
Bridget Jones, Carry Bradshaw, Kéki Kata – a szingli örök jelképei. Általuk ismertük meg igazán a szingliség minden örömét, bánatát. De valóban ilyen életet élnek a mindennapokban a szinglik? Vagy ezt csak a filmekben láthatjuk így?
Szingli az, aki nem él párkapcsolatban, tehát független életmódot folytat. A szinglik úgy vallják, különbség van az egyedülállóság és a szingliség között. Az egyedülálló nő vagy férfi nem akarja ezt az állapotot, szeretne egy társat maga mellé. A szingli élvezi ezt a helyzetet, jó neki így, maga választja, hogy pár nélkül éljen egy ideig. Szabadidejében azt csinál, amit szeretne, több időt szán magára és a barátnőire, nincs szüksége arra, hogy másra mosson, főzzön, takarítson. Célja elsősorban az, hogy karriert építsen, megtalálja, megismerje önmagát.
Rácz Zsuzsát, az Állítsátok meg Terézanyut! című könyv íróját kérdeztük a magyar szinglikről, aki népszerű könyvével bizonyította be a közönségnek, hogy sokat tud erről a témáról.
Minők: Az igazi szingliségnek megvannak a maga jó oldalai, de vajon miért akar egy nő teljesen független lenni 30-40 évesen?
Rácz Zsuzsa: Ennek rengeteg oka lehet. Az illető nem talál magának jó társat, illetve találna, de úgy dönt, jobb egyedül. Még úgy érzi, nem érett egy komoly kapcsolatra, nem érdekli az egész,unja a férfiakat/nőket, jobban szeret olvasni, mint randira járni és sorolhatnám. Ahány nő, annyi életút. Ha valaki azt választja, hogy nem választ, az is lehet jó döntés.
– Véleménye szerint tényleg nincs szükségük szerelemre, biztonságra, ölelő kezekre?
– A szinglik ugyanúgy vágynak ölelésre, biztonságra, szerelemre, mint mindenki más, csak ők ezt nem feltétlenül a házasság vagy tartós kapcsolat keretei között képzelik el.
– Az elmúlt 10 évben a sorozatok hatására divatos lett szinglinek lenni. Ezek hamis világot sugároznak, vagy tényleg vannak nők, akik így élnek?
– A sorozatok többsége túlzásra épít, mintha a valóság karikatúráját rajzolnák meg. Ha nem így tennék, a kutyát sem érdekelnék. A Szex és New York sorozat négy szingli főhősnőjének luxus-életét biztos, hogy nem éli túl sok hús-vér nő. Mese, habbal, és szórakoztató.

– Kutatások szerint a mai fiatalok azért nem akarnak tartós, komoly kapcsolatot mert elváltak a szüleik. Ez tényleg befolyásolhatja a kapcsolatokat, vagy csak a túl tökéletes férfit keresik?
– A kutatások azt is mondják, hogy a legtöbb fiatalember családot, szerelmet, szeretetet akar, éppen annyira fontos ez, mint a levegő. De sokan vannak, akik olyan családokban nőttek fel, ahol nem sok szeretetet kaptak, vagy tragédia árnyékolta be a gyerekkorukat. Ők érthetően nehezebben hiszik el, hogy a szeretet gyógyító, éltető ereje elfeledtetheti velük a kötődéstől való félelmeiket. Mindenki a tökéletes társat keresi. Ez így van jól, de érdemes alaposan megismerni magunkat, reálisan felmérnünk, hogy mi magunk mennyire vagyunk tökéletesek. Annyira tökéletes társat remélhetünk, amennyire mi magunk tökéletesek vagyunk. A jó párválasztáshoz részben isteni szerencse, részben tudatosság és alapos önismeret kell, szerintem.
– Miért gondoljuk azt, hogy aki szerelmes nem lehet szabad vagy független?
– Senki emberfia/lánya nem független. Mindannyian függünk a környezetünktől, egymástól, azokat, akiket szeretünk, féltjük, óvjuk, mindent megteszünk azért, hogy jól legyenek. Az ő jólétüktől függ a mienk is. Aki szerelmes, aki szeret, az nem független. De szabad attól még lehet, sőt, a szabadságot éppen akkor lehet megtapasztalni a legintenzívebben, ha szeretve, biztonságban az lehetek, aki vagyok.