Szuper tippek a megfázás tüneteinek enyhítésére

Szuper tippek a megfázás tüneteinek enyhítésére

Az őszi hirtelen hőmérséklet változás során az ember immunrendszere is hajlamos legyengülni. Még a legerősebb szervezetekkel megáldott egyéneket is elkaphatja egy-egy enyhébb meghűlés, vírus, bacilus. Természetesen vitaminok szedésével megelőzhető a baj a legtöbb esetben, de mi van akkor, ha már nyakig benne vagyunk a tünetegyüttesek „élvezetében”?

Biztosan ismerős a helyzet, amikor neked van a világon a legerősebb immunrendszered, csupán azt az aprócska dolgot nem számítod ebbe bele, hogy van három gyönyörű gyermeked is. Az egyik bölcsis, a középső ovis, a harmadik pedig már iskolába jár. Ugye milyen szuper? Három helyről is hazahozzák a vírusokat… aztán jön a láz, az elviselhetetlen torokfájás, végtag fájdalmak, gyengeség, folyamatos alvási inger. Amit ugyebár egy édesanya nem mindig engedhet meg magának, főleg, ha három gyermeket nevelnek.

A napokban folyamatosan növekszik a megbetegedett emberek száma, ezért összegyűjtöttem néhány házi módszert arra az esetre, ha orvos nélkül, mihamarabb szeretnénk túljutni a megfázáson. Vagy gyermekünknek szeretnénk könnyebbé tenni a náthás napokat.

Házi praktikák – torokfájásra

A torokfájás fertőzéses gyulladásnak számít, a torok égő, kaparó, nyelést nehezítő fájdalmával jár együtt. Lényeges megjegyezni, hogy ez csupán egy tünet, nem maga a betegség. Na de mivel védekezhetünk ellene?

Orvosi zsálya

orvosi zsálya levél
pixabay.com

Az egyik leghatékonyabb kezelési módszer, az orvosi zsálya főzettel történő öblögetés. Nagyjából 1 evőkanálnyi szárított zsálya levelet öntsünk le 2-2.5 dl forró vízzel, hagyjuk állni egy 10-15 percet, majd műanyag szűrő segítségével szűrjük le a főzetet. Az illóolaj tartalmánál fogva fertőtlenítő, baktériumölő, gyulladásgátló hatású teát kapunk. Egy bögre forró zsálya teával öblögessük torkunkat, amíg el nem fogy a bögre tartalma, ugyanis a nyálkahártyán keresztül felszívódva csökkenteni fogja a tüneteket 1.5-2 óra leforgása alatt. Éppen ezért érdemes 2-3 óránként megismételni a procedúrát.

Érdekesség: mentolos, erős illóolaja végett gyakran alkalmazzák szájvizek helyett is.

Fokhagyma

fokhagyma
pixabay.com

Sokan nagyon nehezen viselik a fokhagyma illóolajokban gazdat illatát, főleg, hogy fogyasztás után a bőrünk sokáig párologtatja azt. Csípős, maró íze leghatékonyabban összerágva majd lenyelve tudja fertőtleníteni a torkunkat, ugyanis baktérium és vírusölő hatása van.

Továbbá csökkenti a koleszterinszintet és a rák kockázatát, megelőzi a szív és érrendszeri megbetegedések kialakulását is.

Érdemes azonban vigyázni a túlzott fogyasztással, mert gyomorégést, puffadást vagy hasmenést eredményezhet.

Gyömbér

gyömbér
pixabay.com

Megfázás, főleg torokfájás ellen az egyik legjobb, amit tehetünk, ha friss gyömbért reszelünk le, leforrázzuk és állni hagyjuk 5-10 percet, majd a szűrt levet lassanként kortyolva (nem forrón), melegen elfogyasztjuk. Lefertőtleníti a torkot és segít az immunrendszernek helyrehoznia magát.

KIEMELT AKCIÓINK WEBSHOPUNKBAN

Lereszelt torma

torma reszelve
pixabay.com

A torma a fokhagymához hasonlóan fertőtlenít és feloldja a lerakódott bacikat. Amennyiben van otthon tormád reszeld le és úgy alkalmazd a torkodra, minél intenzívebb annál hatékonyabb. Sima bolti verzió is alkalmas lehet, ha nem bírod az ízét, kend a szendvicsedre, úgy talán ehetőbb lesz.

Méz

méz
pixabay.com

A jó öreg, édes méz. Én személy szerint imádom, de meglepően sokan nem szívlelik ezt a tömény nyalánkságot. Baktériumölő és gyulladáscsökkentő hatásáról ismert. A legegyszerűbb egy kanállal elfogyasztani napjában néhányszor, de ha nem szeretjük ízét vagy állagát, elkeverhetjük gyógyteában is frissen facsart citrommal.

Vigyázat! Egy évesnél fiatalabb gyermekek számára nem ajánlott a méz fogyasztása!

Tippek köhögés ellen

kamilla tea
pixabay.com

A fentebb felsorolt házi tippek köhögés ellen is megfelelőek lehetnek, mindenesetre a tüneteket jó eséllyel csökkenteni fogják.

Száraz köhögés esetén érdemes lehet gőzölést alkalmazni, amely nemcsak zuhanyzás alatt alkalmas. Felfőzhetünk kamillateát, takarjuk le egy törülközővel, majd hajoljunk felé, hogy belélegezzük a meleg gőzt. A kamilla gyulladáscsökkentő hatásával segíthet enyhíteni a száraz köhögés tüneteit.

Vigyázat! Ellenőrizzük, hogy nem-e tűzforró a felpárolgő gőz, meg ne égessük arcunkat vele.

Hurutos köhögés ellen pedig a fentebb említett gyömbér tea segíthet, hogy felszakadozzon a letapadt válladék. Ezen felül még az édesgyökér bír hasonló hatással. Nagyjából egy ujjnyi gyömbért vágjunk apróra és lapítsuk el egy késsel, hogy minél erősebb főzetet készíthessünk belőle.

Lándzsás útifű

lándzsás útifű
pixabay.com

„Teája nyálkaoldó és köhögéscsillapító, légúti megbetegedések esetén használják. Használják gyomorégés és légúti hurut ellen is. A száj-, toroknyálkahártya gyulladásai esetén öblögetés, gargarizálás formájában használható fel.” – hazipatika.com

Szerintem még az íze is kifejezetten kellemes, így nem okoz nagyobb nehézséget a fogyasztása sem.

GYÓGYNÖVÉNYES GYEREKPÁRNÁINK

A láz ellen

Nem igazán szeretek gyógyszerekhez nyúlni, talán a láz az, ami már engem is szokott annyira aggasztani, hogy gyulladáscsökkentőt vegyek be. Ha viszont mégsem szeretnétek ehhez folyamodni:

  • hideg vizes borogatás, vagy hidegebb, maximum kézmeleg zuhany segíthet csillapítani a megemelkedett testhőmérsékletet
  • hagyma vagy fokhagyma leves, belsőleg alkalmazva szintén hatékonyan alkalmazható
  • bazsalikom, gyömbér és méz, teának kíváló ötlet és csökkenti a testhőt
  • ágynyugalom, sok meleg takaróval, nagyon fontos, hogy pihentessük a lázas szervezetet

A legjobb, amit tehetünk ilyenkor a sok alvás és pihenés, a szervezetünknek regenerálódásra van szüksége, hogy megerősödjön az immunrendszer ismét. Igyunk több folyadékot, mint átlagosan szoktunk, takarózzunk be jó melegen és adjunk időt arra, hogy mihamarabb felépüljünk.

Amennyiben több napon át tart a megfázás és a fenti módszerek egyike sem segített, látogassátok meg az orvost, biztos, ami biztos.

hirdetés
Ha van kimeríthetetlen téma és témán belüli kérdéskör ezen a csodálatos bolygón, úgy vélem ezek pontosan a gyereknevelés és a család témakörei. Minden nap hoz némi változást, mindig jönnek újabb és újabb fordulatok a világban, mindig lesznek időszerű kutatások, melyekről igenis érdemes írni. Önnön gyermekkori tapasztalatokat, személyes gondolatokat, szakmai cikkek fordításait öntöm szavakba. Az írás az életem fő mozgatórugója. Legyen szó cikkekről vagy versekről, izgalmasnak és gyönyörűnek találom az alkotás ezen módját. Az információáramlás könnyeden zajlik modern világunkban, ezért nagy lehetőség számomra, hogy egy ilyen nagyszerű közösséggel oszthatom meg mondandómat, mint amilyenek Ti vagytok!
Előző cikkHogyan spóroljatok a gyereknevelés alatt? – 3+1 tipp, amivel pénzt takaríthattok meg
Következő cikkA terhesség harmadik hónapja – Az enyhülő tünetek

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .