Szoptatási nehézségek: sebes mellbimbó

Szoptatási nehézségek: sebes mellbimbó

Ebben a cikkben szoptatási nehézségekkel foglalkozunk, azon belül is a sebes mellbimbó problémájával. Beküldött kérdéseitekre Gitidiszné Gyetván Kriszta védőnő, IBCLC szoptatási tanácsadó szakértőnk válaszolt. Ide most összegyűjtöttünk nektek három olyan kérdést, amely úgy gondoljuk minden szoptató édesanyának hasznos lehet.

Kérdés:
Most másfél hetes a húgom kisfia. Sajnos a húgom
mellbimbója kisebesedett, felment a láza és antibiotikumot kapott, mert begyulladt a melle. A szoptatás kínszenvedés neki, mert a kisfiú nem fogadta el a bimbóvédőt, és így a húgom minden nélkül szoptat. De a szoptatás alatt szorítja a takarót, mert rettentően fáj neki. Most egyelőre még van lefejt tej, azt kapja a kisfiú és a húgom, amikor csak tud szoptat.

Azt szeretném megkérdezni, hogyan van arra lehetőség, hogyha esetleg kiegészítésként tápszert kell kapnia a babának – még nem biztos (majd most mennek a gyerekorvoshoz megmérni, hogyan gyarapodik a baba) – hogyan lehet visszaállítani a tejtermelést, hogy ha meggyógyul a cicije, akkor szoptatni tudjon újra. Mennyi idő míg meggyógyul a mellbimbó és kisebesedik-e újra?

Válasz:
Nagyon sajnálom, hogy ilyen fájdalmat kell a testvérének átélnie. Nagyon fontos lenne, hogy valaki megnézze, mi okozza ezt, mert ha helyesen van mellen a baba, akkor ennek meg kellene szűnnie. Menjünk sorba:  fontos lenne, hogy ha ilyen fájdalommal jár a szoptatás, próbáljon meg kézzel vagy géppel fejni, és ezt odaadni alternatív pótlással, mint kanál, fecskendő vagy pohárból. Masszírozza át gyengéden a fejés előtt a mellét, egy jó meleg pakolás is segíthet. A váltott fejést ajánlanám, tehát az egyik mellet, majd a másikat felváltva fejje ki. Így a tejtermelést is fokozhatja! Kicsit pihentetve a mellét talán jobb lesz. A sebesedés mennyi idő alatt gyógyul meg, nem tudom megmondani. Szellőztesse, egy kis C-vitamin bevitel is jó lehet, illetve vannak krémek, amik a sebgyógyulást elősegítik. Mindenféleképpen ellenőrizni kellene a baba súlyát, menjenek be a gyermekrendelőbe ! Ha 3-4 vizes pelenkája van és kb. ennyi széklete, azért nagy baj nincs, de fontos lenne a súly ellenőrzése! Megpróbálok segítséget keresni, és a napokban visszajelezni!


Kérdés:
Ma négy hetes a kislányunk, Lili. Szerencsénkre első pillanattól (félórás kora óta) szopizik. A múlt hét végén volt egy kis megtorpanásunk a gyarapodásban, ill. azóta nem elég neki az egy ciciből való táplálás. Most körülbelül 6-7-szer eszik, körülbelül 100 gr-ot (az éjszakai evéseket nem mértem). A gondom az, hogy most, amióta két mellből éri el a kívánt mennyiséget, megnőtt a szopási ideje, és körülbelül 45-60 percig szopizik. Változhat-e ez? Eddig nem volt lusta szopizós, de nyilván most többet kell dolgoznia, így kicsit keserves. Én megpróbálom minél jobban kiszivatni vele a tejet, egyrészt, hogy serkentsem a tejtermelést, másrészt, mert a fejés eddig nem nagyon sikerült. Jól csináljuk-e így, vagy változtatnom kellene? Lehet, hogy kevés neki a tej? A másik kérdésem, hogy mivel most ilyen sokat van cicin, fájdalmasan érzékennyé váltak a mellbimbóim. A kórházban rosszul tettem mellre és csúnyán kisebesített, ami aztán begyógyult hellyel-közel, majd megint volt egy pár éjszaka, amikor rosszul került mellre, de most már nagyon figyelek és az egyik mellem szinte teljesen begyógyult, a másik is jó úton halad. Van-e valami amivel tudom kezelni ezt a magasfokú érzékenységet (most is sajog néha így ültömben)? És még egy dolog. Mennyire erőltessem a fejést? Most valahogy sehogy se fér bele az időbe, mert amikor befejeztük az evést (2x fél óra) akkor még ugye altatom Lilit, utána meg már hova fejjek. Egyébként egy kézi mellszívót szereztünk be, de nem nagy sikerrel használtam eddig.

Válasz:
A szoptatás nem csak táplálás, hanem kötödés, biztonság és nagy jó érzés a babának, és miért ne használja ezt ki. Igény szerinti szoptatásnál nem szoktuk korlátozni a babát és annak a szoptatási idejét. Nyugodtan lehet két mellből szoptatni. Ilyenkor nincs szükség fejésre, mert a baba állítja be a keresletet és a kínálatot. Érzékenységet okozhatja a nem megfelelő fejés, hisz a leírtak alapján nincs nyugalmi állapot. Inkább pihenjen egy jót, tegye testkontaktusba a babáját a fejés helyett. Ha úgy érzi, hogy kevesebb a tej, csak akkor fejjen vagy gyakran szoptasson.


Kérdés:
Kislányom Hajnalka 2 hónapos, kezdettől fogva szépen szopik, de sajnos folyamatosan sebesek a mellbimbóim, különösen a jobb mellemen. Mindig is érzékenyebbek voltak a melleim az átlagosnál. Nem hiszem, hogy a mellrehelyezéssel lenne gond. Én fekve szoptatok, és az előirtak szerint, de mégis felsérülnek a bimbók. Szopi után látom a bimbó közepén átmenő fehér vonalat. Kezdetben jól bekapja a bimbót, de mikor kiszívta előről a tejet, és felpuhul a bimbó, valahogy lazábban fogja, és ilyenkor már a fogínye a bimbó közepére kerül. Mit tehetek? Próbáljak ülve szoptatni? Garmastan-t használok, és valamennyire hat is, de észrevettem, hogy könnyen felpuhul tőle a bimbó. Tudna esetleg ajánlani más hatásos mellápoló krémet? A bimbóvédőt próbáltam, de az volt az érzésem, hogy fulladozik tőle a baba, és nem is igazán sikerült vele a szopi. A védőnőm tanácsára kicsit megemeltem a baba fejét egy lapos párnával szopi közben, de továbbra is sérülnek a bimbók,és továbbra is ott a fehér vonal szopi után a bimbók közepe táján.

Válasz:
Használtok-e cumit, cumisüveget? Nincs szájpenésze a babádnak? A babád száját, nyelvét nézték, hogy azzal minden rendben? A kisebesedést nem csak rossz szoptatási pozíció okozhatja, hanem olyan elváltozások a szájban, ami miatt a baba hiába van jó szoptatási pozícióban, mégis fájdalmat okoz az anyukájának és ezeket a problémákat egyszerűen meg lehet oldani. Elképzelhető, hogy azért nem sikerül jól mellre helyezni a babát, mert le van nőve a nyelve, és emiatt nem tudja eléggé előrenyújtani. Lenőtt nyelvnél jellegzetes tünet, hogy ha a baba felemeli a nyelvét (pl. sírás közben), szív alakú behúzódás látható a nyelv hegyén. Emellett ha az ujjunkat odaadjuk szopizni a babának, akkor érezhetjük, hogy a nyelve nem nyúlik túl az alsó íny vonalán. Ilyenkor helyi érzéstelenítésben elcsippentik a túl rövid nyelvféket, és nincs akadálya a szoptatásnak. Az is előfordul, hogy a baba nyelve nincs lenőve, de mégis helytelenül, hátrahúzva tartja a nyelvét, ami szintén sebesedéshez vezet. Ilyenkor megfelelő nyelvgyakorlatok segíthetnek. Sebesedéshez vezethet a mellbimbó gombás fertőzése is, vagy fertőzés a szájnyálkahártyán vagy a nyelven. Ez gyógyszeres kezelést igényel mind a baba szájában, mind a mellbimbón.
A sebek kezelésére legjobb, ha hagyjuk rájuk száradni a baba nyálát és az anyatejet, ezek ugyanis antibakteriális és sebgyógyító hatással is bírnak. Gombás fertőzésnél azonban tilos az anyatejes kenegetés, mert a tej cukortartalmán a gombák vígan híznak. Hagyjuk minél gyakrabban szabadon a mellet. Érdemes lenne személyes konzultációt kérni valamelyik szoptatási tanácsadótól. Elérhetőségüket itt találod: http://www.szoptatasert.hu.


Kérdés:
3 hónapos múlt a kisbabám, és sajnos még mindig berepedezett a mellbimbóm. Voltam már szoptatási ambulancián, ahol megmutatták a helyes mellre tételt, de hamarabb kellett volna mennem, mert a rossz technika elég mélyen rögzült a kisbabában és erős is, nehéz irányítani. Mit tudok még tenni, hogy jobb legyen? A fájdalmat most még elviselem, de aggódom, ha előbújik az első fogacska, akkor rosszabb lesz. Időnként a bal mellem bekeményedik, akkor napokig masszírozni szoktam szoptatás előtt, és aztán elmúlik, de közben csökken a tej mennyisége és ilyenkor mindig kétségbe esem. Tartok attól is, hogy tudat alatt a fájdalom miatt is csökkenhet a tej. Csupa kétség vagyok, de biztosan van megoldás!

Válasz:
Használtok-e cumit, cumisüveget, bimbóvédőt? Nincs szájpenésze a babádnak? A babád száját, nyelvét nézték, hogy azzal minden rendben? Hol reped be a mellbimbód? Ha a mellbimbó kisebesedik, a szoptatás fájdalmas, az leggyakrabban annak a jele, hogy nem jól van mellre helyezve a baba. A leggyakoribb probléma, hogy a mellbimbó nincsen elég mélyen a baba szájában. Ilyenkor jellegzetesen a bimbó hegyén van egy keresztbefutó sérülés. Ha nincs bent elég mélyen, akkor a baba minden egyes szopó mozgásnál a nyelvével a kemény szájpadhoz dörzsöli a bimbót, innen a sérülés. Ha a baba jól van mellen, a mellbimbó szopizás után is ugyanolyan kör alakú, mint előtte volt. Viszont ha az a gond, hogy nincs elég mélyen a bimbó a baba szájában, akkor szopizás után pont ettől a dörzsölődéstől összenyomott, „szilvamag”- alakú, vagy elfehéredett hegyű lesz. Ha korrigáljuk a ráharapást, a fájdalom, és a dörzsölő érzés egyből megszűnik, és a bimbó alakján is láthatjuk a változást.
A másik gyakori sebesülés a bimbó és a bimbóudvar találkozásánál jöhet létre. Ilyenkor szintén lehet az ok az, ha nincs elég mélyen a bimbó a baba szájában, vagy az ajkak befelé fordulása, illetve az, ha a baba az ínyével tartja a bimbót, pl. mert ezt szokta meg a cuminál vagy, mert nem nyújtja eléggé előre a nyelvét. A szoptatásnak nem szabad fájnia, mert mindkettőtök részéről stressz állapothoz vezet. Sok türelemmel és kitartással próbáld újra és újra a helyes mellre helyezést.
Fogzás miatt nem kell aggódnod, hisz nagyon sok gyereknél semmiféle problémát nem jelent. Szoptatási pozíciókkal tudunk majd segíteni, ha probléma lenne.
Anyatej mennyiségéről: igény szerinti szoptatás az jelenti, hogy a babád akkor szopik és addig, amennyit az Ő belső órája szeretne, és ezzel Ő tartja fent az anyatej mennyiségét. Anyatej 2/3 része ebben az időben, szopás közben termelődik. Így nyugodtan szoptasd és elég lesz számára a tej. Igény szerinti szoptatással a túltelítődés is megelőzhető. Ráadásul ebben a melegben sokkal gyakrabban kérnek cicit, hisz szomjasak és kínáld fel nyugodtan.
szoptatási tanácsadó

Erről a témáról még a Szoptatás rovatunkban olvashatsz többet!

hirdetés
A Babafalva.hu - Várandósságtól az első osztályig portál tizenhárom éve segíti, támogatja a várandós, kisbabás és kisgyerekes édesanyákat és szülőket.
Előző cikkFogyókúra, szauna, szolárium szoptatás alatt
Következő cikkSzoptatási nehézségek: befelé forduló mellbimbó