Minden a nyelvlökéses nyelésről

nyelvlökéses nyelés

Egyre több szülő fordul gyermekével fogszabályozó orvoshoz a fogak szabálytalan elrendeződése, vagy harapási rendellenességek miatt. Sőt, a felnőtt korosztály is bátrabban vállalja a procedúrát. A hézagos, torlódott, előre álló fogak látványától egyre többen szeretnének megszabadulni. A kezeléshez azonban elengedhetetlen a logopédus közreműködése – mondja dr. Platthy Pap Enikő, a Czeizel Intézet gyermek logopédusa.

Előbb a logopédus!

A fogszabályozó fogorvos bizonyos esetekben a kezelés megkezdése előtt logopédushoz irányítja a pácienst. Ilyen például a nyelvlökéses nyelés esete, amikor a szabálytalan fogállás valójában egy helytelen működés következménye. Nyelvlökéses nyelés során a nyelv 300-500 gramm erőt gyakorol a fogakra. Naponta nagyjából 2000-szer nyelünk: folyadék, nyál vagy táplálék fogyasztásakor. Helytelen nyelés esetén a rosszul működő nyelv káros hatással van a fogakra, idővel már állkapocs deformitási következményekkel is jár.

Szabályos nyeléskor

A szabályos nyelés során az arc, ajak, nyelv és nyak izmai egyensúlyban vannak, harmonikus rendszerként működnek. Az ajkak lazán zárnak, a fogsor zár, a nyelvhegy a felső fogsor mögötti területen támaszkodik és felfelé ható erőt fejt ki. A nyelv hátra irányuló enyhe hullámmozgást végez, hogy így továbbítsa a falatot. A nyelv egyértelműen a szájpadhoz simul.

Kóros nyelési mozgássor

Nyelvlökéses nyelés esetén az izomegyensúly felborul. A száj körüli izmok erősen dolgoznak, akár grimaszszerű mozgás is látható, a nyelv a nyelés pillanatában a fogaknak feszül. Egyes esetekben a nyelv kibújik a két fogsor között, mert a torzult fogívek már képtelenek zárni. Az arc harmóniája felborul, a nyak izmai is túlfeszülhetnek, és sok esetben a beszédhangok kiejtése is torzul. Előfordul, hogy az artikuláció javítására irányuló logopédiai terápia sikertelen, mivel egy fel nem ismert nyelvlökéses nyelés áll a háttérben.

Fogorvos és logopédus együttműködése szükséges a kezeléshez.

Mi a jó fogszabályozás titka?

Mikor gyanakodjunk nyelvlökéses nyelésre?

Ha a gyermek nyitott szájjal vagy sok arcizom-mozgással kísérve, csúnyán eszik vagy fogazata rendezetlen, érdemes szakemberhez fordulni. Javasolt már nagycsoportban fogszabályzó fogorvoshoz vagy logopédushoz bejelentkezni.

Hátráltató tényezők

Az elhúzódó cumizás, ujjszopás, cumisüvegből való táplálás hátráltatja a szabályos nyelés kialakulását. A gyakori nátha, sűrűn jelentkező orrmandula problémák, arcüreg-gyulladások miatti állandó szájlégzés egyértelműen kiváltó oka lehet a nyelvlökéses nyelésnek, mert szájlégzéskor a nyelv a szájtér alsó részében helyezkedik el. Időnként szinte kilóghat a szájból a gyenge nyelvizomtónus és az előre eső nyelv miatt.

„A fogorvos azt mondta, logopédushoz kell járnunk!”

Logopédiai terápia

A logopédiai terápia általában 5-6 hónapot vesz igénybe: heti egy foglalkozás mellett és rendszeres otthoni gyakorlással elsajátítható a helyes nyelési technika. A fogszabályzó fogorvosok és a nyelésterápiát végző logopédusok együttes munkája révén lehet
tartós eredményt elérni, így szép mosolyú, elégedett gyerekek kerülhetnek ki a rendelőkből.

Erről a témáról még a Kisgyermek fejlődése rovatunkban olvashatsz többet!

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .