Minden, amit az UV sugárzásról tudni akartál!

UV sugárzás

Rendszeresen hallani, hogy az UV sugárzás káros vagy, hogy 11 és 15 óra közt ne menj a napra. Mai cikkünkben azt is összeszedtük, hogy mi ennek az oka és melyek a legveszélyesebb helyzetek, amelyeknél különös odafigyelésre van szükség.

Kezdjük az unalmas, de fontos alapvető információkkal

Az UV sugárzás (amit néha hívunk ibolyántúli, ultraibolya vagy ultraviola sugárzásnak is) gyakorlatilag egy elektromágneses sugárzás. Lényegében hasonlít a röntgensugárázásra, amelynek ismerjük káros hatásait és az UV sem feltétlenül szelídebb. Az UV sugárzást megszüntetni nem tudjuk, hiszen a legfőbb forrása maga a Nap, de persze van mód, hogy a káros hatásai elől védelmet élvezzünk.

Szóval a Nap sugárzása egy csomó részre osztható – ennek része például a látható fény, amelynek a színe gyakorlatilag fehér, de ha áteresztjük egy prizmán vagy esőcseppen, akkor kialakul a szivárvány. Ha egy szivárványt megfigyelünk, akkor annak a leghalványabb, de még észlelhető színe az ibolyaszín (ennek a latin neve egyébként a viola). Az ibolyán túl létező sugárzást szabad szemmel nem látjuk, gyakorlatilag ez a szín jelenti a látható fény határát, innen ered a szóban forgó sugárzás neve.

szivárvány

A színeket attól függően látjuk, hogy a fény milyen nagyságú hullámhosszon rezeg. A látható fény 400-780 nm hullámhosszon, míg a röntgensugár 0,01-100 nm között létezik, az UV sugárzások pedig a kettő közt vannak. Nem véletlen elírás a többes szám, ugyanis a fizikusok tíz különböző UV sugárzást különböztetnek meg, de valójában ebből három érdekes most számunkra – éppen ezért a köztudatban is ez a három az elterjedt:

  1. Az UV-A, amely gyakorlatilag a Földet elérő UV sugárzások 90%-át kiteszi – ez a fajta sugárzás is öregíti a bőrt azáltal, hogy károsítja a kollagénrostokat, sőt a bőrrák kialakulásában is közvetett szerepet játszik. Szerepe van az ideiglenes barnulásban.
  2. Az UV-B, amelynek kettős a szerepe, ugyanis jótékony hatása is van: segíti a D-vitamin képződést, ezzel közvetve a csontképződésben van szerepe, illetve ennek az UV sugárzásnak köszönhetjük a barnulást, de ezzel együtt sajnos a leégést is ez okozza. Ugyanakkor közvetlen szerepe van a bőrrák kialakulásában és szemet is károsíthatja. Az ózon réteg ennek a sugárzásnak egy részét elnyeli, de korántsem az összeset.
  3. És az UV-C sugárzás, amelyet szerencsénkre teljesen elnyel az ózonréteg, így csak az asztronautáknak jelenthetne problémát. Egyébként baktériumölő és sterilizáló hatása miatt hasznosítják megfelelő körülmények között.

Az emberi test és az UV-B sugárzás

Az UV-B sugárzás, ahogy az előzőekből kiderült gyakorlatilag két „szervet” érint: a bőrt és a szemet. A szem fontosságáról talán nem kell hosszan írnunk, de azt érdemes tudni, hogy csak a felnőtt ember szeme képes kiszűrni az UV sugarakat, így a kisgyermekek szeme nagyobb kockázatnak van kitéve, mint a felnőtteké.

A bőrünk fontossága is közismert, ahogy az is, hogy ez a legnagyobb kiterjedésű szervünk és az UV-B sugárzás három különböző bőrrák típus kialakulásában játszik szerepet, ráadásul a bőr korai öregedését is okozza, amelynek látható, érezhető jelei vannak, úgy, mint ráncosodás, száraz bőr, durva bőrfelület, rugalmatlanság és elszíneződések.

UV-B sugárzás

Az UV sugárzás elleni védelem nem gyerekjáték!

A legnagyobb veszélynek a 20 év alattiak vannak kitéve, ugyanis az UV-B sugárzás által okozott bőr öregedésének a 80%-a eddig a korig következik be. Természetesen van mód ennek elkerülésére, legtöbbször óvatossággal, odafigyeléssel!

Így előzzük meg a bajt!

Az alapvető szabály természetesen, hogy ne engedjük gyermekünket 11 és 15 óra között a napra, hiszen ilyenkor a legnagyobb a veszély, ha mégis úgy alakul, hogy kimegyünk, akkor megfelelően öltöztessük fel a kicsiket és kenjük be napkrémmel. De ez akkor is igaz, ha a fenti időponton kívül megyünk a napra, hiszen a sugárzás – bár kisebb mértékben, de – jelen van.

Komoly veszélyt jelenthet az üvegfelületek mögötti tartós tartózkodás is! Éppen
ezért a fenti időszakban érdemes arra figyelni, hogy gyermekünk ne az ablak előtt játsszon a lakásban és nem érdemes ilyenkorra hosszabb autóutat sem időzíteni, de ha mégis halaszthatatlan, akkor tegyük komfortossá az utazást és védjük a leghatékonyabban gyermekünket és a családot.

Különleges védelem az autóban!

A legtöbb autóüveg rendelkezik valamilyen UV-B védelemmel, de az UV-A sugarak káros hatásai ellen csak az UV védő fólia nyújt 99,9%-os UV A védelmet úgy, hogy a látható fény akár 78%-át is átereszheti az ablakon, azaz szinte észrevétlen! Másik leghatékonyabb fólia a gyermekek védelmében a BABABARÁT FÓLIA, amely ráadásul a hő visszaverésben (70%) is a leghatékonyabban segít, így kevésbé forrósodik fel az autó az üvegfelületen keresztül a speciális fólia jóvoltából, 10 év garanciával.Thomyfolia.hu UV SHIELD bababarát fólia

Újszülötteknek (anyakönyvi kivonattal igazolt) 24 hónapos korig 10% kedvezménnyel támogatják a Thomy Folia ® -nál. Az akcióban minden szülő részt vehet, akiknek a közös többszöröse még nem töltötte be a 24. hónapot.

További részletekért látogass el szakmai oldalukra: thomyfolia.hu

 

Mentés

hirdetés
A Babafalva.hu - Várandósságtól az első osztályig portál tizenhárom éve segíti, támogatja a várandós, kisbabás és kisgyerekes édesanyákat és szülőket.
Előző cikkKöldökzsinór Program a családoknak
Következő cikkMi mindenre jó a méz?

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .