Napszúrás és hőguta, mi a különbség?

Mi a különbség a napszúrás és hőguta között?
Mi a különbség a napszúrás és hőguta között? - pixabay

A nyári forróság sokszor jóleső érzéssel tölt el minket és szívesen vagyunk a napon. Ámde könnyen megbetegedhetünk ebben az időszakban. A napszúrás és hőguta a nyár velejáró kellemetlenségei, ha nem vigyázunk.

De nem mindegy, hogy tisztában vagyunk-e a közöttük lévő lényegi különbségekkel. Cikkünkből kiderül, hogy a napszúrás és hőguta milyen más-más tünetekkel jár.

Milyen tünetei vannak a napszúrásnak?

Ha folyamatosan a tűző napon vagyunk, napszúrást kaphatunk. Ennek tünetei: az erősebb szédülés, hányinger és fejfájás, kipirult és forró arc. A legtöbb esetben ezen tünetek első megjelenése a napon töltött idő után órákkal megfigyelhető. Fontos még, hogy a testünk nem forró, a fejünk azonban annál inkább. Hiszen ezt tűzte a nap a leginkább, ami ártalmas volt.

Mit tegyünk, ha a fenti tüneteket tapasztaljuk?

Kisgyermekek esetén érdemes orvoshoz fordulni, mert könnyen hőemelkedésük is lehet. Az ő esetükben veszélyesebb a napszúrás. Felnőttként viszont igyunk sok folyadékot, vonuljunk árnyékba. Mindenképpen hűvös helyre. És pihenjünk nagyon sokat, hogy a szervezet meggyógyulhasson.

Napernyő vásárlás: árak, képek infók | Pepita.hu

Így védekezz a kánikula ellen, hogy elkerüld a napszúrás és hőguta kialakulását

Háttérvilágítású, Sunrise, Lány, Szabadban, Emberek, napszúrás és  hőguta
pixabay

Napozószerek babáknak, gyerekeknek | Pepita.hu

Milyen tünetei vannak a hőgutának?

A hőguta már jóval veszélyesebb. A szervezet hőmérséklete kiugróan magassá válik. 40 fok fölé általában. A tünetek hamar jelentkeznek, nem csak órákkal később. Ha az érintett személy szédül, erősen lázas, hányingere van… Ezen felül magas a pulzusa és alacsony a vérnyomása, erős gyanúnk lehet, hogy hőgutája van.

Nagyon fontos, hogy hőguta gyanúja esetén értesítsük a mentőket! Életveszélyes lehet, ha a beteg nem kap megfelelő ellátást. Borogassuk vizes ruhával a segítség érkezéséig. Távolítsuk el az olyan ruhadarabokat, melyek gátolják a lehűlést. Vigyük őt hűvös helyre. Adjunk neki folyadékot!

Vegyük komolyan a nyári hőséget. Vigyázzunk az egészségünkre. Óvjuk a szervezetet azzal is, hogy sok vizet iszunk. Ezáltal elkerülhetőek a komoly bajok. Amennyiben pedig bizonytalanok vagyunk a tünetekkel kapcsolatban hívjunk orvost. Hívjunk mentőt, ügyeletet. Ugyanis komoly bajok forrásává válhat, ha nem kapunk időben segítséget.

hirdetés
Ha van kimeríthetetlen téma és témán belüli kérdéskör ezen a csodálatos bolygón, úgy vélem ezek pontosan a gyereknevelés és a család témakörei. Minden nap hoz némi változást, mindig jönnek újabb és újabb fordulatok a világban, mindig lesznek időszerű kutatások, melyekről igenis érdemes írni. Önnön gyermekkori tapasztalatokat, személyes gondolatokat, szakmai cikkek fordításait öntöm szavakba. Az írás az életem fő mozgatórugója. Legyen szó cikkekről vagy versekről, izgalmasnak és gyönyörűnek találom az alkotás ezen módját. Az információáramlás könnyeden zajlik modern világunkban, ezért nagy lehetőség számomra, hogy egy ilyen nagyszerű közösséggel oszthatom meg mondandómat, mint amilyenek Ti vagytok!
Előző cikkÍgy védekezz a kánikula ellen
Következő cikkMúzeumok éjszakája, több mint 500 program

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .