünk, a cseppekket pedig például krémekbe keverhetjük.

Ellentétben a kristálycukorral a steviának jótékony hatásai is vannak. A sztívia gátolja számos baktérium és vírus elszaporodását, így például influenza, megfázás vagy szájfertőzéseknél is elősegítheti a tünetek enyhülését.

A stevia csökkenti az éhségérzetet is, tehát például a gyakran túlevők számára is tartogat pozitív hatásokat. Fogyókúra alatt is használhatjuk, támogatva a hatékonyabb zsírégetést, csökkenthetjük a bevitt szénhidrát mennyiségét, úgy hogy közben továbbra is fogyasztunk édes ételeket.

A steviát bőrregenerálásra, sebek gyógyítására, ekcémára vagy seborrhoea ellen is használták a dél-amerikai indiánok. A stevia alkalmas például az acne vagy a dermatitis tüneteinek enyhítésére is. Segít a hegesedés megakadályozásában is.

Szemben a hagyományos cukorral, a steviának nem ismert káros hatása a fogakra, sőt fertőtlenítő tulajdonságai miatt, megöli a fogíny körül lévő egyes baktériumokat, így pozitívan hat a fogakra. Egyes ajurvédikus, illetve fluormentes fogkrémeknek, szájöblítőknek is összetevője a stevia, nem véletlenül. Kedvező ásványianyag tartalma okán, segítséget jelenthet a fogszuvasodás és egyes szájbetegségek megelőzésénél.

A steviának gyulladásgátló tulajdonságai is ismertek, így a belső gyulladásos jellegű betegségeknél is jól jöhet. A steviát így például használták már korábban gyomorégés és gyomorpanaszok kezelésére egyaránt.

stevia_1A steviát szervezetünk nem szénhidrátként ismeri fel, ami azt jelenti, hogy e kivonatok szénhidráttartalma nulla. Ez szintén előnyös a fogyni vágyók számára, mert ezáltal úgy élvezhetik az édes ízeket, hogy nem kell plusz szénhidrátokat a szervezetükbe bevinni, ami egyébként ténylegesen a zsírpárnák növekedését eredményezi. A steviában nem találunk zsírszerű kalóriát sem, így a stevia nem fogja megemelni a koleszterinszintet, amely a szív és érrendszer számára fontos.

Általánosságban kiejelnthető, hogy a stevia az egyik legegészségesebb édesítő, amit a konyhában mindeki használhat.  A kristálycukor vagy az aszpartám és sok más vegyi úton előállított édesítőszer számos káros, akár már hónapok alatt jelentkező mellékhatásaival szemben, a steviát biztonságosan fogyaszthatjuk.

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .